Książki dla dzieci o ekologii, klimacie i ochronie środowiska. Jeden z ważniejszych tematów współczesnego świata. Edukacja ekologiczna nie jest jeszcze przedmiotem w szkołach, choć zdecydowanie, od dawna tak powinno być.
Skupiłam się na tematach związanych z ekologicznym stylem życia, ratowaniem klimatu, gdzie zmian dokonuje się małymi krokami. Jednak uważam, że aby dziecko mogło świadomie dokonywać zmian lub wyrabiać nawyki związane z szanowaniem przyrody, powinno także tę przyrodę dobrze znać.
Dlatego zostawiam również zestawienie książek o zwierzętach. Dzięki temu dzieci będą mogły poznać te zakątki świata (i najbliższego otoczenia), których nie widać tak na pierwszy rzut oka.
Książki dla dzieci o zwierzętach >>
Mądre książki dla dzieci o ekologii
Zebrałam książki dla dzieci w różnym wieku, które podpowiadają, jak żyć, by nie krzywdzić Ziemi i jej mieszkańców. Uświadamiają dzieciom, że niszcząc planetę, niszczymy również siebie, a jeden rzucony papierek to coś więcej, niż „tylko ten jeden”.
Książki o ekologii, klimacie i odpowiedzialności
- Przewodnik dla audiokulturalnych. Wiek 5-10 lat. Sprawdź cenę i dostępność – KLIK!
- 123 superciekawe fakty o klimacie. Wiek 7-12 lat. Sprawdź cenę i dostępność – KLIK!
- Moja wielka rodzina. Wiek 5-9 lat. Sprawdź cenę i dostępność – KLIK!
- Strajk. Wiek 6-10 lat. Sprawdź cenę i dostępność – KLIK!
- Co zrobić z tą chmurą smogu? Wiek 4-10 lat. Sprawdź cenę i dostępność – KLIK!
- Tu i teraz. Wiek 4-8 lat. Sprawdź cenę i dostępność – KLIK!
- KLIMAT. To, o czym dorośli ci nie mówią. Wiek 8-15 lat. Sprawdź cenę i dostępność – KLIK!
To pestka!
To pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci. Książka z masą podpowiedzi o tym, jak zostać ogrodnikiem, wykorzystać materiały z recyklingu, jeść zdrowo i cieszyć się naturą.
Sprężynek na tropie tajemnic
Książka dla dzieci w wieku przedszkolnym. Proste opowiadania o chłopcu, dla którego małe kroki podejmowane dla ochrony środowiska są ważne.
Ekosong
Bardzo niepozorna i bardzo wyjątkowa książka. Na każdej kartce oryginalna ilustracja i taki trochę refren. Niby oczywisty… mogą wyginąć. Jesteśmy do niego w zasadzie przyzwyczajeni, choć robi się trochę smutno, że te piękne zwierzęta mogą wyginąć. Do myślenia daje jednak ostatnia strona, tak bardziej do myślenia. Zwłaszcza dzisiaj.
Zerknij do środka tej książki dla dzieci: Ekosong >>
Autorka Justyna Stefańczyk
Wydawnictwo Dzika Małpa
Książka dla każdego.
Podwodny świat
Książka (z rozkładówką) o życiu Jacques’a Cousteau. Pięknie opowiada o tym, jak można dzieciom pokazywać drogę do spełniania marzeń i nie ma to nic wspólnego z czekaniem, aż je nam spełni gwiazdka spadająca z nieba. To też życiorys wielkiego badacza, człowieka, dla którego ratowanie Ziemi od zanieczyszczeń było jednym z ważniejszych celów w życiu.
Zdjęcia i więcej informacji w recenzji: Podwodny świat >>
Autorka Jennifer Berne
Ilustracje Eric Puybaret
Przełożyła Agata Mietlicka
Oprawa twarda z obwolutą
Liczba stron: 34
Książka dla 4-7 latków.
Co zrobić z tą górą śmieci?
Bardzo plastyczna książka pokazująca (dosłownie), jak ludzie tworzą coraz większe i większe góry śmieci. Właściwie jedną górę, ale naprawdę sporo. Są tu też informacje o tym, jak redukować ilośc śmieci.
Autorzy: Małgorzata Ogonowska, Artur Rogaś
Wydawnictwo Adamada
Książka dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Oprawa twarda, miękkie kartki.
Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie
Uważam ten tytuł za jeden z najbardziej wartościowych, jeśli chodzi o tematy ekologiczne. Z wielką dokładnością opisuje (wraz z konkretnymi przykładami), jak ludzie produkują śmieci i daje wskazówki, co zrobić, żeby było ich mniej. Bez wytykania palcem, oceniania, z opisem sytuacji, które dzieci znają z własnych domów, szkół i przedszkoli. Jednak też z szerszym spojrzeniem na problem w skali globalnej.
