Książki Davida Walliamsa są specyficzne, po brzegi wypełnione absurdalnymi sytuacjami i mocno przerysowanymi postaciami. „Najgorsi nauczyciele świata” nie odbiegają od tego schematu, zatem z radością Aktywne Czytanie objęło i ten tytuł patronatem.
Żeby zrozumieć pomysł napisania książki „Najgorsi nauczyciele świata”, warto wiedzieć, że najpierw powstała seria „Najgorsze dzieci świata”. Nie trzeba znać samej treści, choć bardzo zachęcam do przeczytania obu części, bo to też mój patronat!
Wystarczy jednak wiedzieć, że David Walliams opisał najgorsze z najgorszych dzieciaki, ich wybryki, najdziwniejsze pomysły. Oczywiście wszystko w formie żartu, karykatury, ale też po to, żeby zwrócić naszą uwagę na niektóre ludzkie zachowania. Głównie jednak po to, żeby rozśmieszać, rozśmieszać, rozśmieszać.
Kliknij w zdjęcie, przejdziesz do recenzji!
Dzieci kontra dorośli
Książka „Najgorsi nauczyciele świata” jest odpowiedzią dzieciaków, czymś w rodzaju wyrównania rachunków. I nie myślcie, że chodzi tutaj o jakąś brutalną zemstę, przypominam, że obracamy się w kręgu absurdalnego humoru.
Ale też zastanówcie się, czy w swoich latach szkolnych, mieliście takiego nauczyciela lub kilku nauczycieli, których chcielibyście wrzucić do tej książki? Belfrów, którzy swoimi zachowaniami irytowali, czasami nawet uprzykrzali życie innym?! Ja na swojej drodze spotkałam sporo takich nauczycieli. Mam w głowie spisany cały rozdział o mojej bardzo humorzastej nauczycielce muzyki z podstawówki. 😉
Tacy nauczyciele!
W tej książce David Williams zabrał 15 bardzo niezwykłych postaci. Zaczynając od nauczyciela matematyki, przez wszystkie pozostałe przedmioty.
Wezmę na tapet właśnie gościa matematyki, bo i moje szkolne wspomnienia związane z tym przedmiotem, idealnie nadają się do tej książki. Ja miałam Mękalską, tu jest Pan Zapiekły.
Poznajemy go już w dzieciństwie, bo dość szybko okazało się, że Zapiekły od małego miał wszelkie predyspozycje do wykonywania jednego konkretnego zawodu. Jego przeznaczeniem było zostać nauczycielem matematyki.
Cechą charakterystyczną tej postaci jest nienawiść do piłek. Nie taka zwykła, z którą radzi sobie na co dzień, ale taka przeogromna. A to dlatego, że jako dziecko miał przykry piłkowy incydent. Od tamtej pory w jego otoczeniu piłki są zakazane, zabronione, powinny zostać wymazane ze świata. Pod żadnym pozorem nie mogą się pojawiać choćby w pobliżu pana Zapiekłego, zatem też w szkole!
Precz z piłkami!
Ten nauczyciel matematyki, gdy tylko nadarza się okazja, a w szkole takich okazji nie brakuje, zabiera uczniom piłki. Chowa je w swojej specjalnej szafce, żeby tylko świat był wolny od tych znienawidzonych przedmiotów. Pliki są jego największym wrogiem.
Jak się łatwo domyślić, gdy zabrania się czegoś dzieciom, prędzej czy później znajdzie się młody człowiek, który zapragnie sprzeciwić się absurdalnym przecież zakazom. Tu do akcji wkracza Rebelia, dziewczynka z planem uwolnienia piłek. Przy okazji uwalnia też świat od fobii Zapiekłego.
Mój przedmiot jest najważniejszy!
Może jeszcze przedstawię wam z tej koszmarnej piętnastki Panią Snobską, nauczycielkę przedmiotów artystycznych. Musicie wiedzieć, że Pani Snobska uważa się za żywe dzieło sztuki. Tak, dokładnie tak, jak napisałam. To SIEBIE Snobska uznaje za najlepsze, najważniejsze, najpiękniejsze dzieło sztuki, jakie kiedykolwiek świat widział.
Jej przekonanie jest zresztą bardzo męczące dla reszty świata, w szczególności dla uczniów. Choćby dlatego, że Pani Snobska wszystko cokolwiek robi, sprowadza do własnej osoby. Powiedzieć o niej narcystyczna, to naprawdę niewiele.
