Julka i Janek to nowa seria książek wydawnictwa Zielona Sowa. Propozycja opiekująca się poszczególnymi emocjami, na początek złość i strach.
Te książki pomagają dzieciom zrozumieć uczucia, ale też zerknąć, jak radzą sobie z nimi rówieśnicy. Autorką jest Kasia Keller, ilustracje przygotowała Karolina Krakowiecka, a uwagi dla rodziców napisała psycholożka Izabela Maliszewska.
Cała seria jest pod patronatem Aktywne Czytanie i myślę, że najlepiej sprawdzi się z dziećmi około trzeciego i czwartego roku życia.
Jeśli macie dzieci w tym wieku, zostawiam przydany artykuł na blogu Nie tylko dla mam: 9 ważnych informacji o trzylatku >>
Czego nie lubi złość
Pewnego dnia Janek układa klocki, a Julka szykuje lalki na bal. Dzieci zajęte są swoimi sprawami i tak naprawdę nie zwracają na siebie uwagi. Aż do momentu, gdy Julka kręcąc się i podśpiewując, niechcący zahacza nogą o budowlę brata, a klocki rozsypują się po całej podłodze.
Jak łatwo się domyślić, to wprawia Janka w okropną złość, której bez zastanowienia daje się od razu ponieść. Myślę, że wiele jest takich sytuacji w codzienności rodzeństwa, kiedy jedno zrobi coś niechcący, a drugie się po prostu wkurza. To zupełnie zrozumiałe, że wtedy wywiązuje się kłótnia.
Tym razem reakcją dziewczynki jest: Przepraszam, to było niechcący i chęć naprawienia wieży. Jednak Janek kompletnie nie ma na to ochoty – ani na przeprosiny, ani na budowanie od nowa.
Jak reagować na ich wieczne kłótnie?
I tu można się zastanawiać, czy zostawiać dzieci w takiej patowej sytuacji, czyli jedno z poczuciem winy i łzami w oczach, a drugie rozzłoszczone na siostrę i cały świat. Odwieczne pytanie, czy wtrącać się w dziecięce kłótnie?
Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale podoba mi się, że tutaj tata postanowił jednak wejść do akcji i pokazać dzieciom, czego nie lubi złość. To jednak książka już dla 3-latków, które niekoniecznie muszą umieć reagować adekwatnie w takich sytuacjach, dopiero się tego uczą i najczęściej właśnie obserwując dorosłych.
Zamiast szukać winnego, dawać przydługawy wykłady w momencie, kiedy emocje dzieci wciąż jeszcze są bardzo wysokie, tata zaczyna po prostu budować wieżę z klocków. Daje maluchom chwilę na ochłonięcie i czeka na ich reakcje.
Pozwolić na złość
Julka pierwsza decyduje, że przyłączy się do tego budowania, co zresztą chciała zrobić od początku. Po chwili do zabawy dołącza również Janek, któremu już ta najgorsza fala złości przeszła.
To ten moment, kiedy na spokojnie można z dziećmi zacząć rozmawiać o emocjach. I tak dowiadujemy się, czego nie lubi złość. Podpowiem wam, do czego doszły dzieci. Złość bardzo nie lubi zgody i współpracy.
Podrzucam jeszcze od siebie kilka pomysłów, które zebrałam na blogu Nie tylko dla mam: Dwa pomysły na to, jak sobie poradzić ze złością dziecka >>
Na końcu każdej książki jest rozdział skierowany do rodziców pt. Zadbaj o emocje. Psycholożka podpowiada, dlaczego złość jest ważna i nie warto jej tłumić oraz jak rozmawiać z dziećmi, kiedy zdarzy się taka trudna sytuacja.
Julka i Janek. Czego nie lubi burza
Tym razem zastajemy rodzinkę w domu, gdy na niebie zbierają się ciemne chmury i wiadomo, że za chwilę będzie burza.
Janek jest dzieckiem, które nie lubi burzy, bo się jej boi. Rodzice wspierają chłopca, dobrze wiedzą, że dla niego to trudny czas. Nikt nie mówi: Nie ma się czego bać, wręcz przeciwnie. Tata mówi: Rozumiem, że się boisz. To naprawdę w porządku. Burza za chwilę minie.
Teraz wszyscy próbują przekierować uwagę dzieci, zwłaszcza Janka, na sprawy niezwiązane z burzą, skoro zostało już ustalone, że trzeba ją po prostu przeczekać. I nie chodzi o to, żeby nie uwzględniać lęku dziecka zajmując zabawą, tylko pomóc mu przetrwać do końca nawałnicy.
Janek i burza
A robi się jeszcze trudniej, bo z powodu burzy gasną w całym domu światła. Tym razem jednak mama wpada na znakomity pomysł, by sytuację wykorzystać do kolejnej zabawy i w końcu burza mija.
Najbardziej podoba mi się, że to wcale nie jest historia o Janku, który nagle przestał się bać burzy. Raczej o tym, jak jego lęk został przez całą rodzinę zaopiekowany.
Bardzo przyjazna, prosta w odbiorze seria dla dzieci, które potrzebują rozmów o najróżniejszych sytuacjach związanych z emocjami.
To książki w duchu Montessori, nic tu nie jest bajkowe, dzieci są prawdziwe, a tym bardziej ich emocje. Wiem, że sporo osób szuka książek w takim klimacie, dlatego mam nadzieję, że ta seria będzie się pięknie rozrastać.
Julka i Janek
Autorka Kasia Keller
Ilustracje Karolina Krakowiecka
Zielona Sowa
Wiek czytelników: 3+
Okładka twarda, kartki miękkie.
Zdjęcia bez filtrów. 🙂
Czytanie i słuchanie
Do czytania proponuję słuchać prawdziwych odgłosów przyrody, bo to często pomaga w skupieniu i relaksuje.