Bardzo często szukamy książek pozwalających przybliżyć dzieciom rozumienie emocji i przede wszystkim – mówienie o emocjach. „Czujemisie” to wyjątkowy tytuł i to pod kilkoma względami.
Pierwszym są ilustracje, niekoniecznie oczywiste. Autorką jest Agata Królak, a cała stylizacja bardzo kojarzy się z dziecięcymi rysunkami. Być może właśnie taki zabieg artystyczny pozwala dzieciom łatwiej wczuć się w klimat i chętniej rozmawiają o uczuciach.
Drugą ważną sprawą jest sposób opisywania misiowych odczuć. Każde zdanie zaczyna się od: Czuję się jak… Zatem nie skupiamy się tu na nazwaniu emocji tylko bardziej obrazowym jej opisaniu.
I to jest wspaniałe ćwiczenie dla starszych i młodszych dzieci, bo pozwala porównać, nazwać, choć niekoniecznie sprecyzować stan emocjonalny.
Dość ważne jest też opisywanie emocji w taki sposób żeby pokazać dziecku ich złożoność. Rzadko się zdarza, że w konkretnej sytuacji czujemy np. tylko smutek. Zazwyczaj jest połączony z tęsknotą, rozczarowaniem itd. W tej książce mamy właśnie takie pokazanie emocji – wielowymiarowe.
O wielowymiarowości emocji rozmawiałam w gościnnym podkaście z Tato na Wyspach Magis.
Czasami lubię opowiadać o książkach
Wtedy razem możemy zajrzeć do środka, a ja mogę opowiedzieć, co ciekawego wypatrzyło w niej moje pedagogiczne oko. Nie przegapisz żadnego filmu zapisując się na mój Newsletter – KLIK!
Czujemisie
O emocjach napisano i powiedziano już naprawdę sporo, jednak rzadko się zdarzają książki dla dzieci, w których są konkretne przykłady, bez nacisku na nazywanie konkretnych emocji. To oznacza, że o wiele lepiej odnajdą się tu przy czytaniu dzieci powyżej czwartego roku życia, nie te najmłodsze.
W tym wypadku trzeba sobie umieć wyobrazić konkretną sytuację, siebie, w danej sytuacji. Na początku może to się wydawać odrobinę skomplikowane, bo przecież łatwiej powiedzieć: Czuję radość, niż szukać konkretnych przykładów.
Jednak właśnie te przykłady uczą, że emocje – mimo jednej nazwy – mają najróżniejsze odcienie. Radość może być związana z otrzymanie prezentu, niespodzianką, ulgą, dojechaniem do celu, spotkaniem z przyjaciółmi, budowaniem babki z piasku.
Wielką zaletą są tu zdania uświadamiające dzieciom konkretne sytuacje, do których można dopasować jakąś emocję. Nic tu nie jest ostatecznie określone.
„Czuję się jak…” i tu można tworzyć najróżniejsze przykłady, w których motywem przewodnim są: złość, radość czy gniew.
Każdy przeżywa emocje inaczej więc to zdanie otwierające ma wielka moc, a dokończyć je można po swojemu. Im więcej przykładów, tym większy wachlarza narzędzi do wykorzystania teraz i w przyszłości. Zależy mi na tym, żebyśmy potrafili rozmawiać z naszymi dziećmi o emocjach.
Autorka Agata Królak
Wydawnictwo Dwie Siostry
Spodoba się dzieciom 4-6 lat.
Podcast Aktywne Czytanie
Jeśli lubisz słuchać opowieści o wartościowych książkach dla dzieci, zapraszam do wysłuchania odcinak podcastu Aktywne Czytanie – książki dla dzieci.
W każdym z nich opowiadam o tych, które uważam za piękne i mądre z perspektywy mamy, autorki książek dla dzieci i pedagoga.
Ten podcast znajdziesz też na YouTube, gdzie nie tylko posłuchasz, ale też zerkniesz do książek: Aktywne Czytanie >>