Gdybyście zerknęli do jej pracowni, zauważylibyście, że na ścianach wiszą dzieła sztuki sławnych artystów, przerobione tak, by na każdym widniała twarz Snobskiej. Jej zdaniem, dopiero wtedy dzieła są kompletne.
To ten typ nauczycielki, który uważa, że jej przedmiot jest najważniejszy. Zaraz po niej oczywiście. Nie trzeba więc być Sherlockiem, by się domyślić, że dzieci w tej szkole nie znoszą plastyki i przedmiotów artystycznych, właśnie przez zaborczą nauczycielkę. Do tego w bardzo fałszywy sposób zgrywającą skromnisię. Znacie takich ludzi? Niby skromna, a jednak uważająca się za pępek świata.
Nauczyciele mają swoje za uszami
Po dłuższych debatach przedkonkursowych Snobska zarządziła, że tematem dzieła przedstawionego w konkursie będzie… Nie uwierzycie! Ona sama! A że dodatkowo znana była ze zmuszania uczniów do ciągłego zaangażowania w jej projekty kosztem wszystkich innych zajęć, tym razem też nie miała najmniejszych skrupułów, by to zrobić.
Jak się pewnie domyślacie, dzieci tym razem już nie wytrzymały i w bardzo sprytny sposób, sprawiły, że Pani Snobska naprawdę stała się żywym dziełem sztuki. I to postawionym w najprawdziwszej galerii. Zatem można powiedzieć, choć oczywiście mówię to w przewrotny sposób, że jej marzenie się spełniło.
Wyjątkowi nauczyciele
Mam nadzieję, że zdołałam wam nakreślić, jak wyglądają historie o najgorszych nauczycielach świata.
Jestem ciekawa, czy wasze dzieci lub wy odnajdziecie tu swoich nauczycieli? 🙂
Poniżej jeszcze kilka inspiracji, które jak zawsze przezabawnie okrasił ilustracjami Tony Ross.
Najgorsi nauczyciele świata
Autor David Walliams
Ilustracje Tony Ross
Dom Wydawniczy Mała Kurka
Wiek czytelników 8-12 lat
Książki Davida Walliamsa
Na blogu znajdziesz więcej tytułów tego autora i tematów, o których można porozmawiać z dziećmi.
- Potwór z Arktyki >> opowieść o szukaniu bliskości i dobrych, bezinteresownych ludziach.
- Demoniczna Dentystka >> horror dla dzieci, które nie widzą niczego złego w nadużywaniu słodyczy.
- Cóś >> o dziecku, które ma wszystkiego za dużo i uległych rodzicach spełniających każdą zachciankę.
- Pan Smrodek >> o niedostępności emocjonalnej rodziców i nierówności społecznej, klasowej, finansowej.
- Trefny Tatuś >> o miłości ojca do syna i wyborach, których nie dokonujemy, jeśli nie musimy.
- Gang Godziny Duchów >> gdzie główną rolę grają siła przyjaźni i wyobraźnia. To też lekcja, by nie oceniać nikogo po wyglądzie i okazywać szacunek dla inności, słabości.
- Szczuroburger >> o samotności dziecka w tłumie i ignorancji (znieczulicy) dorosłych.
- Cwana Ciotuchna >> o pazerności na pieniądze, bezwzględności dorosłych i podziałach społecznych, pośród których może się narodzić przyjaźń.
- Wielka Ucieczka Dziadka >> o miłości wnuka do dziadka, chorobie, starości, odchodzeniu w szacunku.
- Babcia Rabuś >> o szacunku dla seniorów i szukaniu wspólnego języka między pokoleniami.
- Mały Miliarder >> o zbyt zapracowanych rodzicach, zaniedbanych emocjonalnie dzieciach, podziałach społecznych i braku tolerancji.
- Chłopak w sukience >> o rozpaczy po stracie żony i mamy, stereotypach, z którymi borykają się współcześni chłopcy, trudnych relacjach między synem i ojcem oraz braćmi.
Swoją opinię o książce mogłam wyrazić dzięki współpracy z wydawnictwem i przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić. Zostawiam link afiliacyjny do Ceneo i tabelkę z cenami w różnych księgarniach na BuyBox. Mam nadzieję, że skorzystacie.