To pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci. Książka z masą podpowiedzi o tym, jak zostać ogrodnikiem, wykorzystać materiały z recyklingu, jeść zdrowo i cieszyć się naturą.
Jeśli ktoś pomyślał, że to książka nie dla mnie, bo nie mam ogródka, nawet kawałka ziemi na dwie grządki, spieszę z dobrą nowiną. Nie trzeba mieć kawałka grządki, żeby zostać ogrodnikiem. Wiele z pomysłów tu opisanych da się po prostu przygotować w domu. Czasem wystarczy jedna doniczka.
Ogrodnictwo jest wszędzie
Książka zachęca do działań związanych z hodowaniem roślin, choć w grę wchodzą tu też małe eksperymenty, uwrażliwienie na przyrodę i poznawanie jej „od środka”. Kilkanaście pomysłów, przy których da się pracować od wiosny do jesieni, po części może nawet też w zimie.
Każdy rozdział to jedno wyzwanie ogrodnicze np. projektowanie doniczek wykorzystując kartony po napojach. Zamiast kupować nowe, przetwarzamy to, co jest dostępne i w zasadzie niepotrzebne.
Ogrodnictwo i ekologia
I tym motywem kierujemy się przy wszystkich możliwych okazjach, nawet przy eksperymencie, kiedy z plastikowej butelki budujemy wirnik wiatrowy.
Rewelacyjny jest pomysł na prowadzenie dziennika przyrodnika, bo to nie jest zadanie na raz, tylko na wiele miesięcy.
Dzieci mają tu konkretne pytania i pomysły do obserwacji np. Które kwiaty pojawiają się jako pierwsze? Które utrzymują się najdłużej? Kiedy w tym roku posiejesz fasolę?… bo że ją posiejesz, jest jasne jak słońce. Jesteś w końcu ogrodnikiem!
Ogrodnictwo uwrażliwia
Oprócz rzeczy do samodzielnego przygotowania np. hotelik dla owadów, hodowanie drzewa brzoskwiniowego lub zrobienia kokedamy (ja już wiem, co to jest), są też strony z informacjami o roślinach czy owadach, bo przecież ogrodnictwo to też konkretna wiedza.
Myślę, że hitem w wielu domach będzie uroczy ogród w słoiku, ale wszystkie pomysły są świetne. Mogą się w nie wkręcić dzieci od przedszkola po późną podstawówkę.
Ogrodnictwo z klimatem
Ta książka zawdzięcza klimat niezwykłym ilustracjom i pięknemu wydaniu. Niby taka z pomysłami, czyli do noszenia pod pachą i ubrudzenia w błocie (przy robocie), a jednak elegancka jak na prezent.
Warto też wspomnieć, że to książka zdecydowanie w duchu Montessori – blisko przyrody, zachęca do samodzielności i prostych eksperymentów. Nauka przez działanie, nie tylko teoria.
To pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci
Wydawnictwo Kropka
Tłumacz Adam Pluszka
Opracowanie graficzne Aitch
Liczba stron: 56
Okładka twarda, kartki miękkie
Książka dla dzieci w wieku 4-11 lat.
Obserwuj Aktywne Czytanie, nie przegapisz żadnych wieści o nowościach, rabatach i niespodziankach.
Właśnie tą książeczke kupiłam ostatnio dla mojego 7-letniego synka i musze powiedzieć, że był nią bardzo zachwycony! Najbardziej chce teraz zrobić ten „ogórd w słoiku” i robimy do niego liste roślinek oraz przedmiotów, kóre chciałby aby znalazły się w środku. Moim zdaniem książeczka naprawdę podudza moje dziecko do działania 🙂