„LEGENDY polskie” to rymowana, kartonowa seria książek dla dzieci z tekstami Agnieszki Frączek pod patronatem Aktywne Czytanie – książki dla dzieci.
Wydawnictwo Mamania postanowiło trochę odczarować mroczne polskie legendy, które oczywiście mają swój urok. Jednak wiele młodszych dzieci boi się strachów, wilków, topielców i innych strażników skarbów. Sama uwielbiam te właśnie oryginalne klimaty, ale niekoniecznie czytałabym je dzieciom w wieku przedszkolnym.
Dlatego cieszę się, że Agnieszka Frączek nieco je zmodyfikowała i sprawiła, że postacie są w nich przyjazne.
Zamiast smoka pożerającego wszystkich, jest wesołkiem zajadający się dżemem truskawkowym. Baby Jagi są miłe, a dobry humor to podstawa.
Legendy polskie – Smok wawelski
Jedna z najbardziej popularnych legend polskich. Jestem pewna, że znacie historię o tym żarłocznym gadzinie, która ostatecznie pęka z hukiem, po zjedzeniu owcy nadzianej siarką.
W tej wersji też poznajemy obżartucha Wawelskiego, ale autorka zaznacza, że nic a nic w tę opowieść nie wierzy. Tu smok jest wesoły, dobry i nawet jeżdżąc na hulajnodze, nosi kask i ochraniacze.
Bardzo lubię zerkać na ilustracje obrazujące poszczególne miasta. Na tych obrazkach widać charakterystyczne elementy i budowle.
Tekst Agnieszka Frączek
Ilustracje Magdalena Jakubowską
Wydawnictwo Mamania
Wiek czytelników: 3-6 lat.
Legendy polskie. Kwiat paproci
To moja ulubiona legenda, a fakt, że obchodzę urodziny w Noc Świętojańską, nie ma z tym kompletnie nic wspólnego. Przypadek!
W tej zabawnej wersji wielu śmiałków przybywa na miejsce w poszukiwaniu skarbu. Przecież ten, kto go zdobędzie, ma obiecane bogactwo. Nie wiem, czy pamiętacie, ale w oryginale warunek jest taki, że tym skarbem nie można się podzielić z nikim na świecie. Wszystko trzeba wydać na siebie.
Podoba mi się wątek różnych stworków pilnujących tego skarbu, są urocze.
Kilku przemądrzalców próbuje swoich sił w rywalizacji o klejnoty. To dość zadufane typy, pewne zwycięstwa. Jeden nawet ukradł miotłę czarownicy. Oj, nieładnie.
Jednak to właśnie sympatyczny chłopak Tadek, który po pierwsze zaprzyjaźnia się z mieszkańcami lasu, a dopiero po drugie zainteresuje skarbem, on wygrywa. Nie zależy mu jednak na bogactwie za cenę samotności. Woli z niego zrezygnować. Mądry gość!
Tekst Agnieszka Frączek
Ilustracje Magdalena Jakubowską
Wydawnictwo Mamania
Wiek czytelników: 3-6 lat.
Agnieszka Frączek pisze legendy polskie
Poprzednie legendy polskie są równie urocze. Wydawnictwo Mamania zaplanowało całą serię. Oprócz Smoka wawelskiego i Kwiatu Paproci mamy jeszcze: Toruńskie pierniki, Bałtycką flądrę, Poznańskie koziołki i Warszawską Syrenkę.
Tu opowiedziałam o nich więcej i tutaj również znajdziecie rozmowę z autorką: Legendy polskie >>