Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie to jedna z najlepszych książek na temat zagrożeń związanych z zaśmiecaniem planety, jakie miałam okazje czytać.
Jest dokładnie taka, jak lubię, czyli naszpikowana konkretami, ale przedstawionymi w plastyczny sposób.
Realistyczne ilustracje, dokładne dane i bez straszenia, za to z informacjami, które zwyczajnie dadzą do myślenia ludziom w różnym wieku. Od przedszkolaka po dorosłego.
Książki dla dzieci o ekologii
Gdy piszę te słowa, nie ma jeszcze w szkołach przedmiotu edukacja ekologiczna, jednak mam wielką nadzieję, że niedługo się pojawi i że to właśnie śmieci staną się pierwszą lekturą. Zanim jednak szkoła, warto po prostu usiąść z dzieckiem i poczytać, zastanawiając się, co ja mogę zrobić, żeby śmieci na świecie było mniej.
Cały zamysł tej książki to właśnie uświadomienie, że mamy realny wpływ na to, czym się otaczamy, co kupujemy i jak żyjemy. Nie trzeba maszerować, protestować, jechać do dżungli ratować zagrożone gatunki. Można je ratować z poziomu własnego domu, własnego pokoju i podwórka.
Zabierz mu te zabawki
Czasem nam się wydaje, że dzieci są zwolnione z tego całego marnienia się o planetę. Takie przekonanie jest często usprawiedliwieniem do kupowania dziesiątek plastikowych, beznadziejnych zabawek czy kolorowych gadżetów. Okazują się interesujące przez 5 minut lub po dwóch dnia rozpadają się w rękach, dosłownie zamieniają się w śmieci.
O dobrych stronach związanych z ograniczeniem zabawek w najbliższym otoczeniu dziecka opowiedziałam w jednym z odcinków podcastu Tylko dla Mam pt. Nadmiar zabawek >>
Autorka Gerda Raidt
Wydawnictwo babryba
Książka dla 6-100 latków.
Lubię zaglądać do książek dla dzieci
Teraz razem możemy zajrzeć do środka i zerknąć na treści „pedagogicznym okiem”. Oglądasz fragment nagrania odcinka podcastu „Aktywne Czytanie – książki dla dzieci”.
Weź pod uwagę, że recenzując książkę, czasem opowiadam całkiem sporo treści. Może być mały spoiler!