„Mury” i „Rewolucje”. Te istniejących na świecie dzisiaj i kiedyś, ale też te w ludzkich głowach. Do przeczytania, obalenia, obgadania i przemyślenia.
Świetny i sprawdzony duet Boguś Janiszewski i Max Skorwider (seria To, o czym dorośli ci nie mówią, bo sami nie wiedzą >>) wzięli na tapet mury i rewolucje. Najróżniejsze, także te, o których nie do końca wiadomo czy naprawdę istniały. Wszystkie mury, jakie kiedykolwiek były świadkami historii. I rewolucje, te znane i te czasem zamiatane pod dywan.
Mury
Mury to książka odrobinę historyczna. Można się z niej dowiedzieć naprawdę wiele na temat losów niektórych państw, czytając wyłącznie o murach. Cieszę się, że mogę ją zaprezentować na blogu Aktywne Czytanie.
Ciekawostki o murach
Mogłoby się komuś wydawać, że to tylko cegły, kamienie lub druty… i właściwie nuda. Jednak okazuje się, że mury potrafią opowiedzieć fascynujące historie, oczywiście, gdyby potrafiły mówić. Tym razem w ich imieniu mówi autor.
Kiedyś mury były bardziej popularne, bo służyły obronie miast. Dzisiaj mur łatwo można sforsować, a do obrony używa się zupełnie innych rzeczy. Jednak mury wciąż istnieją w wielu miejscach na świecie.
Ile ich znasz?
Pewnie Wielki Mur Chiński pierwszy przychodzi do głowy. Jednak jest więcej historycznie ważnych murów np. Mur Berliński, Mury Jerycha, Wał Hadriana, Ściana Płaczu, Mur w Izraelu, mur otaczający Getto Warszawskie i oczywiście mur w Gdańsku, przez który skakał Lech Wałęsa.
Są też opisane mniej oczywiste mury, niekoniecznie z cegieł, jednak z pewnością można je uznać za barierę trudną do pokonania np. płot w Arabii Saudyjskiej, łańcuch Bałtycki czy Morze Śródziemne, które też jest rodzajem muru pomiędzy Europą, Afryką i kawałkiem Azji.
Książki edukacyjne
Ta książka to małe (edukacyjne) dzieło sztuki. Ze względu na treść jak najbardziej. Zwłaszcza doceniam rozdział o murach w naszych głowach. Jednak te informacje nie byłby tak interesujące, gdyby nie ilustracje. Odrobinę komiksowe, kolorowe, bardzo przemawiające do wyobraźni. Choć wszędzie rozmawiamy o murach, w obrazie jest cała masa ekspresji.
Do tego piękne wydanie, ze zdejmowaną obwolutą, twardą okładką, eleganckim papierem. To wydanie w zasadzie nie dziwi, bo zajęło się nim nagrodzone na Warszawskich Targach Książki 2019, wydawnictwo Albus.
Zdobyli nagrodę za książkę, o której opowiadałam kiedyś w recenzji filmowej: Kto ukradł jutro? >>
Mury w niczym nie ustępują, jeśli chodzi o piękno książki, jako rzeczy. Jest ważna.
Autor Boguś Janiszewski
Ilustracje Max Skorwider
Wydawnictwo Albus
Książka dla dzieci w wieku 10-17 lat i dorosłych zdecydowanie też.
Rewolucje
Podobny schemat i wartość również nie-do-prze-ce-nie-nia. Gdybym mogła wybierać podręczniki dla współczesnej młodzieży, wyglądałyby dokładnie tak.
Jakie mamy tu rewolucje? Całą masę np. szczepionkową, kopernikowską, neolityczną, strajk kobiet w Islandii, przemysłową, informatyczną, hormonalną, a nawet żołądkową. Ewolucja to też rewolucja! Ale najbardziej imponuje mi, że znalazło się w książce także miejsce dla rewolucji SARS-CoV-2, czyli koronawirusa, z rozpoczęciem datowanym na listopad 2019.