
Wielkie rzeczy to prosta, kartonowa historia o tym, że potrafimy się pięknie różnić, zależy nam na trochę innych sprawach, mamy własne zdanie. To jednak nie przeszkadza w przyjaźni, przeciwnie – dodaje kolorów.
To książka stworzona w ramach festiwalu Sztuka Szuka Malucha. Nie mam obaw, z pewnością sztuka znajdzie malucha, który zerknie do książki stworzonej przez Malinę Prześlugę, Piotra Klimka i Roberta Romanowicza. Tego jestem pewna.
Poznajemy w niej niedźwiadka, liska i zająca. Przyjaźnią się, mieszkają razem w lesie. Bawią się, pomagają sobie i jest im wesoło.
Ich wielkie rzeczy
A my razem z nimi szukamy odpowiedzi na pytanie: Co jest dla ciebie najważniejsze? Okazuje się, że wielkie rzeczy tak naprawdę oznaczają ważne rzeczy. Nie muszą być duże, choć oczywiście mogą.
Dla zajączka najważniejsze są uszy, a konkretnie to, co dzięki nim może robić np. ochronić przyjaciół przed deszczem lub malować.
Dla liska to wielka kita bardzo ją w sobie lubi. Może się bawić, że ta kita jest gitarą, a on niej gra. Można też na niej zjeżdżać z przyjacielem z górki po śniegu.
Wielkie rzeczy w przypadku misia bierzemy dosłownie, bo on lubi swój wielki brzuch. Co ciekawe, wszyscy używają swoich wielkich rzeczy do malowania lub rysowania. I w sumie to zrozumiałe, skoro sztuka w tej książce szuka malucha.
To jest aktywne czytanie
Jest tu też kilka akcji zachęcających dziecko do aktywności np. zapukanie do drzwi domku, czy dmuchnięcie w ucho misia. Nie jest ich wiele, nie na każdej stronie, ale są miłym akcentem.
Ostatnia ilustracja zdecydowanie pokazuje, czym tak naprawdę są wielkie rzeczy. To wcale nie spora kita czy ogromny brzuch, bardziej radość, zabawa i przyjaźń. Pod warunkiem oczywiście, że te wielkie rzeczy, dzielimy z przyjaciółmi.
Książka i słuchowisko
Sama w sobie ta książka już jest przeurocza. Jako fanka rysunków Roberta Romanowicza, po prostu oglądam w kółko od nowa. Ale to nie wszystko, bo w ramach festiwalowych działań stworzono słuchowisko on-line i przedstawienie teatralne.
Najbliższe słuchowiska odbędzie się jeszcze w grudniu, a wejściówką na nie jest zakup książki. Co ważne, autorzy słuchowiska specjalnie nie zdecydowali się na przygotowanie przedstawienia do oglądania, jedynie do słuchania, żeby dzieci nie miały kontaktu z obrazem cyfrowym.
Wielkie rzeczy
Zostawię jeszcze informację od wydawcy, żeby było wiadomo, jak to konkretnie jest z datami słuchowisk i drewnianymi figurkami. 🙂
Drewniane zwierzaki są dostępne. Mamy też inne gadżety – maskotki-poduszki w czterech wersjach, bodziaki dla maluchów itd.
Słuchowisko jest dostępne dla wszystkich, którzy kupili zestawy świąteczne. Zależy nam na tym, by słuchowisko było wydarzeniem – zwykle zapraszamy dzieci i rodziców do teatru, a tym razem na wydarzenie on-line.
Niestety, w tej chwili zakończyliśmy sprzedaż świątecznych pakietów (już nie możemy zagwarantować wysyłki na czas), ale mamy kolejne terminy (16 i 17 stycznia) słuchowiska.
Tekst Malina Prześluga
Muzyka Piotr Klimek
Reżyseria Alicja Morawska-Rubczak
Obsada: Julianna Dorosz, Beata Bąblińska, Marcel Górnicki
Realizacja dźwięku Maciej Kuśnierz
Koncepcja Barbara Małecka
Produkcja Mateusz Okonek
Wydawnictwo Art Fraction Foundation dla Sztuka Szuka Malucha
Wiek czytelników 1-3 lata.
Obserwuj Aktywne Czytanie, nie przegapisz żadnych wieści o nowościach, rabatach i niespodziankach.