„Cóś”, tak po prostu. Ile trzeba myśleć, żeby wymyślić Cóś? Wie to na pewno autor David Walliams i wie Pelargonia Potulna. Kapryśna dziewięciolatka, która właśnie Cóś zażyczyła sobie jako prezent urodzinowy. To książka pod patronatem Aktywne Czytanie.
Gdyby Pelargonia miała nieco bardziej asertywnych rodziców, pewnie sprawy potoczyłyby się inaczej. Jednak państwo Potulni są najcichszymi, najbardziej uprzejmymi i najmniej asertywnymi rodzicami na świecie.
Nieśmiali bibliotekarze, do których określenie „angielska flegma” pasuje bardziej niż idealnie. Córeczka za to trafiła im się z piekła rodem. Pyskata, niemiła, wrzeszcząca, marudząca i kapryśna. Zdecydowanie NIE-JEST-POTULNA. W dodatku wiecznie wołająca o więcej. Jeszcze, jeszcze, jeszcze!
Za mało cukierków, chcę jeszcze! Za mało zabawek, chcę jeszcze inne! Za trudno mi chodzić, noście mnie!
Jeśli Cóś Was dręczy
Dodatkową udręką dla tych i tak już udręczonych rodziców jest fakt, że Pelargonia nie znosi czytać książek, które dla nich są przecież całym życiem.
Uspokajam zaniepokojonych, to jest wyssana z palca historia. Złośliwa córka i bezgranicznie uprzejmi rodzice to bajka. Wie o tym każdy, komu choć raz puściła żyłka przy rozkapryszonym dziecku. Hehehe jasne, nie ma takich!
Książki Davida Walliamsa
David Walliams słynie zresztą z tego, że przejaskrawia postacie, choć przyznać trzeba, że w wielu przypadkach bez trudu każdy odnajdzie odrobinę siebie w jego książkach. To przejaskrawienie ma na celu zwrócenie uwagi na pewne cechy charakteru i zachowania do przemyślenia.
- Demoniczna Dentystka >> horror dla dzieci, które nie widzą niczego złego w nadużywaniu słodyczy.
- Pan Smrodek >> o niedostępności emocjonalnej rodziców i nierówności społecznej, klasowej, finansowej.
- Najgorsze Dzieci Świata >> o tym, żeby pozwolić dzieciom być dziećmi. Jednocześnie o tym, że przerysowanie pewnych cech lub zachowań, może dać maluchom do myślenia.
- Gang Godziny Duchów >> gdzie główną rolę grają siła przyjaźni i wyobraźnia. To też lekcja, by nie oceniać nikogo po wyglądzie i okazywać szacunek dla inności, słabości.
- Szczuroburger >> o samotności dziecka w tłumie i ignorancji (znieczulicy) dorosłych.
- Cwana Ciotuchna >> o pazerności na pieniądze, bezwzględności dorosłych i podziałach społecznych, pośród których może się narodzić przyjaźń.
- Wielka Ucieczka Dziadka >> o miłości wnuka do dziadka, chorobie, starości, odchodzeniu w szacunku.
- Babcia Rabuś >> o szacunku dla seniorów i szukaniu wspólnego języka między pokoleniami.
- Mały Miliarder >> o zbyt zapracowanych rodzicach, zaniedbanych emocjonalnie dzieciach, podziałach społecznych i braku tolerancji.
- Chłopak w sukience >> o rozpaczy po stracie żony i mamy, stereotypach, z którymi borykają się współcześni chłopcy, trudnych relacjach między synem i ojcem oraz braćmi.
- Trefny Tatuś >> trudna miłość ojca do syna i z parentyfikacją w tle.
Książka do pośmiania się
Jeśli ktoś jednak jeszcze nie czuje się uspokojony, powiem w tajemnicy, że sam autor twierdzi, iż napisał tę książkę dla dzieci, które po prostu chcą się pośmiać. Pełen szacuneczek za pójście pod prąd, bo przecież nie od dziś wiadomo, że już nawet dla dwulatków pisane są obecnie książki o fizyce jądrowej. #TrueStory
Pelargonia chce Cóś
Tym razem chodzi o czysty absurd sytuacji, w której rodzice potulnie godzą się na każde (jakże nieuprzejme) żądanie córki. I właśnie pośród tysiąca tych życzeń pada nakaz (bo przecież nie prośba) o Cóś. Wszystko inne już chyba Pelargonia ma.
Rodzice stają na wysokości zadania i odnajdują Cósia w dalekiej krainie, w samym środku dżungli. Konkretnie to pan Potulny staje na wysokości zadania.
Nie szukali go jednak dlatego, że lubią tego rodzaju wyzwania. Raczej dlatego, że bali się gniewu córki. W każdym razie podjęli rękawicę i w najgłębszych czeluściach biblioteki, łamiąc reguły, własne zasady, dowiedzieli się, kim lub czym jest Cóś.
Korzystając z okazji, pokażę Wam, jakie dzieła można znaleźć w najgłębszych zakamarkach bibliotek na świecie. Ukryte przed naszymi oczami.
Tu się cóś wydarzy
I teraz już milczę, bo wiem, że jeśli będziecie czytać z dziećmi, to też chcecie mieć frajdę z tej opowieści. Gwarantuję, że tak będzie.
Na swój absurdalny, przedziwny i prześmieszny sposób, David Walliams zapisał w tej książce (przejaskrawione oczywiście) marzenie wielu dorosłych. Nie twierdzę, że Twoje, kochany rodzicu, ciociu, babciu, nauczycielu… nie twierdzę też, że nie. Słowo klucz: święty spokój. 😆
Cóś
Autor David Walliams
Ilustracje Tony Ross
Dom Wydawniczy Mała Kurka
Wiek czytelników 7-13 lat
Okładka i kartki miękkie.
Liczba stron: 272
Obserwuj Aktywne Czytanie, nie przegapisz żadnych wieści o nowościach, rabatach i niespodziankach.