Książki z serii „Oni zmienili świat” wydawnictwa Czarna Owca to masa ciekawostek, inspiracji, a przede wszystkim wiedzy na temat słownych postaci, o których warto pamiętać i się nimi inspirować.
Pomysł jest taki, żeby młodym czytelnikom pokazać, że pasja i wytrwałość w dążeniu do celu, procentują. Po drodze są porażki, bywa trudno, ale ostatecznie warto zawalczyć o swoje marzenia.
Krystyna Skarbek. Szpieg w spódnicy
Nasza rodzima agentka 007 pojawia. Jeśli kojarzycie kultowe przygody Jamesa Bonda, pewnie obiło wam się o uszy, że twórca przygód słownego szpiega I. Fleming prawdopodobnie inspirował się właśnie Polką Krystyną Skarbek. W czasie drugiej wojny światowej służyła wywiadzie brytyjskim i walczyła przeciwko Niemcom.
Nie są to takie zwykłe biografie choćby ze względu na wygląd każdej ilustracji. Mamy tu rysunki, prawdziwe zdjęcia, szkice, różnego rodzaju pamiątki. W krótkich akapitach poznajemy historię konkretnej osoby, ale też jej przeszłość i tło historyczne. Nie tylko działania, dzięki którym zasłynęła.
Świat się o nią upomniał
Krystyna Skarbek urodziła się jako potomkini jednego z najstarszych rodów w Polsce. Jej ojciec prawdopodobnie nie planował dla córki kariery szpieżki. I jak to bywa z planami rodzicielskimi, Krystyna wybrała własną drogę.
Zupełnie niezamierzony wyjazd do Zakopanego zaowocował przyjaźnią z Jerzym Giżyckim, który w 1938 r. został jej mężem. Był pisarzem podróżnikiem i dyplomatą, który przygotowywał tajne raporty dla polskiego ministerstwa.
Wszystko to działo się na początku drugiej wojny światowej, a młodzi małżonkowie po pobycie w Kenii, wylądowali w Londynie.
I już sam pomysł młodej Krystyny, żeby zgłosić się do brytyjskiego ministerstwa z informacją, że chce zostać szpiegiem, wydaje się brawurowy. Pamiętajcie, że to nie są współczesne czasy, tylko moment, w którym jeszcze kobiety nie do końca mogły tak dowolnie wybierać karierę.
Jednak wojna rządzi się swoimi prawami i dobrze wiemy z historii, że gdy mężczyźni walczyli i ginęli na froncie, kobiety po prostu musiały sprawdzać się w wielu nowych rolach.
Świat agentki
Przyznam, że czytanie o kulisach szpiegowania jest fascynujące. Autorzy pomyśleli też o ilustracjach, dodatkach, zdjęciach, a nawet rebusach dla młodych czytelników. To świetny pomysł, bo pozwala jeszcze bardziej wczuć się w sytuację, o której czytamy. Niewątpliwie jest to bardzo ciekawy sposób edukowania i inspirowania.
Jak łatwo się domyślić, w tej książce aż roi się od niebezpiecznych przygód, ciekawostek, podróży, zawiłych historii. Wszystko, co może zaintrygować młodego czytelnika zostało jeszcze dodatkowo opisane i wyjaśnione w ramkach.
Na końcu tej konkretnej książki znajdziemy starą mapę Europy. oraz zagadkę: Znajdź flagi wszystkich państw europejskich, które odwiedziła szpieżka Krystyna.
Mieczysław Bekker. Inżynier pojazdu księżycowego
Ta część „Oni zmienili świat” będzie wspaniałą przygodą dla wszystkich zadających sobie pytania, czy oprócz ludzi we wszechświecie istnieją inne żywe organizmy? Zanim czytelnicy poznają życiorys Mieczysława Bekkera, dowiedzą się, czym jest Układ Słoneczny oraz jak kiedyś ludzie przyglądali się niebu.
Następnie przechodzimy do najprawdziwszej historii, która zaczyna na długo przed 1961 r., kiedy to w pierwszy lot kosmiczny wysłano człowieka.
Poznajemy też informacje na temat rywalizacji Amerykanów i Rosjan w wyścigu kosmicznym oraz oglądamy zdjęcia astronautów, którzy spędzili kilka godzin na Księżycu.
Kosmos i świat
Niezmiernie ciekawa i chyba mniej znana jest historia konkursu ogłoszonego przez Amerykańską Agencję Kosmiczną (NASA) na najlepszy projekt pojazdu księżycowego.
Astronauci po powrocie z Księżyca zyskali pewność, że aby lepiej go zbadać, potrzebne im będzie coś więcej niż tylko skafandry. Musieli mieć odpowiedni środek transportu, który spełniał konkretne wymagania. Byłby nieduży, lekki, bardzo wytrzymały. Powinien mieć też odpowiedni napęd i wyposażenie.
Sporą część książki zajmują szkice, zdjęcia, projekty i dywagacje na temat tworzenia pojazdu księżycowego. Być może dzisiaj nie robi to na wielu ogromnego wrażenia. Nic dziwnego, żyjemy w dobie sztucznej inteligencji i zaawansowanych technologii. Natomiast mówimy o latach, kiedy nawet nie było telefonów komórkowych. Zatem wyzwań do pokonania pionierzy mieli naprawdę sporo.
