Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach
W tym zbiorze baśni autorce przyświecała ważna idea. Chciała pokazać współczesnym dziewczynkom baśnie, w których księżniczki są odważnymi, mądrymi, pewnymi siebie kobietami.
Potrafią zadbać o własne szczęście, dzielić się nim z innymi i wspierać przyjaciół. Niekoniecznie natomiast siedzą bezczynnie w wysokiej wieży, czekając na księcia wybawiciela.
Mam nadzieję, że już mniej więcej wiecie, czego się spodziewać w środku. Są to najróżniejsze odsłony znanych legend, baśni i podań z różnych stron świata. Autorka stworzyła na ich temat własne wariacje, po to właśnie, żeby trochę wesprzeć występujące w nich kobiety.
Nikt tu więc nie przymusza nikogo do wyjścia za mąż, do pokonywania trudności, do czegokolwiek. Jeśli dziewczyna decyduje się narażać własne życie w imię miłości czy przyjaźni, to jest jej decyzja. Jeśli nie chce być przykładną żoną, to również wspaniale. Jej wybór, jej aktywne działanie.
Kobieca przyjaźń
Co dla mnie ważne, pokazana tu i mocno podkreślona została przyjaźń między kobietami, siostrami, żonami, władczyniami. Najczęściej, w tych tradycyjnych baśniach, siostry ze sobą wyłącznie rywalizują. Tu jest inaczej i nikt nie tłumaczy nienawiści pustymi hasłami: los tak chciał. Tutaj los nie ma za wiele do powiedzenia. Odważne kobiety biorą sprawy w swoje ręce i same o swoim losie decydują.
Bardzo bym chciała, żeby te baśnie czytali również chłopcy, choć głównymi bohaterkami są dziewczyny. Chodzi o przełamywanie stereotypów w myśleniu, że mężczyźni mogą więcej, lepiej, bo są odważniejsi i mądrzejsi. Współczesne kobiety cenią szczerość, mądrość i wrażliwość, a nie bezmyślne wymachiwanie szabelką. Dobrze, żeby chłopcy też tę (wcale nie) tajną wiedzę poznali.
Autorka Kate Forsyth
Ilustracje Lorena Carrington
Przyporządkowałam ją do kilku półek w mojej wirtualnej biblioteczce: książki dla ośmiolatka, książki dla dziewięciolatka, książki dla dziesięciolatka.
Lubię zaglądać do książek dla dzieci
Teraz razem możemy zajrzeć do środka i zerknąć na treści „pedagogicznym okiem”. Oglądasz fragment nagrania odcinka podcastu „Aktywne Czytanie – książki dla dzieci”, wejście na żywo na Instagramie Ksiazki_AktywneCzytanie >>