
Rok w lesie. Niedźwiedź i Bóbr. To kolejne w serii kartonowe książki aktywizujące zilustrowane przez Emilię Dziubak. Czy muszę dodawać coś więcej? 🙂
Zerknijcie na zdjęciach (jak zawsze bez filtrów) i do recenzji filmowej, jaka to już jest spora kolekcja wydawnictwa Nasza Księgarnia. Do kartonowych książek Wiewiórka i Borsuk oraz puzzli i memo zaglądaliśmy już kiedyś. Pamiętacie?
Tu też pokazuję dużą wyszukiwankę „Rok w lesie”: Rok w lesie. Wiewiórka i Borsuk – kartonowe książeczki dla dzieci
Borsuk i Niedźwiedź też są pod patronatem bloga Aktywne Czytanie. Tak się cieszę! Zaglądamy?
Teraz może dwa słowa przypomnienia, na czym polega zabawa tymi książkami. To są mieszkańcy książki pod tytułem „Rok w lesie”, którzy z tej dużej książki wyszli i doczekali się własnych tytułów.
Ta wielkość książek (czyli mini) jest super pomysłem dla maluszków, bo zauważcie, że duża książka typu „Rok w lesie” albo jakakolwiek inna wyszukiwanka może być zbyt szczegółowa dla niektórych dzieci. A to oznacza, że szybko się zniechęcą, rozproszą lub wcale nie będą chciały czytać.
Zostawiam artykuł o tym, jak czytać książki z najmłodszymi: Jak czytać książkę małemu dziecku? Nie chce siedzieć i słuchać >>
Wspomniałam, że one są aktywizujące, bo w środku oprócz uroczych ilustracji i informacji o konkretnych zwierzakach, są zadania dla dzieci.
Rok w lesie. Bóbr
Poznajemy życie bobra – jak wygląda, jak się porusza, gdzie mieszka, jak pracuje, co mu smakuje.
Na wodzie widać bańki. Kto je robi, czy zgadniesz? Zatkaj nos i zajrzyj pod wodę.
Co chwilę mamy jakieś polecenie dla dziecka lub pomysł na zabawę.
Zrób razem z bobrem: bul, bul, bul, więc ćwiczymy też mówienie.
Bobry lubią się ze sobą bawić, przepychać i mocować. Czyszczą też sobie nawzajem futro. Ty również pobaw się z kimś bliskim.
A wiecie, że na tego uroczego bobra zaczaił się wilk? Nic się nie martwcie, zwierzak sobie z nim świetnie poradzi!
Rok w lesie. Niedźwiedź
Zastajemy niedźwiedzia w zimie, kiedy smacznie śpi, cały las jest spokojny. Oczywiście nie chcemy go obudzić, ale powiem wam, że przyleciały sroki i tak skrzeczą, że misiek otwiera oko. Zadaniem dzieci jest jednak zaklaskać w ręce, żeby te hałaśnice odleciały.
Potem trzeba rozbudzonemu niedźwiedziowi zaśpiewać lub zanucić kołysankę. Może akurat on jeszcze zdoła zasnąć.
W końcu przychodzi wiosna, topnieje śnieg, niedźwiedź się budzi. Jest głodny, burczy mu w brzuchu, szuka jedzenia. Może larwy? A może uda się złapać rybę?
Niedźwiedź w lesie
Jest tu też trochę informacji o zwyczajach niedźwiedzia. Na przykład to, że jest samotnikiem. A co się stanie, jak spotka drugiego niedźwiedzia?
W książce jest też taki akcent, który cieszy mnie i nie cieszy jednocześnie. Z jednej strony to ważny temat, więc dobrze, że jest. Z drugiej, wolałabym, żeby nie było potrzeby poruszania go. Chodzi o śmieci zostawione w lesie przez ludzi. Musimy szybko potrząsnąć książką, żeby się ich pozbyć.
I tak mija niedźwiedziowi cały rok, aż robi się jesiennie i miś wraca do gawry.
Puzzle progresywne „Rok w lesie”
Już o tym mówiłam parę razy na Instagramie Aktywne Czytanie, pokazuję to też w recenzji filmowej, ale jeszcze tu powtórzę. Te puzzle przychodzą zapakowane w karton i papier, ani grama folii i zbędnego plastiku.
W opakowaniu są trzy zwierzaki, każdy innej wielkości. Do ułożenia: 3, 6, 11 elementów.
