
„Święta na świecie” to książka adwentowa, a której odwiedzamy 24 kraje i podglądamy, jak obchodzi się tam czas Bożego Narodzenia. Jasne, że jest też Polska.
Nie od dziś wiadomo, że brakuje nam trochę na rodzimym rynku treści pokazujących dzieciom, że zimowe święta można przezywać na wiele różnych sposobów.
Wydawnictwo Znak Emotikon przygotowało podróż po 24 krajach, co oznacza, że to książka adwentowa. Można czytać jeden rozdział dziennie przez cały grudzień. W dodatku podróżować i zdobywać wiedzę. Może któreś zwyczaje z innych państw spodobają się wam na tyle, że przeniesiecie je do siebie?
Jak wyglądają święta na świecie?
Jedna rozkładówka to jeden kraj. Ilustracje pokazują charakterystyczne tradycje i sposoby obchodzenia świąt. Na przykładzie Danii przeprowadzę was przez schemat każdego rozdziału.
Oczywiście tytuł to kraj i od razu mały globus pokazujący, w którym miejscu na kuli ziemskiej wylądowaliśmy.
Następnie krótkie wprowadzenie z informacjami chyba najbardziej istotnymi dla dzieci. Czy tu jest śnieg? 🙂 I kiedy konkretnie obchodzi się święta akurat w Danii. Śnieg na Wigilię to marzenie wielu dzieci, ale też coraz częściej jest po prostu rzadkim widokiem.
Na każdej stronie jest też ramka z informacją o tym, jak liczny jest to kraj, stolica i jakie religie w nim znajdziemy. W Danii na przykład to luteranie należący do Kościoła protestanckiego. Ale są tu też inne mniejszości: katolicy, Żydzi i muzułmanie.
Święta pełne ciekawostek
Potem przechodzimy do kilku akapitów naszpikowanych ciekawostkami. To jest moja ulubiona część, bo bardzo wyraźnie pokazuje, jak wiele pomysłów mają ludzie na czas świąt. W Danii akurat hitem są kalendarze adwentowe, których w Polsce przecież jeszcze kilka lat temu nie znaliśmy. A przynajmniej nie na taką skalę jak dzisiaj.
Dawniej kalendarzem adwentowym był ziemniak z wbitymi zapałkami. Dzieci wyjmowały jedną codziennie, tak odliczając czas do Wigilii. Dzisiaj kalendarze to najczęściej słodycze. Ale w Danii mają też adwentowe programy telewizyjne, czyli jeden odcinek rodzinnego oglądania na każdy wieczór.
Oczywiście wszędzie są informacje o poczynaniach i zwyczajach Mikołaja. Znowu okazuje się, że co kraj to obyczaj. Bardzo lubię czytać, jakie smakołyki preferuje Mikołaj w poszczególnych miejscach na świecie. Czasem to ciasteczko, innym razem kieliszeczek sherry, co mnie bardzo cieszy, bo to zwyczaj z Anglii. 😉
Święta inspirują
Jak jesteśmy przy smakołykach dla Mikołaja, oczywiście nie można pominąć też tych przy świątecznym stole. Cóż za bogactwo pomysłów i tu, myślę, jest spore pole do czerpania z innych kultur.
Na każdej stronie znajdziecie też informację o tym, jak powiedzieć „Wesołych Świąt” w konkretnym języku.
Polskie święta
Jeśli chodzi o Polskę, zdaje się, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jest nawet informacja o tym, że 30 listopada obchodzimy Andrzejki, które są ostatnią huczną imprezą przed adwentem.
Trochę boli mnie zdanie, że polskie dzieci słyszą od rodziców, że Mikołaj przynosi prezenty tylko grzecznym dzieciom. Mam wrażenie, że to się trochę zmienia i chciałabym, żeby przynosił prezenty po prostu dzieciom. Bez straszenia Mikołajem, co już powoli wchodzi w życie, bo ani słowa o rózgach tu nie ma.
Jest informacja o Mikołaju 6 grudnia (w biskupim stroju) oraz o różnych postaciach przynoszących prezenty też w Wigilię np. Dzieciątko, Gwiazdor, ten Mikołaj w czerwonym kubraku itd.
Boże Narodzenie różnych religii
Dodatkowym rozdziałem, za który bardzo jestem wdzięczna jest konkretny opis tego, jak Boże Narodzenie obchodzą: chrześcijanie, muzułmanie, Żydzi, Hindusi i buddyści. Oczywiście wszystko w formie ciekawostek, bo to przecież książka dla dzieci.
Cieszę się, że jest kolejna propozycja dla wszystkich szukających informacji o religijnych tradycjach i ich kultywowaniu w różnych krajach.
Święta na świecie
Autorka Sofie Maria Brand
Ilustracje Rasmus Juul
Wydawnictwo Znak Emotikon
Wiek czytelników: 5-10 lat
Zdjęcia bez filtrów.
Swoją opinię o książce mogłam wyrazić dzięki współpracy z wydawnictwem i przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Zostawiam link afiliacyjny do Ceneo i tabelkę z cenami w różnych księgarniach na BuyBox. Mam nadzieję, że skorzystacie.
Dołącz do grupy Aktywne Czytanie – książki dla dzieci i młodzieży na FB