6 kartonowych książek wydawnictwa Tako: „Razem”, „Czy dosięgnę?”, „Gdzie jest rybka?”, „Na huśtawce”, „I jak tu zasnąć?”, „Wieloryb w kąpieli”, czyli świetne książki na roczek, ale i dla starszych dzieci.
propozycje różnych autorów, z odległych zakątków świata. Inna kreska, ale podobne poczucie humoru, ciepło przekazu i wyczucie, co lubią maluchy.
Szukaj książek kartonowych
Co właściwie lubią maluchy?
- Kartonowe książki to podstawa, bo muszą przetrwać bardzo aktywne czytanie.
- Powtórzenia.
- Zwierzęta i ludzie w książkach.
- Proste ilustracje.
- Scenki sytuacyjne.
- Wyrazy dźwiękonaśladowcze.
- Wyzwania do szukania.
Zerknij na artykuł, w którym podpowiadam, jak czytać książki z najmłodszymi:
Seria Bim-bam-bom
Susanne Straßer stworzyła kilka kartonowych książek dla dzieci rocznych, ale też 2-latków i 3-latków. Każda opowiada zabawną i prostą historię o zwierzakach i dziecku. Tak, we wszystkich pojawia się właśnie ta ekipa.
Jak się zbierze taka paczka, musi się „coś stać” i oczywiście jest dużo śmiechu. Opowiastki w tej serii toczą się swoim rytmem, który kojarzy mi się z wierszem „Rzepka”, wiecie, że babcia za dziadka, dziadek za rzepkę.
Autorka Susanne Straßer
Wydawnictwo Tako
Książki kartonowe dla 1-2 latków.
Rytm w książkach dla dzieci
Świetnie, bo dzieci uwielbiają taką strukturę:
- jest problem,
- jest wyliczanka,
- jest wielkie BUM! (czyli jakaś akcja zabawna)
- rozwiązanie problemu.
W każdej z tych kartonowych książek akcja ma mniej więcej taki scenariusz.
Na huśtawce
Jest huśtawka, jest słoń i co? Fajnie byłoby się pohuśtać, ale po drugiej stronie waga musi się zgadzać. Pingwin, struś, małpka… to za mało. Zwierzaki przychodzą i przychodzą, ale huśtać się na razie nie można. W końcu pojawia się dziecko i robi HAŁAS! I tu pojawia się miejsce na kolejną postać, dzięki której jednak wszyscy się pohuśtają.
Sama się pośmiałam przy czytaniu tych książek, a do tego mają mnóstwo wyrazów zachęcających do ćwiczenia mowy: siup!, hop! itd. Starsze dzieci mogą się zainteresować, o co chodzi z tą równowagą, a to już wyjście do poważniejszej rozmowy, choć od kartonowych propozycji dla maluchów.
Wieloryb w kąpieli
Tak, to rozumiem, sama uwielbiam kąpiel, rozumiem tego wieloryba. Znam też ten moment, kiedy człowiek (w tym wypadku wieloryb) chce się zrelaksować, ale się nie da. Pojawią się kolejni chętni do kąpieli: małpa, żółw, flaming, miś. Jest i dziecko. Ono też chce się kapać, a skoro są już wszyscy, zrobiło się ciasno. I….
Gdzie się podział wieloryb? Wielki finał, wielkie „chlup”. Wieloryb ma wannę dla siebie i wszyscy są zadowoleni.
I jak tu zasnąć?
To jest ważne pytanie, które dręczy wiele dzieci. Wszyscy już w łóżku, pora spać, ale nagle każdemu zwierzakowi po kolei przypomina się coś ważnego do zrobienia przed snem. Było pełne łóżko, nie został prawie żaden. Gdzie oni są? Wystarczy wejść do pokoju dziecka i sprawa się rozwiąże. Wszyscy usadowili się w łóżku dziecka i znowu, nooo trochę ciasno.
Tym razem nie ma wielkiego BUM!, ale dziecko jest sprytne i znalazło sposób na przybycie się zwierzaków. W końcu wygnie spanie to ważna sprawa.
Żeby nie było tego wyskakiwania z łóżka, warto sobie przygotować zapas takich kartonowych książek na doboranoc.
A tu nowości
Sprawdź też nowości!
Kartonowe książki japońskich autorów
Taro Gomi wydał ponad 300 książek w Japonii, większość w formie kartonowych, prostych opowiastek, bez przeładowania i krzykliwych ilustracji. Kierowane do maluszków, dzieci mniej więcej rocznych i dwuletnich.
Taro Miura jest nagradzanym ilustratorem i jego propozycje również świetnie sprawdzają się przy czytaniu z najmłodszymi.
Dość wyraźne ilustracje, dużo oddechu w tle, to są elementy ważne w książkach dla najmłodszych. Jest też coś, co „najnaje” uwielbiają, czyli powtórzenia np. pytanie lub poszukiwanie (zabawa w chowanego).
Gdzie jest rybka?
Od 47 lat jest to bestseller w Japonii, wydawana w przeróżnych wydaniach i formatach.
Rybka nie chce być w akwarium, więc chlup! I już jej tam nie ma. Chowa się przed nami i trzeba się odrobinę wysilić, by dostrzec ją, ponieważ jest mistrzynią kamuflażu. I faktycznie, przyznam, że niełatwo zauważyć rynkę na zasłonie w grochy, wśród truskawek czy zabawek.
Autor Taro Gomi
Wydawnictwo Tako
Pracujące pojazdy. Czy dosięgnie?
W tej serii znajdzie się też coś dla miłośników i miłośniczek pojazdów. To jeden z trzech tytułów serii „Pracujące pojazdy”. Jest ich więcej, ale już chyba tylko do wyszukania w bibliotekach, dlatego warto łapać ten, który jest jeszcze dostępny.
Tym razem sprawdzamy, czy dźwig ponoszący ciężką stal, dosięgnie do rusztowania. Czy wóz strażacki dosięgnie ognia?
Oprócz dźwigu i strażaków, mamy tu jeszcze kilka nietypowych (jak na książki dla dzieci) pojazdów: podnośnik, samochód z podnośnikiem, a nawet betoniarkę. Wszystko pojazdy w akcji, czy dosięgną?
Autor Taro Miura
Wydawnictwo Tako
Razem
Wiecie, że tę książeczkę dostają japońskie dzieci na porodwókach, czyli „na urodziny”? Jest urocza, prosta i cudownie ciepła, w sam raz na powitanie małego człowieka na świecie.
Jak sam tytuł wskazuje, obserwujemy, jak można być razem i jakie to miłe. Dwie kaczuszki – jasne, że milej razem. Słonie, mapki i wreszcie rodzinka: mama, tata i dziecko. Trzymamy się razem.
Obserwuj Aktywne Czytanie, nie przegapisz żadnych wieści o nowościach, rabatach i niespodziankach.
Więcej książek wydawnictwa Tako
- Idealna chwila >>
- Siedem łóżek malutkiej popielicy >>
- Liczymy razem >>
- Jeszcze pięć minut >>
- Zdjęcia książki „Jeszcze pięć minut” znajdziesz w zestawieniu TOP 30 książek dla 2-4 latków >>
- Bajka wybierajka. O bardzo głodnym misiu >>