Jesteśmy rodziną. Jaki prosty i piękny tytuł książki dla dzieci, w której podglądamy rodziny zwierząt. Najróżniejsze, we wszystkich możliwych konfiguracjach. Przy okazji zerkniemy też do rodzinnych puzzli i memo z ilustracjami Emilii Dziubak.
Bardzo często w grupie Aktywne Czytanie – książki dla dzieci padają pytania o książki pokazujące, jak różnie mogą wyglądać rodziny. Większość takich publikacji skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i starszych. Teraz mamy też coś dla młodszych.
Z rodziną jest dobrze
Na każdej stronie jedna rodzina i jedno zdanie o tym, jak może wyglądać. Zwariowane, zadumane, małe, duże, nawet takie całkiem maleńkie, bo dwuosobowe (w tym wypadku dwuzwierzakowe).
Jesteśmy ważną rodziną
Wzrusza mnie, że uwzględniono tu też rodziny adopcyjne oraz takie z dwoma mamusiami lub tatusiami. Zauważcie, że gdy pokazujemy dzieciom takie wyjątkowe konfiguracje na przykładzie ludzi, często podnosi się lament, mnożą się „ale”. Dwie mamy? Ale jak to?!
Wiem, że zrobiliśmy już ogromny postęp w sprawie rozmów z dziećmi na ten temat, jednak moim zdaniem wciąż za mało, chcę jeszcze. A początek takich pogaduszek w odniesieniu do świata przyrody, może być strzałem w dziesiątkę. Nie chodzi przecież o wzniecanie pożarów tylko o książki, w których każde dziecko ma szansę się odnaleźć. Siebie i własną rodzinę, która je po prostu akceptuje i szanuje.
Myślę, że autor tworząc książkę, kompletnie nie celowała w dyskusję społeczną, po prostu pokazała różnorodny świat zwierząt. Oczywiście, że na tym można poprzestać. Jeśli jednak będziecie potrzebowali prostej książki z potencjalnie szerszym kontekstem, to jest właśnie ona.
Różnie bywa z rodziną
Poza wszystkim jest ciepłą i wzruszającą poczytajką, bardzo sprawdzi się na dobranoc lub do chwil przeznaczonych na budowanie bliskości. Zwłaszcza że te zwierzaki są przeurocze i mają najróżniejsze pomysły np. kłócące się skunksy, złoszczące ośmiornice, zapracowane pszczoły, leniuchujące świnki.
Na końcu oczywiście grande finale, czyli wielki, wspaniały małpi przytulas. Bo niezależnie od tego, jak wygląda nasza rodzina, przytulasy są po prostu koniecznością.
Jesteśmy rodziną
Autor i ilustrator Sandro Natalini
Nasza Księgarnia
Wiek czytelnika 1-4 lata.
Liczba stron: 32
Oprawa twarda, kartki miękkie.
Puzzle. Rok w lesie. Rodzice i dzieci
Skoro jestem przy książce o rodzinie, od razu pokażę rodzinne puzzle skierowane mniej więcej do podobnej grupy wiekowej, co czytelnicy książki. Łatwo zauważyć, że to ilustracje Emilii Dziubak z „Roku w lesie”.
W tym wypadku zostajemy przy rodzinnych klimatach i dopasowujemy dzieci do rodziców. Pudełko zawiera 20 dużych elementów, czyli 10 par do ułożenia.
Jeśli macie starsze dzieci, to (oprócz książki), są też puzzle „Jesień w lesie”, skierowane do miłośników przyrody.
Memo Rok w lesie
No dobrze, to może jeszcze jeden zestaw z ilustracjami Emilii Dziubak, bo to jakby pakiet związany z tymi puzzlami dla dwulatków. Tym razem memo. Pudełko zawiera 24 duże kafelki, czyli 12 par.
Obserwuj Aktywne Czytanie, nie przegapisz żadnych wieści o nowościach, rabatach i niespodziankach.