Rękawiczka. Ukraińska bajka ludowa to bardzo nowoczesna odsłona znanej od lat opowieści. Została ukraińską książką roku 2011. Cieszę się, że w końcu do nas dotarła.
Pamiętam, że tę bajkę (tylko w innym wydaniu), czytała mi babcia, gdy miałam kilka lat. Bardzo lubiłam historię o zgubionej przez dziadka rękawiczce, do której wprowadzały się kolejno zwierzęta.
Niezwykła rękawiczka
Wcale nie mnie dziwiło, że zmieściły się tam: myszka, żaba, dzik, niedźwiedź i kilka innych zwierzaków. Jak się chce z kimś zamieszkać i chce się kogoś uchronić przed zimnem, to wszystko się da zrobić.
W tej publikacji cudowne są ilustracje zaprojektowana przez lwowskie Art Studio Agrafka. Bardzo nowoczesną kreska, można powiedzieć, że nieco techniczna, graficznie obrazuje historię i środek tego nietypowego mieszkania.
Przekrojona rękawiczka
W tekście czytanym pojawiają się obrazki zwierząt, zamiast wyrazów, co sprawia, że dziecko może czytać z nami. To świetny sposób na ćwiczenie koncentracji, skupienia i mowy, czyli aktywne czyanie. W tak prostej książce tyle świetnych pomysłów na aktywne czytanie z dzieckiem.
Zabawy ćwiczące koncentrację dziecka >>
Moim ulubionym obrazkiem jest ten pod koniec książki, gdzie widać wszystkie mieszkania, bo jest to przekrój rękawiczki.
Ilustracje: Romana Romanyszyn, Andrij Łesiw
Tłumaczka: Katarzyna Kotyńska
Wydawnictwo Dwie Siostry
Książka dla 3-5 latków.
Lubię zaglądać do książek dla dzieci
Teraz razem możemy zajrzeć do środka i zerknąć na treści „pedagogicznym okiem”. Oglądasz fragment nagrania odcinka podcastu „Aktywne Czytanie – książki dla dzieci”.
Weź pod uwagę, że recenzując książkę, czasem opowiadam całkiem sporo treści. Może być mały spoiler!
Podcast Aktywne Czytanie – książki dla dzieci
Jeśli lubisz słuchać opowieści o ciekawych książkach dla dzieci, zapraszam do subskrybowania podcastu Aktywne Czytanie – książki dla dzieci.
Moje opowieści są ścieżką dźwiękową z recenzji filmowych, dlatego czasami mówię o oglądaniu ilustracji. Słychać też szelest przewracanych kartek, bo to się często dzieje na żywo. Nie każdy jednak może (lub chce) oglądać, niektórzy wolą posłuchać.