„Kropka i kreska” to piękna i mądra książka dla dzieci, w której dwie główne bohaterki pokazują maluchom, że dzięki wyobraźni i otwartości na różnorodność, można stworzyć wspaniały świat. Nie tylko ten w wyobraźni.
Historie z przesłaniem, prostymi ilustracjami i zachętą do samodzielnego myślenia, właśnie takich książek dla dzieci szukam i takie chcę pokazywać na blogu Aktywne Czytanie.
Kropka i Kreska
To opowieść o przyjaźni, otwartej głowie i wyobraźni, gdzie poznajemy kropkę i kreskę, które od pierwszych chwil polubiły się, więc wymyślają wspaniałe zabawy.
Po jakimś czasie jednak, do tych wyśmienitych zabaw dołączają przyjaciele kropki, a potem również kreski. Przyjaciele są różni, każdy ma w sobie coś charakterystycznego: stary, młody, grupy, chudy itd
Czasami lubię opowiadać o książkach
Wtedy razem możemy zajrzeć do środka i mogę opowiedzieć, co ciekawego wypatrzyło pedagogiczne oko. Nie przegapisz żadnego filmu zapisując się na Newsletter >>
Kropka i kreska uczą empatii
Większa grupa, większa różnorodność to więcej pomysłów i wspólnych zabaw. Piękne przesłanie o tolerancji, akceptacji. Cieszę się, że właśnie na przykładzie prostej kropki i kreski, dzieci mają okazję zacząć rozmyślać o różnorodności. Powinno się takie rozmowy zaczynać od najprostszych przykładów.
Nowy trend w książkach dla dzieci
Nie wiem czy ktoś zauważył, ale w 2020 roku, trendy w książkach dla dzieci idą w cudownym kierunku mówienia o różnicach, bez szczególnego nacisku na wskazywanie placem np. koloru skóry czy wyznania. Po prostu jesteśmy różni.
To świetny pomysł, bo najmłodsi czytelnicy mają szansę otworzyć głowy po prostu na hasło: różnorodność, niekoniecznie od samego początku zwracają uwagę na wyznanie czy rasę.
Jasne, że i na takie głębsze rozważania przyjdzie czas, jednak podstawy są… uniwersalne i tak powinno być.
Kreatywnie z dzieckiem
Do kropek i kresek dołączają kolejni znajomi, zjeżdżają się z całego świata, bo wiedza, że tu czeka je miłe przyjęcie, a po jakimś czasie pojawiają się kropki i kreski w różnych kolorach i kształtach.
O ile w tym czarno-białym świecie było ciekawie i wszyscy się świetnie bawili, tak dopiero ten kolorowy zapiera dech w piersiach. Świat pełen najróżniejszych barw, kształtów i odcieni, dopiero ten świat jest prawdziwy.
Autorka Veronique Cauchy
Ilustracje Laurent Simon
Wydawnictwo Kropka na Facebooku >>
Wydawnictwo Kropka na Instagramie >>
Książka dla 3-6 latków.
Porozmawiaj z dzieckiem
- Co by się stało gdyby dziecko wzięło odpowiedzialność za swoje emocje? >>
- Jak rozmawiać z dziećmi o emocjach? >>
- Jak nauczyć dziecko dzielić się radością? >>
- Ale ja to chcę! O co mu chodzi z tym wymuszaniem płaczem? >>
- Co czujesz krzycząc na dziecko? A co ono czuje słysząc twój krzyk? >>
- Krzyczy, wybucha, pyskuje? Spokojnie, to tylko sześciolatek >>
- Pokażesz mi emocje? Tak, inaczej trudno będzie się nauczyć nad nimi panować >>
- Co zrobić, kiedy dziecko samo się szczypie, uderza głową w podłogę? Pokaż zabawy redukujące gniew >>
- Jak mówić o emocjach żeby te smutne nie zostały z nami za długo? >>
- Częste zachowania dzieci, za którymi kryje się więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Znasz któreś? >>
- Znasz 10 prostych zabaw wspierających emocje dziecka? >>
- Jak uspokoić zdenerwowane dziecko? >>
- 4 kroki do zrozumienia dziecięcych emocji >>