W tej serii są też kolejne książki. Opowiedziałam o nich w recenzji: Śmieci, Woda, Ocieplenie klimatu >>
Wydawnictwo Babaryba
Książka dla 4-100 latków.
https://youtu.be/OY700idTKfI
Misza i Grisza idą do lasu
Książka autorstwa Roberta Romanowicza, wykonana z materiałów recyklingowych. Jej siła tkwi w ilustracjach, które wręcz zapierają dech. Misza i Grisza wybierają się na spacer i oglądają skarby lasu. Tłem ilustracji są prawdziwe rośliny, dlatego przy czytaniu można się naprawdę poczuć, jak w lesie.
Zdjęcia i więcej informacji w recenzji: Misza i Grisza idą do lasu >>
Wydawnictwo Tashka
Książka dla 2-5 latków.
Sto nasionek, które pofrunęły
Spokojna, minimalistyczna opowieść o potędze natury. Drzewo wypuszcza w świat sto nasionek, które nie zawsze padają na żyzną glebę. Jjeśli jednak pozwoli się działać siłom natury, nie przeszkadza się przyrodzie o cierpliwie zaczeka, z części nasionek wyrosną (jakże potrzebne Ziemi) nowe drzewa. Prosta historia wzruszająca siła przekazu. Uczy szacunku do przyrody.
Zernij ze mną do środka tej książki dla dzieci: Sto nasionek, które pofrunęły >>
Wydawnictwo Kinderkulka
Książka dla 3-7 latków.
Basia i śmieci
Znana seria przygód zwykłej rodziny. Tym razem Basia dowiaduje się o tym, że śmieci szkodzą przyrodzie, przez śmieci giną np. wieloryby. Dziewczynka skupia się na tym, co ma w zasięgu ręki i z ogromnym zdziwieniem odkrywa, ile ona (i jej rodzina) produkuje śmieci. To odkrycie zmienia stosunek Basi do „tylko jednego papierka”.
Zerknij do środka: Basia i śmieci >>
Wydawnictwo Egmont
Książka dla 3-6 latków.
Ratujmy Ziemię! Wielka księga zabaw
Pięknie wydana książka z okienkami i ruchomymi elementami oraz grą planszową. Każda strona przybliża dzieciom informacje dotyczące dbania o środowisko i podpowiedzi, jak to można zrobić małymi krokami, nawet jak jest się dzieckiem. Można np. świadomie decydować o tym, czy chce się dostać kolejna plastikową zabawkę, czy może lepiej wybrać drewnianą lub z innych (wtórnych) materiałów.
Zajrzyjmy do środka: Ratujmy Ziemię! Wielka księga zabaw >>
Wydawnictwo Egmont
Książka dla 3-6 latków.
W Robaczkowie. Bajka ekologiczna
Sporych rozmiarów, bardzo kolorowa książka, w której poznajemy przedszkole w Robaczkowie. Dzieci (robaczki) szykują się do przedstawienia na łące. Kiedy tam przybywają, okazuje się, że jest ona zaśmiecona mnóstwem najdziwniejszych przedmiotów, które z naturą nie mają wiele wspólnego.
Przeczytaj recenzję: W Robaczkowie. Bajka ekologiczna >>
Wydawnictwo Dwukropek
Książka dla 2-4 latków.
Awaria elektrowni
Cudowne ilustracje i wyjątkowy klimat. W tej książce poznajemy uczucia i myśli zwierząt, które cieszą się, że w końcu zgasło sztuczne światło i noc wygląda jak noc. A one mogą swobodnie poruszać się i cieszyć naturalnym rytmem doby. Ludzie pozbawieni elektryczności także odkrywają zupełnie inne oblicze otoczenia, w których (paradoksalnie) tak niewiele było widać, gdy świeciły światła elektrowni.
Zerknij do środka: Awaria elektrowni >>
Wydawnictwo Dwie Siostry
Książka dla 4-8 latków.
Klub Ochrony Orangutanów Majki
Poznajemy tu dziewięciolatkę, mieszkającą gdzieś w Polsce, to historia prawdziwa, dziejąca się aktualnie. Ta dziewczynka może być inspiracją dla dzieci, ale tez dla dorosłych. Z zapałem działa na rzecz ochrony przyrody, ratuje orangutany, uświadamiając ludziom, jak niebezpieczny i niezdrowy jest olej palmowy (ten z masowych plantacji), znajdują się w wielu produktach. W książce znajdziemy przepisy i podpowiedzi, jak wyrabiać w sobie ekonawyki.
Przeczytaj recenzję książki dla dzieci: Klub Ochrony Orangutanów Majki >>
Wydawnictwo Znak Emotikon
Książka dla 6-12 latków.
Ratujmy zwierzęta
Pięknie opracowana książka z niezwykłymi, bardzo nowoczesnymi ilustracjami. Na każdej stronie poznajemy informacje o zwierzętach zagrożonych wyginięciem. Dowiadujemy się, jakie są powody ich zagrożenie, co otwiera oczy na fakt, że głównym (często jedynym) powodem jest człowiek, jego bezmyślność, chciwość i głupota.
