Ćwiczenia dla rączek. Elementarz motoryki małej to prześlicznie zilustrowana książka pełna pomysłów na zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Centrum Edukacji Dziecięcej kolejny raz pokazuje książkę wspierającą rozwój maluchów, a Aktywne Czytanie chętnie potrenuje takim inicjatywom.
Dorota Paczuska stworzyła świetny zbiór 45 zabaw, których celem jest pokazanie ważnych dla rozwoju dzieci ćwiczeń.
Obejrzyj recenzję filmową
Zacznijmy jednak od wstępu napisanego przez autorkę, w którym wyjaśnia, co było inspiracją do wymyślenia takiej książki.
Pomysł polega na tym, by zachęcić dzieci do ćwiczeń poprzez zabawę, to oczywiste. Ale robimy to bez wykorzystania nowoczesnych technologii czy jakichkolwiek elektronicznych gadżetów.
Mało tego, kreatywne działania można wykombinować podczas codziennych czynności, czyli bez korzystania z wszelkich pomocy dydaktycznych lub zabawek edukacyjnych.
Pomysłowe ćwiczenia rączek
I faktycznie na każdej stronie mamy przedstawioną jedną rodzinną scenkę np. przy gotowaniu, praniu czy choćby graniu w Twistera. Kilkuletnia Mania spędza czas z rodzicami na codziennych czynnościach i zabawie. Zawsze też znajdziemy krótki opis tego, co akurat dzieje się u nich w domu.
Mania pomaga mamie w kuchni. Mama wkłada do słoików kawałki dyni i wlewa przygotowaną zalewę, a dziewczynka podaje zakrętki. Brzdęk! Jedno spada i ziuuu, toczy się po podłodze, aż pod stół. Mani bardzo się to podoba. Mama zachęca dziewczynkę do zakręcenia paru zakrętek, a następnie pozwala zabrać kilka z nich do swojego pokoju.
Zauważcie, że Mania zupełnie przypadkiem wpadła na kilka pomysłów, jedynie odrobinę zachęcona przez mamę. I mniej więcej na tym polegają te wszystkie kreatywne zabawy. Wychodzą od codziennych czynności i rozkręcają się (w przypadku nakrętek bardzo dosłownie), przy okazji pomagają ćwiczyć motorykę małą.
Ćwiczenia przy okazji
Ktoś mógłby powiedzieć: To takie zwyczajne zabawy. Tak! Właśnie o to chodzi, żeby ta zupełnie niewydumana czynność (edukacyjna), sprawiła dziecku przyjemność. Zaciekawiła i zupełnie przy okazji wpływała na rozwój sensoryczny, bo w zasadzie nie chodzi tylko o motorykę małą.
Ćwiczenia zaproponowane w tej książce pobudzają zmysły, zwiększają kreatywność. Nie wiem, czy wiecie, ale motoryka mała poprawia również rozwój mowy oraz umiejętności przygotowujące do pisania i rysowania.
Przez takie ćwiczenia wspieramy też samodzielność np. ubieranie się, trzymanie sztućców, wiązanie sznurowadeł. Im więcej ćwiczeń manualnych, tym łatwiej później dziecko sobie radzi.
Łatwiejsze i trudniejsze ćwiczenia
Zabawy zostały tutaj ułożone od tych najprostszych, do nieco bardziej skomplikowanych, precyzyjnych czynności. Jeśli więc dopiero zaczynacie i chcecie, żeby dziecko polubiło te wszystkie ćwiczenia, proponuję po prostu czytać książkę po kolei.
Te zabawy są ponumerowane, więc nie powinno być większego problemu z pokonywaniem kolejnych wyzwań.
Książka dla pięciolatka
Jestem zresztą przekonana, że jak już złapiecie rytm i przyzwyczaicie się do zaglądania, co słychać u Manii, szybko zaczniecie zauważać wasze własne pomysły na zabawy. Są wszędzie i faktycznie najczęściej inspirowane codziennymi czynnościami.
Zabawy ćwiczące koncentrację
Dodatkowe ćwiczenia wspierające tym razem koncentrację i spostrzegawczość, polegają na szukaniu małpki. To ulubiona maskotka Manii i dziewczynka bardzo często wypatruje jej podczas zabawy. Ta psotna małpka lubi się chować, więc warto zachęcić dzieci, by szukały jej na każdej ilustracji.
Jest jeszcze coś, konkretnie bardzo proste, a jednak przydatne informacje na każdej stronie. To przygotowane przez autorkę ramki, w których precyzyjnie określa, co ćwiczy dziecko podczas danej zabawy. Np. siłę mięśniową, zdolności manipulacyjne, wzmacnia czucie powierzchniowe zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni dłoni czy doskonali umiejętność pracy, planowania oraz kontroli ruchu.
Ćwiczenia i zabawy
Brzmi to bardzo poważnie, pamiętajcie jednak, że to są informacje wyłącznie dla rodziców. Bo dla maluchów to po prostu pomysły na zabawy i ćwiczenia.
Wspominam o tym, ponieważ czasem zdarza się, że nauczyciele w przedszkolach zostawiają rodzicom informacje, że warto w domu poćwiczyć np. pamięć motoryczną, równowagę czy chwyt pęsetowy. Jeśli macie takie wieści od wychowawców, przejrzyjcie po prostu zabawy proponowane w tej książce i (może nawet wspólnie z nimi) wybierzcie te, które w danym momencie są najważniejsze dla dziecka.
Zapraszam też do przeczytania artykułu, który może przydać się rodzicom przedszkolaków: Zaburzenia koncentracji. Robi wszystko „na odwal się” albo godzinami „buja w obłokach” >>
Edukacyjna książka dla dzieci
Przyznaję, że jest to książka trochę dla dzieci, a trochę też dla rodziców. Zdecydowanie jest to propozycja edukacyjna, która (mam nadzieję) zainspiruje dorosłych oraz oczywiście dzieci do wspólnych zabaw i kreatywnego spędzania czasu.
Przy okazji uda się wam: wyczyścić buty, powiesić pranie, pomalować ściany, zrobić przetwory do słoików i ugotować spaghetti. Same korzyści! 😉
Dodam jeszcze na koniec coś, o czym autorka nie wspomina, ale nie mogę przemilczeć, bo to ważne.
Pokazanie dzieciom, że niemal w każdej codziennej czynności można znaleźć pomysł na zabawę, to cenna wiedza. Skończy się (mam nadzieję) wołanie w kółko: Nudzę się!, bo po jakimś czasie dzieci nabiorą nawyku „szukania zabawy”. Trzymam za to kciuki!
Ćwiczenia dla rączek. Elementarz motoryki małej
Autorka Dorota Paczuska
Ilustracje Aleksandra Szpunar
Centrum Edukacji Dziecięcej
Oprawa twarda, kartki miękkie.
Wiek czytelników: 3-6 lat
Wszystkie zdjęcia w tej recenzji sa bez filtrów.
Zerknij też do innych książek Centrum Edukacji Dziecięcej
Swoją opinię o książce mogłam wyrazić dzięki współpracy z wydawnictwem i przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić. Zostawiam link afiliacyjny do Ceneo i tabelkę z cenami w różnych księgarniach na BuyBox. Mam nadzieję, że skorzystacie.
Dołącz do grupy Aktywne Czytanie na FB – książki dla dzieci i młodzieży