Wielki Atlas Świata Feliksa to książka dla dzieci zainteresowanych podróżami i poznaniem zwyczajów w innych krajach. Feliks jest podróżującym pluszakiem, który wysyła listy do swojej ukochanej Zosi. Pomysłem, który skradł serca dzieci na całym świecie, są właśnie te prawdziwe listy. Wyciągamy z kopert i czytamy.
O poprzednich częściach (nie trzeba czytać w kolejności, ale jak nie znasz, warto zerknąć), napisałam w recenzji: Listy od Feliksa >>
Atlas świata
Atlas jest większy od poprzednich książek i zawiera więcej „gadżetów” (oprócz samych listów), dzięki którym ta podróż jest naprawdę wciągająca.
Postaram się opowiedzieć o większości, ale nie sposób pokazać każdej strony, dlatego jeszcze dodatkowo zostawiam spis treści.
Mapy świata
W tej części Feliks oprowadza nas po kuli ziemskiej i choć brzmi to odrobinę dziwnie, faktycznie można się poczuć, jak na wspaniałym spacerze dookoła świata.
Na początku i końcu książki mamy mapy świata, które potem przydadzą się do wykonania jednego z zadań, ale też są dobrym wstępem do porozmawiania z dziećmi o tym, czym są atlasy i jak się z nimi pracuje.
Oprócz ogólnych map są też bardziej szczegółowe, opisujące poszczególne rejony świata. Przy każdej z nich znajdziemy ciekawostki, rekordy, charakterystyczne rzeczy dotyczące danej części świata. Nie są to jednak bardzo szczegółowe opisy krajów czy regionów. Raczej ogólne informacje z ciekawostkami.
Mapy składają się z podpisów i obrazków, co jest wielkim atutem, bo dla dzieci właśnie obrazki stanowią „punkt zaczepienia” i pozwalają zapamiętać informacje o różnych miejscach na świecie. Są też dodatki do tych map np. książka w książce, czyli bardzo dużo informacji o miejscu pochodzenia i zamieszkania Feliksa: Niemcy, Szwajcaria, Austria.
Duża mapa świata
Atlas zawiera też trzeci rodzaj map, ogromną, rozkładaną mapę świata (z flagami), którą można sobie powiesić na ścianie w pokoju lub zaglądać w razie potrzeby. W ogóle właśnie mapom Feliks poświęca wiele uwagi, bo zależy mu, żeby dzieci zrozumiały, jak można podróżować po świecie właśnie z mapą w ręku. Jest też cały (rozrysowany) rozdział o rodzajach map i skali.
Różne perspektywy
Bardzo podoba mi się opowiadanie od ogółu do szczegółu (i na odwrót), już na samym początku właśnie tak spoglądamy na kulę ziemską. Świat prezentuje się inaczej, kiedy wyglądamy przez okno, jeszcze inaczej kiedy zerkamy z okna samolotu, a już zupełnie inaczej, gdy patrzymy z kosmosu na Ziemię. To wszystko jedno miejsce, w którym żyjemy.
Feliks bardzo plastycznie wyjaśnia, zmianę pór roku oraz obszary klimatyczne.
Cierpliwie też odpowiada na pytania o to, z czego składa się Ziemia, jak wyglądała kiedyś, jak wygląda dzisiaj. Tu możemy się zatrzymać i zerknąć na wspaniałą rozkładówkę, czyli świat widziany z lotu ptaka (w tym wypadku zająca w balonie).
Długość i szerokość geograficzna
Feliks mnóstwo czasu poświęca na wyjaśnienie dzieciom, skąd wzięła się nasza planeta, jak tworzyć mapy, czym jest legenda, czym perspektywa. Jak określać położenie na globie. Do tego wykorzystano przezroczystą folię pokazującą dzieciom, jak „nakłada się” linie pozwalające odczytywać długość i szerokość geograficzną.
Listy od Feliksa
W zasadzie to listy od dzieci, nie od Feliksa. W atlasie znajdziemy 10 listów od dzieci z poszczególnych kontynentów i zakątków świata. Dowiadujemy się, jak wygląda ich życie np. szkoła, zwyczaje i co jest charakterystyczne dla ich miejsca zamieszkania.
Atlas świata pełen ciekawostek
Ta książka dla dzieci to cała masa ciekawostek:
- zadania do wyszukania na mapach,
- propozycje prostych eksperymentów (zegar słoneczny),
- ale też flagi,
- czy informacje o ociepleniu klimatu i propozycje dbania o planetę.
Feliks wykonał kawał dobrej roboty, zbierając wszystko w formie książki do bardzo aktywnego czytania. I to bardzo aktywnego, bo zachęca też dzieci do pisania korespondowania z rówieśnikami z całego świata, zostawia konkretne linki do akcji pomocowych np. Pajacyk.pl i podpowiada, jak dbać o planetę, która stoi na skraju kryzysu klimatycznego. O Ziemię i o siebie nawzajem – ludzi i zwierzęta.
Autorzy Annette Langen & Constanza Droop
Wydawnictwo Mamika
Spodoba się dzieciom 4-10 lat.