Zależało mi też na tym, żeby pokazać, jakiej one są wielkości. Doskonale to widać w recenzji filmowej, przykładam dla porównania do swojej dłoni. Taka wielkość ma sens, skoro przeznaczone są dla dzieci od drugiego roku życia. Po ułożeniu wychodzi całkiem spora ilustracja.
Gra przestrzenna Rok w lesie. Znajdź zwierzaka
Wiedzieliście, że jest coś takiego? Jaka ona jest piękna! Głównie chodzi tu o spostrzegawczość i zapamiętywanie.
Dzieci śledzą zwierzaki i jeśli w dodatku znają je z książek (choć nie muszą), zabawa jest przednia. Przy okazji uczą się zapamiętywać i poznają zwyczaje zwierząt.
Instrukcja podpowiada wersję zabawy dla młodszych i starszych, czyli łatwiejszą i trudniejszą.
Nie byłabym sobą, gdybym przy okazji gry nie powiedziała, że taka zabawa to cudowna okazja do aktywnego czytania. Mamy dosłownie wyjętych z książki bohaterów i można to wykorzystać na tysiąc różnych sposobów, łącznie z zachęcaniem do mówienia.
Podczas takich zabaw po prostu zadawajcie dużo pytań, właściwie o wszystko. Od smakołyków, czy koloru futra, po emocje: W jakim nastroju obudził się niedźwiedź?
Już 3-latki świetnie sobie poradzą z podstawową wersją gry.
Rok w lesie. Gdzie żyją zwierzęta?
Kolejna zabawkowa pozycja z serii „Rok w lesie”! Tym razem zadaniem dzieci będzie prawidłowe przyporządkowanie zwierząt do środowiska, w którym żyją. Do wyboru są: runo leśne, pod ziemią, na drzewie oraz w wodzie. Czy uda wam się dopasować wszystkie zwierzęta?
W pudełku znajdziecie 4 duże puzzle środowiskowe oraz 16 puzzli zwierząt.
Wiewiórka i gawron – gra „Rok w lesie”
Małe kartonowe książki z bohaterami Roku w lesie są pod patronatem Aktywnego Czytania. Dlatego będąc na targach w Krakowie, nie odmówiłam sobie zrobienia zdjęć kolejnej już gry związanej z „Rokiem w lesie”.
Może na zdjęciach nie widać, ale na filmiku już tak, że akcja toczy się na zapleczu stoiska Naszej Księgarni, tam ze szczegółami opowiedzieli mi o grze.
Myślę, że sprawdzi się z dziećmi 4-7 lat, zwłaszcza za maluchami, które niekoniecznie jeszcze dobrze sobie radzą z przegrywaniem. Tu wszyscy grają do jednej bramki, wspólnie podejmują decyzję i nie ma mowy o tym, że ktoś zostaje na lodzie – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. 😄
Jak tytuł wskazuje, ma uczyć współpracy, co mnie osobiście szczególnie cieszy, bo w końcu zaczynają się pojawiać gry tematyczne powiązane z książkami, które nie polegają na rywalizacji.
To, że bohaterami są dobrze znane zwierzęta jest ogromnym plusem, bo to zawsze frajda, jak bohater wychodzi z książki.
Zabawa polega na zbieraniu zapasów na zimę, wiewiórka się musi z tym uwijać, ale gawron jej przeszkadza. Gawron i los, bo mamy trzy kostki do rozgrywania akcji.
Nieubłaganie zbliża się zima. Wiewiórka rozpoczęła przygotowanie zapasów i systematycznie zapełnia swoje spiżarnie. Ale co to? Kto przygląda się rudemu pracusiowi? Tak, to gawron! Już czyha na pozostawione przez wiewiórkę smakołyki. Czy wspólnie uda Wam się przygotować na czas zimy i przechytrzyć gawrona?
Rok w lesie: Wiewiórka i gawron to kooperacyjna gra logiczna, w której kierujecie poczynaniami wiewiórki. Waszym celem jest zapełnienie wszystkich spiżarń przed nastaniem zimy. Musicie jednak uważać na gawrona, który cały czas będzie krążyć w pobliżu waszych skrytek. Doskonała gra dla całej rodziny!
Swoją opinię o książce mogłam wyrazić dzięki współpracy komercyjnej i barterowej z wydawnictwem i przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.