Książki dla nastolatków, czyli kategoria 16+ w plebiscycie na najlepszą książkę dla dzieci Aktywne Czytanie WOW!
Znane i lubiane książki dla maluchów, wydane w 2018 lub 2019 roku. Zgłoszone do plebiscytu przez wydawnictwa. To są tytuły, o których rozmawiamy w grupie Aktywne Czytanie – książki dla dzieci i tam też odbędą się plebiscytowe głosowania rodziców.
Szczegóły związane z samym plebiscytem znajdują się na stronie: Regulamin Plebiscytu >>
Zakładam, że do konkursu zgłoszono książki, z których wydawnictwa są dumne, dlatego oprócz konkursowej listy, jest też świetna inspiracja dla rodziców szukających książek w tym przedziale wiekowym. W przypadku tej kategorii na pewno będą potrzebne głosy Waszych dzieci, przecież to książki dla zupełnie samodzielnych czytelników.
Książki dla nastolatków. Kategoria 16+.
Bystrzak
Opis od wydawcy:
30 sekund o Stephenie Hawkingu
Opis od wydawcy:
Stephen Hawking, najwybitniejszy fizyk teoretyczny od czasów Alberta Einsteina, był nie tylko przypuszczalnie największym naukowcem naszej epoki, ale też odnoszącym sukcesy popularyzatorem wiedzy, którą umiał dzielić się z innymi, wyjaśniając najtrudniejsze problemy w przystępny sposób.
Nie ograniczał się wyłącznie do badań naukowych, zabierał głos w ważnych sprawach społecznych i politycznych oraz walczył o prawa osób niepełnosprawnych.
Książka 30 sekund o Stephenie Hawkingu wprowadza nas w świat wielkiego geniusza, gdzie jego biografia została przedstawiona w krótkich tekstach.
Autor Paul Parsons i Gail Dixon
Ilustracje John Gribbin
Wydawnictwo Olesiejuk
Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice
Opis od wydawcy:
Wiele je różni, ale łączy jedno: nie dały sobie wmówić, że coś jest niemożliwe. Odkryj losy nadzwyczajnych dziewcząt i kobiet, które odwagą, determinacją czy wiedzą zapisały się w historii, a przy okazji poznaj intrygujące fakty dotyczące świata.
Jak działała maszyna różnicowa, a Ada Lovelace została pierwszą programistką, choć nie wymyślono jeszcze komputera? Komu zawdzięczamy skalę Apgar, przedszkola Montessori, małą czarną sukienkę, odkrycie ciemnej materii, wynalezienie papierowych filtrów do kawy, wi-fi i wycieraczek samochodowych? Jak kobiety przyczyniły się do lotów w kosmos, walczyły o prawa wyborcze i od kiedy wolno im startować w nowożytnych olimpiadach? Kto był pierwszą reżyserką, a kto zdobywczynią Mount Everestu?
Przedstawiamy 35 inspirujących bohaterek, a opowieściom o nich towarzyszą fascynujące ciekawostki dotyczące różnych krajów i dziedzin. Wyjątkową formę każdej stronie nadają malarskie ilustracje Karoliny Matyjaszkowicz.
Zerknij do środka książki: Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice >>
Autorka Joanna Kończak
Ilustracje Karolina Matyjaszkowicz
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
O tym można rozmawiać tylko z królikami
Opis od wydawcy:
Czasem, będąc w towarzystwie, czuję się jak przebrany za kogoś innego, kto co prawda przypomina mnie, ale ja stoję obok.
Książka przede wszystkim dla nastolatków zadających sobie pytania o to, kim są, miotających się pomiędzy poczuciem odrębności i wyobcowania a potrzebą przynależenia i bliskości.
To także książka dla wszystkich tych, którzy kiedykolwiek czuli się inni lub czuli bardziej niż inni.
Anna Höglund słowem i obrazem dotyka tego, co w człowieku najbardziej ukryte, zranione oraz nie boi się nazwać trudnych emocji, ale też pokazuje, że nie muszą być one ostateczne. Trzynastoletni narrator tej książki ma poczucie, że każdy jest dla siebie największym wrogiem, ale z biegiem czasu odkrywa, że jeśli wszystko jest jednocześnie swoim przeciwieństwem, to każdy może być też dla siebie najlepszym przyjacielem.
Książka wyróżniona w Szwecji wieloma ważnymi nagrodami, m.in. uznana za najlepszą książkę obrazkową roku oraz za najlepszą książkę artystyczną roku.
Zerknij do środka książki: O tym można rozmawiać tylko z królikami >>
Autorka i ilustratorka Anna Höglund
Tłumaczenie Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki
Sherlock Holmes: The Valley of Fear
Opis od wydawcy:
Sherlock Holmes: The Valley of Fear. Adaptacja klasyki z ćwiczeniami – język angielski. Książka autorstwa Arthura Conan Doyle’a, wydana w 1915 roku, jest czwartą i zarazem ostatnią powieścią o przygodach najsłynniejszego detektywa wszechczasów – Sherlocka Holmesa.
