Jeśli kojarzycie „Rok w lesie” wydawnictwa Nasza Księgarnia, pewnie znacie mieszkańców tego lasu. Wiewiórka i Borsuk doczekali się własnych kartonowych opowieści i to aktywizujących.
Rok 2021 to początek pewnego trendu związanego z dużymi wyszukiwaankami. Wiele wydawnictw ma własne serie (sam „Rok w…” jest przeogromną paletą autorów i ilustratorów), a teraz jeszcze ich bohaterowie wychodzą do nas w osobnych książkach.
Picture booki i wyszukiwanki
Bardzo podoba i się ten pomysł, bo te mniejsze kartonówki można wykorzystać na dwa sposoby.
Zacząć właśnie od nich, jeśli czytamy z maluchami. Wiele dzieci ma trudności z polubieniem dużych wyszukiwanek, bo zwyczajnie dzieje tam zbyt wiele. Dlatego pomysł, żeby zacząć od mniejszych, z tylko jednym bohaterem, jest naprawdę świetny. Na te większe przyjdzie czas.
Można też bawić się w aktywne czytanie, zaczynając właśnie od dużych książek z serii „Rok w…” i potem cieszyć spotkaniami z poszczególnymi bohaterami. Tu wiele zależy od wieku i zainteresowań dziecka.
Do tej pory mieliśmy tylko tę jedną możliwość, bo nie było tych małych. Cieszę się, że już są, bo co jak co, ale radość związana z wyborem jest kluczowa przy wspólnym czytaniu.
A jak mamy jedne i drugie, to już kombinacji czytelniczo-zabawowych jest w zasadzie nieskończoność.
Wiewiórka i Borsuk w lesie
Mnie to raduje, bo wiem, że dzieci lubią, kiedy ukochane postacie z książek dają się jeszcze lepiej poznać. Dokładnie to robią Wiewiórka i Borsuk. Duma mnie rozpiera, że blog Aktywne Czytanie patronuje już drugiej (i trzeciej) książce ilustrowanej przez Emilię Dziubak.
Wspomniałam, że to aktywizujące książki, czyli takie, w których mamy nie tylko obrazki i treść, ale też pomysły na zabawy i zachęcanie do mówienia.
Rok w lesie. Wiewiórka
W tej części zerkamy na dzień z życia wiewiórki. O poranku budzi się w norce, potem szuka jedzenia, spędza czas w lesie, a my ją obserwujemy i czasem pomagamy.
W małych książeczkach jest kilka bardziej szczegółowych obrazków (mini-rozkładówki), są też zadania, a przy nich czytelne ilustracje.
To dobry pomysł właśnie na ćwiczenie koncentracji i zachęcanie do opowiadania.
Rok w lesie. Borsuk
To przepiękne zwierzę, trochę nawet tajemnicze, bo nie mamy z nim do czynienia tak często, jak choćby z wiewiórkami na spacerze. Tym bardziej się cieszę, że z kartonowych książeczek możemy się więcej dowiedzieć o jego życiu.
To też dość ważne, że obok zadań np. zdejmujemy robaczki z borsuka lub rozdmuchujemy liście, są też informacje. Fakty na temat życia leśnych zwierząt.
Rok w lesie
Oczywiście, że zerkamy też do dużej wyszukiwanki. Tu na samym początku masa informacji o bohaterach. Potem miesiąc po miesiącu obserwujemy las i prześlicznie zmieniające się pory roku.
O każdym zwierzaku można snuć osobną historię. Do tego jeszcze miejscami mamy podpowiedzi od autorki o tym, co może akurat zaprzątać ich głowy.
Autorka Emilia Dziubak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Książka całokartonowa.
Wiek czytelników: 2-100 lat
Rok w lesie PUZZLE
A w tej recenzji pokazuje ze szczegółami puzzle i memo z mieszkańcami „Roku w lesie”.
Moją opinię o książce mogłam wyrazić dzięki współpracy z wydawnictwem. Zostawiam link afiliacyjny do Ceneo i tabelkę z cenami w różnych księgarniach na BuyBox.
Dołącz do grupy Aktywne Czytanie – książki dla dzieci i młodzieży na FB
Do the books have English translations along with the Polish words? Also are the words in the Polish language written with English phonetic pronunciations? I know that is a lot to ask but I would like my grand children to begin and to be able to speak and read Polish. All of the ancestors are no longer with us and the lovely language is lost to us. Thank you.
Mojej córce baaardzo podobała się książka Śpij króliczku też aktywizująca więc myślę że i te będą super. A Rok w lesie mamy i bardzo lubimy. Bardzo fajna recenzja.
Dziękuję pięknie. Książki aktywizujące są znakomite! 🙂