Podręcznik dla superbohaterów to cała seria znakomicie opowiedzianych komiksów wydawnictwa Debit.
Główną bohaterką jest Lisa, dziewięcioletnia dziewczynka na pierwszy rzut oka najzwyklejsza na świecie.
Gdy ją poznajemy w pierwszej części pt. Podręcznik, nie jest zbyt szczęśliwą osóbką. Musiała przeprowadzić się do babci, nie może odnaleźć się w nowej szkole i w dodatku jest prześladowana przez szkolnych zadymiarzy. Nie zwierza się ze swoich problemów dorosłym, bo uważa, że to tak naprawdę nic nie da.
Dodatkowo Lisa bardzo przejmuje się swoimi odstającymi uszami i ogólnie marzy o tym, żeby mama po nią przyjechała i zabrała.
Pewnego jednak dnia nie wszystko idzie zgodnie z utartym rytmem. To znaczy, część spraw owszem, bo tak jak niemal codziennie i dzisiaj dopadają Lisę szkolni zadymiarze. Jednak tym razem dziewczyna, ukrywając się przed nimi w bibliotece, znajduje przedziwną książkę, której nie ma w żadnym rejestrze.
To jest właśnie „Podręcznik dla superbohaterów”, który Lisa zabiera do domu i zaczyna studiować.
Czy ten podręcznik działa?
Z lekkim (a może nawet całkiem mocnym) niedowierzaniem Lisa czyta o supermocach, bo przecież wie, że superbohaterowie są wymyśleni. Jednak zaintrygowana treścią, postanawia spróbować nauczyć się różnych rzeczy. Na przykład rozmawiania ze zwierzętami, jak się bić i jak latać. Niewiele wynika z tych ćwiczeń, a przynajmniej niewiele do pewnego momentu.
Pewnej nocy Lisa budzi się z umiejętnością latania, tak po prostu. To otwiera przed nią całkowicie nowy świat i możliwości. Dziewczynka nie marnuje ich i szybko staje się superbohaterką odzianą w czerwoną, jednoczęściową piżamę.
Lisa uznaje, że jej zadaniem jest walka z łobuzami, złodziejami ogólnie czarnymi charakterami i pomaganie innym w potrzebie. Jednak nadal jest także zwykłą dziewczynką. Za dnia chodzi do szkoły, w której nikt nie wie ojej superbohaterskich zdolnościach.
Podręcznik na serio
W każdej książce autorki przemycają temat ważny dla dzieci w wieku szkolnym – gnębienie, zaczepianie i bycie nękanym przez innych. Potem jeszcze dochodzi do tego współpraca, bycie częścią zespołu.
Inspiracją do podejmowania tego wątku jest oczywiście Lisa i jej problemy ze szkolnymi zadymiarzami, o których nie chciała powiedzieć babci. Zdaniem autorki to błąd i zawsze powinno się mówić, gdy coś takiego nas spotyka.
Ostatnie strony są informacją dla dzieci mogących się utożsamiać z sytuacją Lisy. Znajdą podpowiedzi, gdzie i jak szukać pomocy oraz dlaczego to takie ważne.
Tajemnicza Czerwona Maska
W drugim tomie nikt w szkole jeszcze nie wie, że Lisa jest słynną Czerwoną Maską, o której głośno ostatnio w lokalnych mediach.
Sama Lisa z tomu na tom rozwija coraz więcej umiejętności. W pierwszym nauczyła się latać, w kolejnym wyćwiczy komunikację ze zwierzętami (w nieco dramatycznych okolicznościach).
Zastanawia się też, dlaczego nikt w szkole nie reaguje na to, że jest nękana, ani na to, że szkolne łobuzy nękają też innych. Sama rozumie, jak wiele odwagi i samozaparcia trzeba, żeby coś powiedzieć w takiej sytuacji. Ale mówi i to czyni z niej prawdziwą superbohaterkę.
Z książki na książkę wiele zmienia się u Lisy, bo też dziewczyna coraz bardziej wierzy w siebie. Zaczyna się od odstających uszu, które przestają jej przeszkadzać i nie skupia właśnie na nich swojej uwagi.
Wciąż jednak irytuje ją jeszcze, że wszyscy w szkole myślą, że tajemniczym superbohaterem jest chłopak. Jakoś tak z automatu przypisują właśnie facetowi bohaterskie wyczyny. Też ciekawy wątek do pogadania z dziećmi, prawda?
Z drugiej strony to może i dobrze, bo Lisa nadal pozostaje tajemniczą, nieodkrytą postacią, co bardzo się przydaje w momencie, gdy najgorszy ze wszystkich złoczyńców w Rosenhill, niejaki Wolfgang, postanawia odkryć, kim tak naprawdę jest Czerwona Maska.
W każdej książce też oczywiście Lisa ćwiczy nowe supermoce. Z jednej strony trenuje te z Podręcznika dla superbohaterów, ale też obserwuje, co dzieje się w mieście, z jej znajomymi, a nawet wrogami.
Coraz lepiej rozumie, na czym polega bycie superbohaterką. Superbohaterowie przejmują się wszystkimi. Nawet tymi, którzy źle postępują.
Kolejne tomy 3-6 „Podręcznik dla superbohaterów”
W pewnym momencie Lisa dochodzi do wniosku, że działanie w pojedynkę i stawianie czoła czarnym charakterom, jest zbyt trudne. Postanawia ujawnić swój sekret, a właściwe zaufać tym, którzy go rozgryźli.
Będziecie zaskoczeni, kto stanie u boku Lisy i też zacznie studiować Podręcznik dla superbohaterów.
Tom 3 „W pojedynkę”
Tom 4 „Wilk nadchodzi”
Tom 5 „Zagubieni”
Tom 6 „Bez nadziei”
Tom 7 „Powrót”
Bardzo polecam czytać te książki kolejności. Obecnie mamy już 7 tomów, a w najnowszym ekipa superbohaterów dalej rozwiązuje zagadkę zaginionych dzieci.
We wcześniejszych tomach dzieci zostały porwane, teraz dziwnym trafem tak po prostu wróciły, jednak dzieją się z nimi bardzo niepokojące rzeczy. Co takiego stało się z porwanymi? No właśnie, tu już musimy się zdać na działania i spryt superbohaterów.