Zerknij na te cudowne ilustracje: Ratujmy zwierzęta >>
Wydawnictwo Wilga
Książka dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Plastik Fantastik
Znakomita książka, z której dowiemy się w zasadzie wszystkiego o plastiku i jego zastosowaniu w różnych dziedzinach życia. Zazwyczaj kojarzony jest wyłącznie z zaśmiecaniem środowiska, jednak prawda jest taka, że przydaje się też do dobrych rzeczy np. w medycynie. Niemniej jednak to fakt, że jest tworzywem, które rozkłada się z trudem, co sprawia, że góry plastikowych śmieci już dawno zalały Ziemię. Jest tu też masa podpowiedzi na temat zmiany nawyków i takiego życia, w którym plastiku używa się tylko w razie konieczności, a nie np. z wygody.
Przeczytaj recenzję: Plastik Fantastik >>
Wydawnictwo Babaryba
Książka dla 4-100 latków.
Uratuj Ziemię!, Uratuj mnie!
Znane na świecie książki dla dzieci, które w prosty sposób uświadamiają najmłodszym, jak można wspierać naturę i żyć ekologicznie. Cała zabawa polega na przezroczystych stronach (przekładkach), które w magiczny sposób zmieniają jazdę samochodem na jazdę na rowerze. Świetny pomysł, który przemówi do dzieci bardziej niż długie wykłady o potrzebie redukowania śmieci czy spalin.
Tu możesz zerknąć do środka książki: Uratuj Ziemię! >>
Wydawnictwo Bajka
Książka dla 3-6 latków.
Bobas odkrywa naukę. Energia odnawialna
Kartonowa książka dla najmłodszych, w której przy pomocy prostych ilustracji, ale też całkiem fajnego, plastycznego języka (Kocyk z powietrza pozwala planecie utrzymać ciepło), wyjaśnia dzieciom sprawy związane z energią. Dzięki temu można lepiej dbać o środowisko i od najmłodszych lat uczyć się ekologicznych nawyków, rozumiejąc, dlaczego to takie ważne (Rośliny i zwierzęta potrzebują do życia czystego powietrza).
Wydawnictwo Egmont
Książka dla 2-5 latków.
Lasy świata. Pomóż zwierzakom wrócić do domów
Bohater tej książki (właściwie dwóch, bo są jeszcze Wody świata) pomaga zwierzętom odszukać ich naturalne środowisko. Wędrują więc przez różne zakątki świata i „dopasowują” zwierzęta do ich domów. W sumie poznajemy 7 różnych lasów, dowiadujemy się, co w nich rośnie i jakie zwierzęta (oprócz tych zagubionych) można tam spotkać.
Zerknij ze mną do obu książek: Lasy świata. Pomóż zwierzakom wrócić do domów >>
Autorka Pavla Hanackova
Wydawnictwo Papilon
Oprawa twarda
Kartonowe kartki
Książka dla 4-7 latków.
Śmieciogród
W tej książce znajdziemy 38 rozdziałów, w których autorka zawarła wskazówki, jak dbać o Ziemię, produkować mniej śmieci, dawać rzeczom drugie życie i ogólnie być eko, a konkretnie zero waste.
Zerknij ze mną do środka tej książki dla dzieci: Śmieciogród >>
Autorka Ola Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo Papilon
Okładka twarda
Strony miękkie
Liczba stron: 80
Książka dla 7-10 latków.
Drzewo
Piękna książka o tym, jak z jednego prostego pomysłu i jednego maleńkiego drzewa, powstaje coś pięknego – przyroda budzi się do życia, zamieszkują je zwierzęta, a nasza planeta zyskuje tak wiele, z tak małego gestu.
To też książka do nauki liczenia, bo liczymy tu dosłownie wszystko, od gałęzi, przez ptaki, owoce, pszczoły. Cały świat jest do policzenia.
Autor Rodrigo Mattioli
Tłumaczenie Agata Picheta
Wydawnictwo Debit
Liczba stron 36
Okładka twarda
Kartki miękkie
Ksiązka dla 3-6 latków.
Zerknij do środka tej książki dla dzieci: Drzewo >>
Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych
Duża, cudownie wydana, zabawna, z masą ciekawych informacji ze świata przyrody. Aleksandra i Daniel Mizielińscy skupili się na komiksowym pokazaniu ośmiu parków narodowych na różnych kontynentach. Zrobili to w sposób zabawny, przedstawiając czytelnikowi dwójkę zwierzęcych bohaterów – nieśmiałego żubra i żądną przygód wiewiórkę.
Autorzy Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo Dwie Siostry
Oprawa twarda
Kartki miękkie
Liczba stron 125
Wiek czytelnika 7+.
Zerknij na recenzję tej książki dla dzieci: Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych >>
Znalezisko-wysypisko i Niezły Bigos!
To dwie książki, w których bystre kilkulatki, jak już „jest akcja”, angażują się na sto procent.
Rezolutne, wygadane chłopaki, wrażliwi na to, co dzieje się dookoła. Dlatego czasem, gdy sprawy wydają się niepokojące, podchodzi do rozwiązania metodycznie, z lekkim detektywistycznym zacięciem.
Obserwują, kombinują, planują rozwiązania. Czasem trafiają kulą w płot, innym razem od razu wiedzą, co się sprawdzi. Działanie – to jest słowo klucz.