I masz to pod kontrolą! Poradnik o zdrowiu psychicznym. Takich książek dla dzieci w wieku 10-16 lat potrzeba jak najwięcej. Problemów psychicznych często nie widać, dlatego narosło wokół nich wiele mitów.
Więcej o zdrowiu psychicznym
Ostatnio recenzowałam książkę dla dzieci, w której jeden rozdział poświęcony był radzeniu sobie w czasie pandemii. Takich książek zresztą na rynku jest już kilkanaście. W niewielu natomiast znalazłam jakiekolwiek informacje kierowane do dzieci i młodzieży, dotyczące zdrowia psychicznego w kryzysowej sytuacji (i nie tylko kryzysowej).
Zwracam na to tym większą uwagę, że w zasadzie od marca (#lockdown) szkoła mojej córki (UK) wręcz bombardowała nas mailami, poradami, podpowiedziami, jak sobie poradzić psychicznie w tym czasie. Byłam zaskoczona, jak wiele uwagi szkoła temu tematowi poświęca.
Szkoła o zdrowiu psychicznym
Dzieci miały specjalne zajęcia, które uznano za ważniejsze niż powtórka z matmy czy języka. Upewniano się telefonicznie i mailowo, że dorośli wiedzą, jak wesprzeć dzieci w tym momencie właśnie psychicznie, nie tylko zapewniając rozrywkę i nakłaniając do odrabiania lekcji, ale też dbając o higienę psychiczną. Dzieci miały zadania domowe związane z tym obszarem.
O psychicznym zdrowiu inaczej
W zeszłym tygodniu Karolina przyszła ze szkoły, opowiadając z zachwytem o filmie, który im wyświetlili. Linkuję go też tutuaj, może się komuś przyda do ważnych rozmów o zdrowiu psychicznym. Pokazuje osobę zmagającą się z depresją. W filmie jednak chorobę związaną z psychiką (nie widać) ubrano w objawy przeziębienia (widać bardzo): katar, gorączka, dreszcze, niemoc.
Taka chora osoba próbowała (kichając, kaszląc i smarkając) funkcjonować normalnie lub wyjaśnić ludziom, że jest chora. Ludzie patrzyli, ale nie wierzyli, co w przypadku widocznych objawów było SZOKUJĄCO OCZYWISTE – ta osoba jest chora.
Pogadajmy o zdrowiu
Jednak słyszała co chwilę: „Weź się w garść, to raczej nie jest przeziębienie”. „Chyba to sobie wymyśliłeś, nie masz przeziębiania”. „Zacznij biegać, to ci przejdzie”. „Przeziębienie to ostatnio jakaś moda”. O przeziębieniu tak się nie mówi, o depresji – bardzo często.
Psychicznych zmagań nie widać jak przeziębienia, są traktowane jak moda, wymysł lub leczone słynnym „Weź się w garść, po prostu musisz się postarać”. Trochę tak, jakby ktoś choremu na covid powiedział: „Eee tam, weź się w garść. To tylko moda”.
I masz to pod kontrolą. Poradnik o zdrowiu psychicznym
Takie książki są więcej niż potrzebne w dzisiejszych szkołach, czasach i rodzinach. Tego „przeziębienia duszy” często nie widać. Tu zresztą nie tylko o depresji, bo rozdziały dotyczą całego życia, sporo uwagi poświęcono też radzeniu sobie po rozwodzie. Wiem, że to kolejny temat zamiatany pod dywan w przypadku książek dla dzieci.
I masz to pod kontrolą!
Autorka Anna Williamson
Wydawnictwo Zielona Sowa
KSiążka dla dzieci w wieku 10-16 lat.
Obserwuj Aktywne Czytanie, nie przegapisz żadnych wieści o nowościach, rabatach i niespodziankach.