Książki dla 2-latka, czyli kategoria 2 lata w plebiscycie na najlepszą książkę dla dzieci Aktywne Czytanie WOW! 2023.
Zdecydowanie są to książki 2+, konkretne tytuły, o których często rozmawiamy w grupie Aktywne Czytanie – książki dla dzieci.
Do książek z plebiscytu z radością dodaję moje osobiste polecenia. Zagladajcie często!
Jakie książki zaciekawią 2-latka?
- Duże obrazki i niewiele tekstu.
- Z elementami dźwiękonaśladowczymi.
- Bez zbyt dużej ilości abstrakcyjnych elementów, raczej znane dziecku sytuacje.
- Pokazujące na przykładach różne zachowania i nowe sytuacje.
- Rymy i wiersze, bo to wspiera naukę mówienia.
Pa, pa, pieluszko!
Dzisiaj pogadamy o konkretach. Prosto, jasno, ale też ciepło, mądrze i bardzo przyjaźnie mówimy: Pa, pa, pieluszko!
Tak właśnie trzeba, bo będziemy rozprawiać o… pożegnaniu z pieluszką.
Pa, pa, pieluszko! od wydawnictwa Debit pod patronatem Aktywnego Czytania to kolejna książka autorki Zasypiamy bez mamy i Zajadamy bez mamy.
Piękne ilustracje i bardzo wspierające teksty – dla maluchów i ich rodziców.
Przeczytaj całą recenzję: Pa, pa, pieluszko! >>
Traktorek pomaga jelonkowi
”Traktorek pomagają jelonkowi” to trzecia już w serii wydawnictwa Papilon historia o czerwonym, przesympatycznym bohaterze.
Pierwszy tytuł to „Traktorek jest dzielny”, a kolejny „Traktorek jest zazdrosny”. Ja jednak zaczynam od trzeciej części i od razu Aktywne Czytanie jej patronuje.
Nawet jeśli nie znacie poprzedniej historii, spokojnie można po prostu wybrać sobie temat przewodni danej książki.
Przeczytaj całą recenzję: Traktorek pomaga jelonkowi >>
💥💥💥 Z przyjemnością i radością informuję, że mamy już pierwsze wyniki Waszych głosowań w PLEBISCYCIE AKTYWNE CZYTANIE WOW!
W kategorii wiekowej 2+ zwyciężyła książka pt. TOSIA I JULEK UCZĄ SIĘ DZIELIĆ z wydawnictwa Dwukropek.
Autorka Magdalena Boćko Mysiorska, ilustracje Dorota Prończuk.
📗❤️ Gratulacje!
Pan Miś nie może zasnąć
Nadszedł czas zimowego snu dla niedźwiedzi, zatem też dla Pana Misia. Niestety, pan Miś miał problem z zasypianiem i nie mógł znaleźć spokoju. Na szczęście, jego wspaniali przyjaciele: Mysz, Borsuk, Kret, Kruk, Zając, Suseł, Strzyżyk i Sowa, postanowili pomóc mu w zasypianiu. Wspólnie przygotowali dla niego miętową herbatę i zaśpiewali piękne kołysanki, aby pomóc Mu zasnąć.
Urocza opowieść o Panu Misiu, którą przetłumaczyła Barbara Supeł, zachęca do wartości przyjaźni, pomagania innym i okazywania sobie nawzajem wsparcia.
Dzięki pięknym ilustracjom i rymowanym wersom, 2-latki mogą cieszyć się wspaniałą historią przed snem. Być może zainspiruje do dzielenia się miłością i życzliwością w codziennym życiu.
Autorki: Karma Wilson, Jane Chapman.
Wydawnictwo Tekturka
Tu opowiadam o innej książce z serii „Pan Miś”: Święta Pana Misia >>
Franek, Frania i Felix. Dzień i noc | Day and night
Franek, Frania i Felix to sympatyczni bohaterowie z serii kartonówek dla najmłodszych. Książki można czytać zarówno po polsku, jak i po angielsku, co pozwala na swobodne przełączanie się między językami.
Opowieść w tej książce dla 2-latków ukazuje typowy dzień i noc w rytmie znanym i bliskim dzieciom.
Dzięki Franekowi, Franii i Felixowi, mali czytelnicy poznają nazwy codziennych czynności oraz zwroty na dobry dzień i dobranoc. Okazuje się, że koty, tak jak bohaterowie książki, uwielbiają długo spać i wypoczywać!