Powieść dzieli się na dwie części, z których pierwsza rozpoczyna się z chwilą, gdy Holmes otrzymuje zaszyfrowany list zapowiadający zabójstwo niejakiego Johna Douglasa. Gdy zagadkowe morderstwo staje się faktem, detektyw i doktor Watson rozpoczynają śledztwo, które prowadzi ich do geniusza zła, profesora Moriarty’ego. Część druga odsłania kulisy zabójstwa Douglasa. Akcja przenosi nas do tytułowej Doliny Trwogi – miejsca drastycznych zbrodni…
Angielski. The Valley od Fear to niekonwencjonalny sposób nauki języka, który łączy lekturę wciągającej historii z rozwiązywaniem pomocniczych ćwiczeń. Podczas czytania opowieści w naturalny sposób przyswoisz słownictwo i konstrukcje leksykalno-gramatyczne oraz utrwalisz umiejętność czytania ze zrozumieniem. Na końcu książki znajdziesz klucz odpowiedzi i praktyczny słowniczek angielsko-polski, to adaptacja klasyki gatunku ze słowniczkiem i ćwiczeniami!
Zerknij do środka książki: Sherlock Holmes: The Valley of Fear >
Autor Arthur Conan Doyle
Wydawnictwo Edgard
Start. Design dla nastolatków i nie tylko
Opis od wydawcy:
Jak grafik komunikuje się ze światem i po czym poznaje się udany projekt? Czym jest skala, co wyrażają pionowe linie i po co nam tyle różnych krojów pisma? Czy kreacja to manipulacja? Do czego służy czerwony kolor i dlaczego okładka tej książki jest, hmm, dziwna?
Chip Kidd jest amerykańskim grafikiem o statusie gwiazdy rocka i niezwykle cenionym projektant okładek. W przystępny sposób wyjaśnia tajniki projektowania, aby pokazać, jak najpełniej można wykorzystać swój potencjał tworzenia. Wszystko, czego nie stworzyła natura, zostało zaprojektowane, teraz możesz zobaczyć, jak to się robi!
Autor Chip Kidd
Tłumaczenie Grażyna Chmielec
Wydawnictwo Mamania
Dzieci krwi i kości
Opis od wydawcy:
Niegdyś kraina Orisza tętniła życiem i magiczną mocą, ale to już przeszłość, jednak teraz, pod rządami bezwzględnego władcy, magowie są ofiarami okrutnych prześladowań. Zélie straciła matkę, a jej lud – wszelką nadzieję. Kiedy jednak nadarza się okazja, aby pokonać monarchę, dziewczyna nie zamierza się poddać! Z pomocą zbuntowanej księżniczki planuje przechytrzyć następcę tronu, który chce unicestwić magię.
Orisza to niebezpieczna kraina, królestwo złowrogich śnieżnych lampartusów i mściwych duchów, ale największym zagrożeniem dla Zélie jest ona sama, musi bowiem zapanować nad własną mocą i coraz silniejszym uczuciem do wroga.
Autor Tomi Adeyemi
Wydawnictwo Dolnośląskie
Bajki filozoficzne. Księga mądrości
Opis od wydawcy:
Kolejny tom serii Bajki Filozoficzne. Tym razem autor dokonał wyboru cytatów, krótkich wierszy i przysłów , niosących uniwersalne wartości, które mają wryć sięw pamięć czytelnika i być jego talizmanami na całe życie.
Autor Michel Piquemal
Ilustracje Agnieszka Malmon
Wydawnictwo Muchomor
Jak sobie poczynamy
Opis od wydawcy:
„Jak sobie poczynamy. Historia różnych koncepcji i antykoncepcji. Nie dla dzieci” to książka dla młodzieży i dorosłych dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak sobie poczynamy i jaki wpływ ma na to religia, polityka i kultura.
W sposób dowcipny odkrywa przed czytelnikiem historię przemian dotyczących roli i odpowiedzialności człowieka za stan populacji ludzkiej na świecie. Autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie czy współczesny człowiek podejmując aktywność seksualną jest wolny w swoim wyborze posiadania potomstwa i jak na przestrzeni wieków kultura, religia, polityka poprzez system nakazów i zakazów miały, mają i zapewne będą miały wpływ na regulację ludzkiej płodności, ingerując w życie seksualne każdego z nas.
Należy zwrócić uwagę na ilustratorski kunszt Marianny Sztymy i edytorską staranność publikacji, ponieważ bardzo trudny temat został tu przedstawiony w sposób metaforyczny, a niekiedy zabawny. Oszczędna w barwy grafika nawiązuje do znanych dzieł sztuki antycznej.
