Z wielką radością przedstawiam wyniki plebiscytu Aktywne Czytanie WOW! na najlepszą książkę dla dzieci. Głosowania trwały cały rok, rodzice wybrali tytuły, które ich zdaniem najbardziej polubili mali czytelnicy.
Plebiscyt był dla mnie sporym przedsięwzięciem, zorganizowanym wyłącznie z myślą o szerzeniu czytelnictwa oraz poznaniu preferencji rodziców i dzieci. Wybieraliśmy książki zgłoszone do plebiscytu przez wydawców lub autorów.
To tytuły wydane w latach 2018 i 2019. Chodziło o to, żeby nie były to nowości, tylko książki, z którymi czytelnicy mieli szansę zapoznawać się przez dłuższy czas.
Wyniki zbierane cały rok
Głosowania trwały od marca do listopada 2020. Odbywały się on-line przez ankiety w grupie Aktywne Czytanie – książki dla dzieci oraz formularze do głosowania umieszczone w zestawieniach książek zgłoszonych w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Najpierw były to głosowania półfinałowe, potem (październik-listopad) finałowe. Tym sposobem wyłoniliśmy najlepsze książki dla dzieci wybrane przez rodziców w 2020 roku.
Uściślając, wydaje mi się, że są to najbardziej popularne, sprawdzone przez małych czytelników książki, bo samo słowo „najlepsze” trudne jest (przynajmniej dla mnie) do zdefiniowania.
Odważni wydawcy
Serdecznie dziękuję wszystkim wydawcom, którzy zdecydowali się na udział w pierwszej edycji plebiscytu. Są wśród nich duże, znane wydawnictwa, jak i te małe, które postanowiły pokazać się, często po prostu przedstawić społeczności Aktywnego Czytania.
Udział w plebiscycie traktuję jako możliwość pokazania przepięknych książek i dotarcia do nowych czytelników. Wiem, że ktoś musiał stanąć na podium, ale ja absolutnie nie traktuję tego projektu w kategoriach rywalizacji o to, kto najlepszy. Raczej w kategoriach pokazania się od najlepszej strony, czasem po prostu przywitania się z czytelnikami, którzy (jak widać było podczas rozmów i głosowań) mieli okazję zerknąć do niektórych książek po raz pierwszy. I o to chodziło!
Wydawcy: Media Rodzina, Wydawnictwo Albus, Wydawnictwo Levyz, Wydawnictwo Tekturka, Wydawnictwo Psychoskok, Wydawnictwo Sam, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Dzika Małpa, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Muchomor, Wydawnictwo Papilon, Kapitan Nauka, Wydawnictwo Bajka, Wydawnictwo Babaryba, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo BIS, Wydawnictwo Jedność, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Mamania, Wydawnictwo Olesiejuk, Dwie Siostry, Wydawnictwo Druganoga, Bliżej Przedszkola, Wydawnictwo Akapit Press, Dom Wydawniczy Mała Kurka, Wydawnictwo Adamada, Zielona Sowa, Wydawnictwo Wilga, Wydawnictwo Dwukropek, Wydawnictwo Entliczek, Wydawnictwo Tako, Wydawnictwo Mamika, Wydawnictwo Pomelody, Wydawnictwo Tumilu, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Kwiaty Orientu, Wydawnictwo Leminiada.
Kategorie wiekowe
W poniższych zestawieniach można sprawdzić, kto w tym roku brał udział w plebiscycie Aktywne Czytanie WOW! Jeśli ktoś ma ochotę zerknąć na tytuły, które brały udział w głosowaniach, zostawiam linki do poszczególnych kategorii wiekowych. To kopalnia inspiracji!
- kategoria wiekowa 0-12 miesięcy (19-22 czerwca 2020). Zobacz wyniki i wszystkie zgłoszone książki dla niemowlaków i najnajów >>
- kategoria wiekowa 1+ (25-28 kwietnia 2020). Zobacz wszystkie zgłoszone książki na roczek >>
- kategoria wiekowa 2+ (24-27 sierpnia 2020). Zobacz wszystkie książki zgłoszone w kategorii 2-latki >>
- kategoria wiekowa 3+ (10-14 kwietnia 2020). Zobacz wszystkie zgłoszone książki dla 3-latków >>
- kategoria wiekowa 4-5 (15-18 września 2020). Zobacz wszystkie zgłoszone książki dla 4-latków i 5-latków >>
- kategoria wiekowa 6-7 (28-30 lipca 2020). Zobacz wszystkie zgłoszone książki dla 5-6-latków >>
- kategoria wiekowa 8-9 (29 września – 1 października). Zobacz wszystkie zgłoszone książki dla 8-9 latków >>
- kategoria wiekowa 10-12 (7-10 lipca). Zobacz zgłoszone książki 10, 11, 12 lat >>
- kategoria wiekowa 13-15 (25-28 czerwca 2020). Zobacz wyniki i wszystkie zgłoszone książki 13, 14, 15 lat >>
- kategoria wiekowa 16+ (11-14 sierpnia 2020). Zobacz wszystkie zgłoszone książki dla nastolatków >>
Wyniki głosowania w kategorii 0+
„Nie płacz, króliczku” to kartonowa, niewielkich rozmiarów książka aktywizująca, w której mali czytelnicy pomagają króliczkowi uporać się z raną i łzami.
