Mój pierwszy Uczuciometr to książka autorstwa Susanna Isern, wydana przez Dwukropek pod patronatem Aktywne Czytanie. Kartonowa propozycja dla najmłodszych, pomagająca nazywać i zrozumieć emocje.
Tych Uczuciometrów jest już całkiem sporo, bo aż trzy części po polsku. W związku z premierą najnowszej, czyli tej małej „Mój pierwszy Uczuciometr”, postanowiłam pokazać wszystkie.
Różnią się dedykowanym wiekiem, wielkością i oczywiście zawartością. Choć wspólnym mianownikiem są: Inspektor Krokodyl, Emoludki, które przybliżają nam tematy dziecięcych emocji i sam Uczuciometr.
Uczuciometr Inspektora Krokodyla
To książka pomagającą dzieciom rozpoznać, zmierzyć i kontrolować swoje uczucia. Została wydana jako pierwsza, jest najgrubsza i dedykowana dzieciom powyżej piątego, nawet szóstego roku życia.
W niej właśnie znajdziemy największą dawkę informacji i przykładów konkretnych sytuacji. Wydaje mi się, że to właśnie od niej wyszedł pomysł na kolejne części, już te przeznaczone dla nieco młodszych w czytelników.
Wesołe piosenki
Jako drugie wydane były „Rozśpiewane emocje, czyli piosenki o uczuciach”.
Ta sama autorka, ta sama ilustratorka, ten sam Inspektor Krokodyl i oczywiście Emoludki. Tutaj znowu okładka twarda, kartki miękkie, co wskazuje na to, że książka przeznaczona dla dzieci, które nie potrzebują już kartonowych stron.
Treść składa się z zabawnych, dosyć długich piosenek, które zresztą zostały uzupełnione o wersje na YouTubie, posłuchajcie i pozaglądajcie do dwóch pierwszych części, bo tu zostawiam mnóstwo zdjęć bez filtrów – KLIK!
A tu pokazuję dwie pierwsze części w recenzji filmowej: Uczuciometr i Rozśpiewane emocje >>
Mój pierwszy Uczuciometr
Trzeci i najnowszy to „Mój pierwszy Uczuciometr”. Kartonowa książka z Inspektorem Krokodylem przedstawiającym nam Emoludki. Krótkie informacje o danej emocji i nic więcej. Moim zdaniem to w zupełności wystarczy jak na pierwszy raz.
Co ciekawe, jest tu też obracany Uczuciometr, co mnie w zasadzie trochę dziwi. Boję się, że te najmłodsze maluchy po prostu go zniszczą, bo wymaga jednak całkiem precyzyjnego manipulowania.
Ale nie martwcie się, na początek można korzystać tylko z tego narysowanego (jest w każdej książce) i prosić dziecko, by palcem wskazało konkretną emocję.
Pierwszy gadżet do emocji
Dość ważnym gadżetem jest właśnie sam Uczuciometr, bo to takie bardzo pomysłowe narzędzie, pozwalające dzieciom pokazywać, jakie jest natężenie ich poszczególnych emocji.
Obracający się Uczuciometr znajdziecie w „Uczuciometrze Inspektora Krokodyla” i w „Moim pierwszym Uczuciometrze”. W „Rozśpiewanych emocjach” jest on jedynie narysowany.
Sam Uczuciometr też różni się nieco w poszczególnych książkach. W tej przeznaczonej dla najstarszych dzieci jest on o wiele dokładniejszy i opisany wyłącznie słowami. Ich natężenie można określić w skali od zera do trzech.
W najnowszej części jest narysowany i przedstawia emocje na poziomie: wysokie lub niskie, zatem ogromne uproszczenie z myślą o maluchach.
Pierwszy, drugi i trzeci Uczuciometr
Wydaje mi się, że dopiero teraz mamy komplet i zaopiekowane wszystkie emocje. Mam na myśli wiek, dla którego dedykowane są poszczególne książki.
- Wychodząc od tej kartonowej „Mój pierwszy uczuciometr”, myślę, że ona jest dla dzieci dwu i trzyletnich.
- W drugiej części, czyli „Rozśpiewanych emocjach” mamy już znane postacie, a oprócz piosenek są też rozkładówki (ilustracje na całą stronę), o których można opowiadać. I pamiętajcie o piosenkach na YT, zatem celuję w wiek 3-4 lata.
- I w końcu te najgrubsze „Uczuciometr Inspektora Krokodyla”, w którym mamy bardzo dużo informacji, są też historyjki i konkretne przykłady. Choćby o tym, jak zachowuje się nasze ciało, gdy przeżywamy poszczególne emocje. Tutaj właśnie pięcio, sześcio i siedmiolatki będą najbardziej zadowolone.
Swoją opinię o książce mogłam wyrazić dzięki współpracy z wydawnictwem i przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić. Zostawiam link afiliacyjny do Ceneo i tabelkę z cenami w różnych księgarniach na BuyBox. Mam nadzieję, że skorzystacie.
Dołącz do grupy Aktywne Czytanie na FB – książki dla dzieci i młodzieży