Aby jeszcze bardziej urozmaicić aktywne czytanie, do książki zostało przygotowane nagranie wykonane przez profesjonalnych lektorów. Wystarczy zeskanować kod QR, aby posłuchać historii czytanej w języku polskim lub angielskim.
Tekst: Dorota Lipińska, Monika Ufel
Ilustracje: Joanna Bartosik
Wydawnictwo Widnokrąg
A tu pokazuję środek tej książki i inne z serii: Franek, Frania i Felix >>
Łąka. Akademia mądrego dziecka. Niesamowity spacer
Kontrastowe kolory i uproszczona forma pomagają dzieciom łatwiej zapamiętywać słówka, kojarząc je z otaczającym światem. Grube strony są trwałe i umożliwiają długie użytkowanie, co pomaga w rozwoju manualnym dłoni.
Seria „Akademia mądrego dziecka. Niesamowity spacer” ma ruchome elementy, które odkrywają przed dziećmi odpowiedzi na pytania i zmieniają wygląd ilustracji.
Interaktywna forma łączy naukę z zabawą i zachęca dzieci do samodzielnego czytania. Książeczki są idealne do nauki prostych słów i nazw przedmiotów.
Wydawnictwo HarperKids
Jeśli masz ochotę zerknąć do innych książek z serii, tu o nich opowiadam – Akademia Mądrego Dziecka >>
Nic nie przestraszy misia
Uroczo zilustrowana książka dla dzieci, którą warto przeczytać, jeśli wasze maluchy lubią się bać albo właśnie odwrotnie – boją się wielu rzeczy. 2-latki często przechodzą taką fazę.
Nie traktujcie jej jednak jak lekarstwo na lęki, tylko jak jedną z wielu historyjek, które w zabawny sposób pokazują, że czasami strach miewa wielkie oczy.
W tej rodzinie niedźwiedzi to mały Benio boi się różnych rzeczy, a gdy budzi się w środku nocy, cała rodzina wybiera się na spacer sprawdzić, co wydaje dziwne odgłosy. Wiadomo, że w nocy wszystko wygląda trochę inaczej, ale gdy zerkniemy z bliska, to potwór czy strach może się okazać żabą, ptakiem lub inną łatwą do wyjaśnienia sprawą.
To książka rymowana z powtarzającym się renerem o tym, że nic nie przestraszy misia. Tylko czy aby na pewno?
Autorka Elizabeth Dale
Ilustracje Paula Metcalf
Wydawnictwo Tako
W recenzji na blogu Aktywne Czytanie opowiadam o niej więcej: Nic nie przestraszy misia >>
Koparka i kwiat
Przepięknie wydana, w twardej oprawie z miękkimi kartkami, na matowym papierze. Historia oparta na kontraście. Beton, ciężka praca budowlanych maszyn, które pewnego dnia znajdują w środku miasta śliczny, mały, bardzo delikatny Kwiat.
Niestety delikatna roślinka nie przetrwała prac budowlanych. To bardzo zmartwiło Koparkę, która jednocześnie zauważyła, że obok kwiatka leżą nasionka.
Zebrała je delikatnie i wywiozła daleko, daleko za miasto, gdzie wsadziła do ziemi, a po jakimś czasie wyrosły z nich kwiaty.
proste historie, bardzo graficzne i jednocześnie wyraziste. Zdecydowanie uczą empatii i co odrobinę dziwne, bo przecież rozmawiamy o placu budowy, również wzruszają.
Autor Joseph Kuefler
Wydawnictwo Frajda
O tej i drugiej książce w serii opowiadam ze szczegółami na blogu: Koparka i Kwiat >>
Pląsy rączki
Rączka musi zataczać koła, liczyć kropki, podążać za śladami, różnymi wygibasami. Nie trzeba być pedagogiem, by zauważyć, że to świetne ćwiczenie dłoni i przygotowanie do pisania.
Takie aktywizujące książki pomagają też dzieciom skupić się na czytanym tekście, czyli poleceniu, podążać za wskazówkami. To kolejne przydatne ćwiczenie, bo kiedyś maluchy będą podążać za słowami nauczyciela, czy zadaniami z podręczników.
Autor Herve Tullet
Wydawnictwo Babaryba
Zerknijcie koniecznie do recenzji na blogu Aktywne Czytanie, bo to świetna książka dla 2-latków: Pląsy rączki >>
Zamek
Dziś idziemy z mamą do Freja na urodziny. Kupiliśmy prezent. Mały czerwony zamek. Dokładnie taki jak mój, tylko że mój jest zielony.
