Kicek i Kicka. Zabawa w chowanego. Dwa urocze króliki mieszkające w Czytankach sylabowych z obrazkami. To takie książki, gdzie w tekście mamy słowa podzielone kolorami na sylaby. I obrazki zastępujące niektóre słowa.
Do tego jeszcze zadania dla dzieci na każdej stronie i przeurocze ilustracje, które można też opowiadać po swojemu. Całokartonowa książka dla dzieci w wieku 2-5 lat. Nie tylko tych, które interesują się sylabami lub nauką czytania, dla wszystkich lubiących wyszukiwanki, wyzwania i zabawę.
To książka wydana przez Centrum Edukacji Dziecięcej pod patronatem Aktywne Czytanie.
Czytanki sylabowe z obrazkami
Autorką jest Anna Sójka, która zresztą od lat tworzy wspaniałe opowieści dla dzieci. Kicek i Kicka to nie pierwsza taka propozycja, bo przecież już kiedyś opowiadałam o Czytankach sylabowych z obrazkami w połączeniu z artykułem o nauce czytania metodą sylabową >>
Od razu powiem, że te pierwsze czytanki są książką z miękkimi kartkami i kilkoma dłuższymi opowiastkami. Bardzo zachęcam do zerknięcia, bo historyjki poruszają ważne dla dzieci tematy.
Dwa kolory sylab
W obu książkach wyrazy podzielone są na sylaby (czarny i czerwony), dzięki temu dzieci mają ogromne ułatwienie podczas nauki czytania.
Samo sylabizowanie też jest super zabawą, bardzo zachęcam, żeby dzieci po prostu często powtarzały, wyklaskiwały, wyśpiewywały wyrazy. Nie trzeba ich samodzielnie czytać, na początek wystarczy powtarzać sylaby po dorosłym.
Kicek i Kicka mieszkają na Króliczej Łące, a ich bajkowe przygody ukierunkowane są dokładnie na trzy sprawy:
- rozwój mowy,
- ćwiczenie koncentracji,
- przygotowanie do nauki czytania.
Kicek, Kicka i przyjaciele
Od razu na pierwszej ilustracji to, co lubię najbardziej, czyli zaglądamy do norki. Poznajemy też przyjaciół: kreta, żabę, sowę, jeża, wiewiórkę, myszkę.
Bawimy się w chowanego, większość dzieci to zna i lubi, choć nie wiedzą pewnie, że to jedna z najlepszych zabaw na spostrzegawczość i koncentrację. Tak w książce, jak i w życiu.
Żeby kogoś odszukać, trzeba się skupić, obserwować otoczenie, nasłuchiwać, kojarzyć np. kolor ubrania, bo czasem widać tylko kawałek spodni czy fragment czapki. Do kogo należą?
Kicek i Kicka mają zadania
Przy okazji tej zabawy dzieci poznają podstawie zagadnienia ważne dla przedszkolaków np. kolory, liczenie, nad – pod, różne odgłosy, zabawy ruchowe. Nie tylko dzięki treści, ale też zadaniom dodatkowym na każdej stronie.
Kicek i Kicka na łące
Cała historia opowiada o jednym dniu spędzonym na łące. Oprócz zabawy w chowanego jest jeszcze akcja z chowaniem się przed deszczem. Ulewa rozkręca się i mamy burzę. Dzieci dowiedzą się, dlaczego nie powinno się chować pod drzewem w taką pogodę.
Nawet w czasie deszczu można bawić się na dworze, wystarczy schować się pod dużym liściem. Tym razem krecik proponuje zabawę w zapamiętywanie. Czytelnicy mają za zadanie przyjrzeć się obrazkowi, a potem z zamkniętymi oczami wymienić zwierzęta.
Tęcza po deszczu
Nie ma lepszego sposobu do ćwiczenia kolorów, jak obserwowanie tęczy, ta na łące jest imponująca.
I tak toczy się i toczy wspólna zabawa, bo dzieci co chwilę wymyślają coś nowego. A to w żabę, a to w wyszukiwanie, a nawet w emocje. Bo i są powody do radości. Słońce rozgoniło deszczowe chmury, a Kicka zdobyła tego dnia koronę, bo najlepiej sobie radziła „w chowanego”.
Kicek i Kicka się bawią
Zatrzymam się na chwilę przy tym zdobywaniu korony, bo to całkiem ciekawy wątek. Taki wstęp do pozytywnej rywalizacji, udziału w grach i konkursach. Wiele maluchów ma oczywiście problem z przegrzaniem, co jest zupełnie naturalne w pewnym wieku. To jednak nie znaczy, że mamy nie pomagać dzieciom radzić sobie z emocjami w takich sytuacjach.
Wielu dzieciom pomaga świadomość, że tym razem nie, ale jutro/później jest kolejna szansa. Dokładnie tak sprawy toczą się na Króliczej Łące, bo wcześniej koronę miał kret, dzisiaj zdobyła ją Kicka, a jutro pewnie kolejne zwierzę ją dostanie.
Umiejętność cieszenia się ze szczęścia innych osób to sprawa, o której mało się mówi, a przecież tak bardzo wpływa na nasze samopoczucie i ogólną atmosferę zabawy. Żeby było jasne, nikt nie każe wszystkim skakać z radości, warto rozmawiać o rozczarowaniem i trudnych emocjach związanych z wygrywaniem i przegrywaniem. Uwzględniając jednak także poczucie np. dumy czy radość z tego, że przyjaciel jest szczęśliwy.
Łąka na mapie
Ostatnia strona to zabawa w opowiadanie na podstawie przepięknej Mapy Króliczej Łąki i dodatkowe zadanie, czyli szukanie zwierząt.
Jestem wielką fanką książek obrazkowych, które zachęcają dzieci do opowiadania. Wszystkie dodatkowe umiejętności ćwiczy się przy okazji np. koncentrację.
Obrazki zamiast niektórych słów w tekście to jeden z najfajniejszych sposobów zachęcania dzieci do mówienia. Nawet jeśli maluchy nie robią tego od początku, warto namawiać do pokazywania palcem, to w zupełności wystarczy.
W tym przypadku dodatkową wartością są obrazki przy zadaniach. Nawet jeśli dziecko nie potrafi czytać, domyśli się, kogo lub czego akurat szukamy.
Delikatne i spokojne ilustracje
Niewiele jednak jest takich książek „do opowiadania”, gdzie ilustracje są… mniej intensywne, zwłaszcza dla najmłodszych czytelników. Na te najbardziej szczegółowe przyjdzie jeszcze czas, warto zaczynać od spokojniejszych.
Pomysł z łąką też świetny, bo po pierwsze zabawa na powietrzu, a po drugie, tak dużo tu zieleni. To od razu przywodzi na myśl spacer i oddech. Spokojne ilustracje Oli Krzanowskiej-Leszczyńskiej zdecydowanie robią tu dobrą robotę.
Kicek i Kicka. Zabawa w chowanego
Autorka Anna Sójka
Ilustracje Ola Krzanowska-Leszczyńska
Centrum Edukacji Dziecięcej
Książka całokartonowa.
Książka dla dzieci w wieku 2-5 lat. Zdjęcia bez filtrów.
Obserwuj Aktywne Czytanie, nie przegapisz żadnych wieści o nowościach, rabatach i niespodziankach.