Wydawnictwo Dwie Siostry
Autor Muhle Jorg
Zerknij do środka książki, bo już kiedyś opowiadałam o niej na blogu: Nie płacz, króliczku >>
Wyniki głosowania w kategorii 1+
„Rok na ulicy Czereśniowej” to kartonowa gruba, sporych rozmiarów książka tzw. picture book, gdzie nie ma tekstu, za to wiele się dzieje. Można opowiadać, pokazywać, wymyślać przygody bohaterów. W tym zbiorze znajdują się wszystkie czereśniowe pory roku (Wiosna, Lato, Jesień, Zima) oraz Noc na ulicy Czereśniowej.
Autor Rotraut Susanne Berner
Wydawnictwo Dwie Siostry
Wyniki głosowania w kategorii 2+
„Jadzia Pętelka idzie spać” to jedna z całej serii seria książek dla maluchów, w których rodzina Pętelków pokazuje nam swój dom i swoje przygody. Spokojne, proste opowieści dla najmłodszych. Jadzię pokochały maluchy, ale też rodzice nie kryją zachwytu.
W tej części szykujemy się do snu, a codzienne czytanie tego tytułu może być świetnym sposobem na wieczorny rytuał wyciszenia przed snem.
Autorka Barbara Supeł
Ilustracje Agata Łuksza
Wydawnictwo Zielona Sowa
Wyniki głosowania w kategorii 3+
„Tappi i Kocyk Mocyk” to jedna z serii książek o dobrodusznym wikingu Tappim, który mieszka z przyjaciółmi w zaczarowanym lesie. W tej części Tappi pomaga odzyskać kocyk porwany przez niesforny wiatr. Wspólnie z mieszkańcami lasu odkrywa, że moc wcale nie leży w kocyku lub innej rzeczy, bo przecież prawdziwa moc nie bierze się z przedmiotów.
Wydawnictwo Zielona Sowa
Autor Marcin Mortka
Ilustracje Marta Kurczewska
Wyniki głosowania w kategorii 4-5 lat
„Gruffalo” to klasyk literatury angielskiej, wydany po polsku w tłumaczeniu Michała Rusinka. Rymowana historia o pewnej sprytnej myszce, która bardzo, ale to bardzo nie chciała zostać zjedzona. Wymyśliła więc strasznego Gruffalo, który miał odstraszyć inne zwierzęta. Jakież było jej zdziwienie, gdy wymyślony stwór okazał się prawdziwy!
Autorka Julia Donaldson
Ilustracje Alex Sheffler
Wydawnictwo Tekturka
Wyniki głosowania w kategorii 6-7 lat
„Uczuciometr Inspektora Krokodyla” to książka pomagająca dzieciom zrozumieć emocje. Bardzo dużo się w niej dzieje, oprócz wyjaśnień związanych z nazywaniem uczuci, są tu też zagadki detektywistyczne do rozwiązania (tematem są oczywiście emocje). Dodatkowym elementem jest Uczuciometr, czyli gadżet, dzięki któremu dzieci mogą samodzielnie zaznaczać poziom danej emocji, ćwicząc przy tym nazywanie emocji.
Autorka Susanna Isern
Ilustracje Monica Carretero
Wydawnictwo Dwukropek
Wyniki głosowania w kategorii 8-9 lat
„Śnieżna siostra” to wzruszająca opowieść o rodzinie po stracie. Śmierć siostry wpłynęła na rodzeństwo oraz rodziców, a wszystko dzieje się przed Bożym Narodzeniem.
Zimowe ilustracje są po prostu genialne, a historia jest zamknięciem pewnego rozdziału, rozliczeniem z przeszłością i nadzieję. Daje nadzieję na to, że po bardzo trudnym czasie, w końcu powoli można zacząć żyć… inaczej. Nie będzie tak samo, jak kiedyś, ale w nowej rzeczywistości można szukać szczęścia.
Autorka Maja Lunde
Ilustracje Lisa Aisato
Tłumaczenie Milena Skoczko
Wydawnictwo Literackie
Wyniki głosowania w kategorii 10-12 lat
„Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia” to przepięknie wydana książka opisująca zmagania alpinistów podczas przygotowania do trasy i zdobywania szczytu.
Przy okazji jest tu masa ciekawostek o samej górze, ludziach mieszkających w pobliżu, legendach z nią związanych. Jest to książka opisująca fakty, czyta się jak przygodową.
Autorka Alexandra Stewart
Tłumaczenie Patrycja Zarawska
Wydawnictwo Wilga
Wyniki głosowania w kategorii 13-15 lat
„Przygoda w Greenglass House”to część serii dla nastolatków. Tu akcja toczy się przed Bożym Narodzeniem, kiedy w zajeździe na odludziu w zasadzie niewiele powinno się dziać. W tym roku jednak jest inaczej, spokojny czas przerywają przyjazdy coraz to nowych gości.
Milo, główny bohater, jest zdziwiony i zaniepokojony, dlatego postanawia przyjrzeć się bliżej sprawom, które ci niespodziewani goście mają do załatwienia.
Autorka Kate Milford
Ilustracje Maciej Szymanowicz
Tłumaczenie Anna Anita Wicha
Wydawnictwo Dwukropek
Wyniki głosowania w kategorii 16+
„Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice” to rewelacyjne ilustracje i wspaniałe życiorysy 35 kobiet, które swoim życiem, postawą i pracą zapisały się w historii świata.
Autorka Joanna Kończak
Ilustracje Karolina Matyjaszkowicz
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Obserwuj Aktywne Czytanie, nie przegapisz żadnych wieści o nowościach, rabatach i niespodziankach.