Zielony, brzydki i zwyczajny! I już mi się znudził!
Trafnie i bez przegadania, ale z całym uniwersum codzienności do odkrycia w ilustracjach – o tym, że trawa jest zawsze bardziej zielona za płotem. Tutaj w wersji: cudza zabawka jest zawsze lepsza niż moja!
Autorka Emma Adbåge
Wydawnictwo Zakamarki
Buziaczek, piżamka i hop do spanka
Ta urocza kartonówka z Dudusiami to idealny wieczorny rytuał dla najmłodszych czytelników.
Zawiera wyjmowane postacie i wszystko, czego potrzebują, aby zasnąć spokojnie.
Rymowana opowieść z powtarzającym się refrenem pomaga dziecku się wyciszyć i przygotować do snu, a także daje poczucie bliskości i bezpieczeństwa.
A gdy wszystkie Dudusie już śpią, dziecko usłyszy znajomy refren: „Buziak, kochanie, teraz czas iść spać!”
Autorka Patricia Geis
Wydawnictwo Jupi jo!
Chesz zerknąć, jak wygląda książka w środku i jak się nia bawić? Tu ją pokazuję – KLIK!
Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w zagrodzie?
Ósma z kolei książka kartonowa z otwieranymi okienkami. Tym razem Kicia Kocia i Nunuś wybrali się na wieś. Nunuś po raz pierwszy zobaczy prawdziwe gospodarstwo i zwierzęta w nim mieszkające, a Kicia Kocia opowie o ich życiu i zwyczajach.
Autorka Anna Głowińska
Media Rodzina
Więcej książek z serii znajdziesz na blogu Aktywne Czytanie: Kicia Kocia >>
Tosia i Julek uczą się dzielić. (Nie) tacy sami
W każdej książeczce towarzyszymy dwójce bohaterów – bliźniętom, Tosi i Julkowi, którzy są skrajnie różni i dlatego w tych samych sytuacjach reagują w różny sposób.
Kolejne sceny z życia bliźniaków – Tosi i Julka. Tym razem rodzeństwo uczy się dzielić.
Autorka Magdalena Boćko Mysiorska
Ilustracje Dorota Prończuk
Wydawnictwo Dwukropek
Do innych książek z tej serii możesz zerknąć w tym zestawieniu: Fantastyczne książki dla roczniaków, dwulatków i trzylatków >>
Zasady głosowania w Plebiscycie Aktywne Czytanie WOW!
- W tej kategorii można głosować codziennie w dniach 7-11 maja tu na stronie internetowej przy pomocy ankiety online.
- Każdy głosujący może oddać max. 3 głosy na ulubione tytuły każdego dnia.
- Wyniki głosowania w tej kategorii podam 12 maja.
- Zwycięski tytuł będzie mógł się chwalić na lewo i prawo logo: Książka polecana przez Aktywne Czytanie WOW! 🙂
Przeczytaj artykuł napisany przez pedagoga:
Chcesz banana? Tak, nie, nie wiem! To jak w końcu rozmawiać z półtoraroczniakiem i dwulatkiem? >>
Najlepsze książki dla 2-latka
Czytanie książek z dzieckiem w wieku 2 lat może być niezwykle ekscytujące i ważne dla jego rozwoju. Pierwszy krok to znalezienie odpowiednich książek, które zaciekawią i zaangażują Twoje dziecko. Książki z dużymi, kolorowymi obrazkami, krótkimi zdaniami i prostą fabułą są idealne, ponieważ pomagają rozwijać zdolności językowe oraz zdolność koncentracji u małego czytelnika. Warto wybierać książki, które posiadają elementy interaktywne, takie jak wyczuwalne tekstury, ukryte klapy czy dźwięki, co zachęci dziecko do aktywnego udziału w czytaniu.
Po drugie, czytanie z dzieckiem w wieku 2 lat pomaga w budowaniu więzi emocjonalnej. Kiedy rodzic czyta książkę dziecku, obserwuje jego reakcje i uczestniczy w jego odkryciach, dziecko czuje się kochane i wspierane. To nie tylko wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem, ale również pomaga dziecku rozwijać umiejętność empatii i rozumienia emocji. Poprzez czytanie historii z bohaterami przeżywającymi różne sytuacje, dzieci uczą się odczytywać emocje i budować swoją empatyczną wrażliwość.
Najnowsze komentarze