Na ostatniej stronie znajdziemy wspaniałą ilustrację z miejscami lądowania kolejnych misji Apollo, zaznaczono je odpowiednimi kolorami.
Simona Kossak. Mieszkanka dzikiej puszczy
Ta historia w serii „Oni zmienili świat” znowu zaczyna się jeszcze przed narodzinami bohaterki. Poznajemy jej rodzinę i to sławną rodzinę! Juliusz Kossak i jego syn Wojciech Kossak zajmowali się przecież malarstwem.
W tej książce (podobnie jak w poprzednich tomach), znajdują się kody QR, dzięki którym np. można obejrzeć obrazy przedstawiające sceny bitewne i wojenne, czyli batalistyczne.
Losy Simony, która dorastała w Kossakówce, od początku nie były radosne. Jako dziecko została odtrącona przez rodziców, a jej wychowaniem zajmowała się głównie służba. Dziewczynka często wymykała się z domu do ogrodu, w którym uwielbiała oglądać przyrodę. Fascynowało ją życie ciem, żuków, jak również obserwowanie ptaków i innych zwierząt.
Świat przyrody
Po ukończeniu studiów biologicznych Simona zajęła się tym, co pasjonowało ją najbardziej, czyli badaniem przyrody. Przez całą książkę obserwujemy działania w Puszczy Białowieskiej.
Co ciekawe, przez środowisko naukowców Simona uważana była za „dziwoląga”, bo zamiast założyć rodzinę i zajmować się dziećmi, mężem, wyjechała do głuszy, badać zachowania zwierząt.
Jednak ta pasja była dla Simony najważniejsza. Zawsze przyjmowała zwierzęta pod swój dach i to bardzo dosłownie. Żyjąc w lesie, zaprzyjaźniła się z wieloma potrzebującymi stworzeniami. Tak było np. z dwoma łosiami, które nazwała Pepsi i Cola.
Edukacja przyrodnicza
Dzięki działaniom tej badaczki rozpoczęto wiele ważnych dyskusji na temat sposobów ochrony puszczy. Co w zasadzie było spełnieniem marzenia Simony, bo dla niej najważniejsze stało się objaśnianie ludziom i pokazywanie życia dzikich zwierząt. Sprawianie, by zwierzęta były szanowane.
Na końcu książki mamy wspaniałą rozkładówkę z narysowanym żubrem oraz liczne ciekawostki na temat tego zwierzęcia. Jest też kod QR, dzięki któremu możemy zobaczyć żubry online.
Ernest Malinowski. Konstruktor kolei w Andach
Był inżynierem i pomysłodawcą oraz budowniczym Centralnej Kolei Transandyjskiej, zwanej też „koleją w chmurach”. Na początku książki zerkamy na krótką historię kolei, najpopularniejsze typy lokomotyw w danym wieku.
Ernesta Malinowskiego zostajemy w Paryżu, bo tam właśnie kształcono najlepszych na świecie inżynierów kolejowych. Został on absolwentem Szkoły Dróg i Mostów w Paryżu, jednego z najstarszych uniwersytetów na świecie.
Pociągiem przez świat
Bardzo ambitny plan inżyniera Malinowskiego polegał na wybudowaniu kolei górskiej, która miała łączyć tereny bogate w złoża z wybrzeżem. Można to spokojnie nazwać wyzwaniem, ponieważ trasa wiodła przez bardzo wysokie partie Andów, miała 219 km długości.
I tak jak przy wielu bardzo trudnych projektach znaleźli się ludzie, którzy od razu powiedzieli: „To się nie uda”. Ale byli też zapaleńcy pomagający Malinowskiemu ten szalony projekt wcielać w życie.
Były też momenty podczas budowania trasy, kiedy wszystko odbywało się bez większych problemów. Jednak trafiano i na takie odcinki, gdzie tory budowano wręcz zygzakiem. Do tego w wielu miejscach trafiano na nieprzychylną pogodę, choroby pracowników i bardzo trudne warunki.
Gdy w końcu „kolej w chmurach” ruszyła, uznano ją za cud inżynierii XIX wieku. Dzisiaj Centralna Kolej Transandyjska jest wykorzystywana głównie jako trasa towarowa. Organizowane są tam również przejazdy turystów.
Edukacyjne książki dla dzieci
Oni zmienili świat
Historie opowiedziane w sposób ciekawy, okraszone szkicami i prawdziwymi zdjęciami, pozwalają jeszcze bardziej wczuć się i przeżyć, a tym samym zapamiętać tych słownych ludzi.
Trochę, jak zaglądanie do ich zapisków, pamiętnika czy kroniki. Podoba mi się taki sposób przekazywania dzieciom wiedzy.
Autorka Agnieszka Ludwig-Słomczyńska
Ilustracje Marin Bruchnalski
Czarna Owca
Wiek czytelników: 8-12 lat
Okładka twarda, kartki miękkie
Zdjęcia bez filtrów.
Swoją opinię o książce mogłam wyrazić dzięki współpracy z wydawnictwem i przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Zostawiam link afiliacyjny do Ceneo i tabelkę z cenami w różnych księgarniach na BuyBox. Mam nadzieję, że skorzystacie.
Dołącz do grupy Aktywne Czytanie – książki dla dzieci i młodzieży na FB