Pamiętam, że jeszcze kilka lat temu tak wiele osób marzyło o książkach duetu Axel Scheffler i Julia Donaldson po polsku. Dzisiaj mamy ich już całkiem sporo m.in. dzięki wydawnictwom Tekturka i Nasza Księgarnia. To proste rymowanki, z zabawną i czasem (najczęściej) nieco przewrotną historią.
Zagubiona małpka
Dokładnie taka jest… zagubiona. Maleństwo szuka mamy, a motyl próbuje jej pomóc. Małpka opisuje poszczególne cechy mamy, a motylek pełen dobrych chęci, co chwilę trafia kulą w płot. Okazuje się, że dzieci motyli nie są podobne do dorosłych osobników, stąd to takie trochę nierozgarnięcie motyla. Oczywiście, że wszystko dobrze się kończy, a małpka z radością ląduje w ramionach mamy i taty.
Ślimak i wieloryb
To też piękna opowieść Julii DOnaldson o odwadze i pomaganiu. Mały ślimaczek marzył o przygodzie, wszyscy (znajomi) mu odradzali, ale się nie dał. Pewnego dnia wieloryb zaprosił go do podróżowania na ogonie, a maluch skorzystał z tego zaproszenia. Przeżyli razem wiele wspaniałych przygód i odwiedzili piękne miejsca. Pewnego jednak razu wieloryb popadł w tarapaty i to właśnie maleńki ślimak sprowadził pomoc.
Tak to czasem właśnie bywa, że małe stworzenie ma wielką moc, jeśli tylko znajdzie w sobie odwagę. A tu też ten kontrast: duży i mały jest cudowny, bo wieloryb i ślimak są przecież przyjaciółmi i dbają o sobie nawzajem.
Gruffalo
To chyba najbardziej znana książka Julii Donaldson. Opowiada o sprytnej myszce, która pragnąc przejść spokojnie przez las, wymyśliła strasznego Gruffalo. I tu właśnie jest pewien twist w wierszyku, bo okazało się, że ten wymyślony Gruffalo jednak istnieje. To książka pod patronatem Aktywne Czytanie, zapraszam do obejrzenia recenzji: Gruffalo >>Dziecko Gruffalo
Druga część opowieści Julii Donaldson o stworku mieszkającym w lesie. Tym razem poznajemy jego córkę, tak! To córka (w dawniejszych tłumaczeniach omyłkowo był syn). Mała postanawia wybrać się do lasu bez zgody taty. Wszystko na początku jest świetnie, jednak dziecko Gruffalo szybko dochodzi do wniosku, że jednak samotne spacery po lesie w środku zimy… nie, to nie to.
To również książka pod patronatem Aktywne Czytanie: Dziecko Gruffalo >>
https://aktywneczytanie.pl/18-02-dziecko-gruffalo-recenzja-ksiazki-dla-dzieci/
Ćmony i Smeśki
Mieszkają na tej samej planecie, ale bardzo się nie lubią. Konflikt między plemieniem czerwonych i niebieskich jest długi i po prostu wiadomo, że jest między nimi „wojna”. Ja to bywa w takich zadawnionych sytuacjach, rodzi się nowe pokolenie, które zwyczajnie chce się bawić, komunikować, bez rozdrapywania starych ran (o których zresztą nie do końca coś wiadomo). Gdy okazało się, że Żaneta i Arturek zniknęli, oba plemiona zostały zmuszone do połączenia sił w trakcie poszukiwań. I co się okazało? Że po drugiej stronie są tak samo wrażliwi, życzliwi i pomocni… kosmici, jak z naszej strony barykady. A młodzi, gdy już się odnaleźli, pokazali wszystkim, co oznacza prawdziwe połączenie rodów.Miejsce na miotle
Julia Donaldson stworzyła tym razem postać dobrej czarownicy, która zabiera na przejażdżkę kilka zwierzaków. Niestety (i to w mało odpowiedniej chwili), czarownica spada z miotły. Nie ma strachu, bo oczywiście z pomocą przychodzą jej przyjaciele. Smok nie ma szans. To także książka pod patronatem Aktywne Czytanie: Miejsce na miotle >>Pan Patyk
Jedna z moich ulubionych opowiastek Julii Donaldson. Pan Patyk ma rodzinę i niestety po wyjściu na chwilę z domu… ginie w akcji. Dosłownie nie może wrócić, bo ciągle ktoś go myli z takim zwykłym ptakiem. A to przecież nie jest zwykły, tylko Pan Patyk. W tej książce nastrój jest zimowy, pojawia się Mikołaj i to właśnie on pomaga nieszczęsnemu Panu Patykowi wrócić do rodziny.SUBSKRYBUJ Aktywne Czytanie – książki dla dzieci na YouTube
Pan Patyk
Jedna z moich ulubionych opowiastek Julii Donaldson. Pan Patyk ma rodzinę i niestety po wyjściu na chwilę z domu… ginie w akcji. Dosłownie nie może wrócić, bo ciągle ktoś go myli z takim zwykłym ptakiem. A to przecież nie jest zwykły, tylko Pan Patyk.
W tej książce nastrój jest zimowy, pojawia się Mikołaj i to właśnie on pomaga nieszczęsnemu Panu Patykowi wrócić do rodziny.