Autorka Iwona Wierzba
Ilustracje Marianna Sztyma
Wydawnictwo Albus
W skali od 1 do 10
Opis od wydawcy:
Niezwykle prawdziwa, poruszająca historia o mrocznych stronach osobowości, przyjaźni i wybaczeniu samemu sobie.
Po próbie samobójczej siedemnastoletnia Tamar trafia do szpitala psychiatrycznego dla nastolatków. Dziewczyna przez lata się samookaleczała, zmagała się z ogromną nienawiścią do samej siebie i próbowała topić rozpacz w alkoholu. W trakcie pobytu poznaje wiele osób z różnymi chorobami. Zaprzyjaźnia się zwłaszcza z dwójką z nich: Jasperem, chłopakiem, który ma anoreksję, oraz Elle – nastolatką z chorobą afektywną dwubiegunową.
W szpitalu nieustannie musi tam odpowiadać na pytania lekarzy: Dlaczego zaczęła się samookaleczać? Co sprawiło, że zaczęła się nienawidzić? Jak się czuje, w skali od 1 do 10? Jest jednak jedno najważniejsze pytanie, na które Tamar nie jest w stanie odpowiedzieć nawet samej sobie: czy jest winna śmierci swojej przyjaciółki Iris?
Autor Scott Ceylan
Tłumaczenie Agata Byra
Wydawnictwo Wydawnictwo YA!
Gdy ogień gaśnie
Opis od wydawcy:
Ojciec John kontroluje wszystko i wszystkich. Lubi zasady, a szczególnie tę o nie rozmawianiu z Obcymi. Zna Prawdę i wie, co jest dobre, a co złe. Ojciec John wie, co nadchodzi… Jednak Moonbeam zaczyna wątpić, bo zaczyna widzieć kłamstwa, które kryją się w słowach Proroka. A co, jeśli jedynym sposobem, by uwolnić się od ciemności, jest rozniecić ogień?
„Gdy ogień gaśnie” to przejmująca i ekscytująca historia o dążeniu do prawdy i poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania. To opowieść, od której nie sposób się oderwać, emocjonalny rollercoaster, który wiezie czytelnika przez różne stany – od bezradności, poprzez złość i smutek, aż po pełen nadziei spokój.
Autor Will Hill
Wydawnictwo Zielona Sowa
Hodowla
Opis od wydawcy:
W porządnej szkole wszystko jest pod kontrolą. Uczą się w niej tylko ładni, grzeczni i wzorowi, jednak nie ma tam miejsca na myślenie, a czarne zawsze jest białe. W porządnej szkole bycie innym jest karane. Śmiercią.
Autorka Katarzyna Ryrych
Wydawnictwo Adamada
Zerknij do środka książki: Hodowla >>
My dilemma is you
Opis od wydawcy:
Cristina Evans wiedzie typowe życie nastolatki w Los Angeles. Ma idealny dom, wspaniałych przyjaciół, chodzi na imprezy. Wszystko się zmienia, gdy dowiaduje się, że musi przeprowadzić się do słonecznego Miami. Zmiana szkoły może być trudna, jednak dziewczyna spotyka się z miłym przyjęciem. Jedynie Cameron Dallas jest niezadowolony z jej obecności i chłodno ją traktuje.
Czy Cristina będzie w stanie przebić się przez mur, który zbudował chłopak i poznać to, co skrywa? Co sprawia, że Cris podświadomie chce poznawać go coraz bardziej? Czy ich relacje mają szansę zmienić się na lepsze? Czy odkryją nawzajem swoje tajemnice?
Autorka Christina Chipperi
Przekład Monika Motkowicz
Wydawnictwo Akapit-Press
Stags
Opis od wydawcy:
Thriller psychologiczny dla nastolatków, rozgrywający się w elitarnej szkole Saint Aidan the Great School [STAGS]. Nastoletnia Greer, która dostała się do ekskluzywnej szkoły tylko dzięki stypendium, ma obawy, czy zdoła się zintegrować z zamożnymi kolegami. Ku swojemu zaskoczeniu, zostaje zaproszona do posiadłości jednego z nich.
Dziewiątka młodych ludzi spędza weekend w wiejskiej rezydencji, gdzie szybko okazuje się, że nie jest to jednak zwykłe spotkanie… Czy na pewno będą miło spędzać czas na polowaniu i wędkowaniu? Jaki sekret skrywają mury starej szkoły? I jak daleko jest w stanie posunąć się szkolna elita?
Są zaproszenia, których lepiej nie przyjmować…
Autor: M. A. Bennett
Przekład: Maciej Potulny
Wydawnictwo Media Rodzina
Zerknij do środka książki: Stags >>
Zagłosuj w plebiscycie Aktywne Czytanie WOW!