Wspaniałe eksperymenty dla dzieci: NAUKA, INŻYNIERIA i CHEMIA to seria wydawnictwa PWN przeznaczona dla wieku 5-10 lat.
Pewnie znacie i kojarzycie książki z pomysłami na zabawy i eksperymenty? Te trzy propozycje są należą do takiej kategorii i przyznaję, że lubię właśnie takie edukacyjne książki dla dzieci z połączeniem zabawy i nauki.
To, co mnie najbardziej zainteresowało w serii „Wspaniałe eksperymenty dla dzieci” to wykorzystanie koncepcji STEAM. Ten skrót pochodzi od angielskich słów, a przełożeniu na polski oznaczających: nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka.
Chodzi o połączenie tych wszystkich dziedzin i wykorzystanie w praktyce. Powiedzieć, że jestem fanką tego podejścia, to jakby nic nie powiedzieć. Przecież w końcu mamy tu edukację na konkretach, a nie wkuwanie wzorów czy klepanie regułek z pamięci.
Widziałam, że w grupie Aktywne Czytanie na FB były poszukiwane książki z koncepcją STEAM, ale na polskim rynku jest ich w zasadzie jak na lekarstwo. Dlatego z radością zaglądam do środka tych trzech propozycji.
Wspaniałe eksperymenty dla dzieci INŻYNIERIA
Na przykładzie INŻYNIERII opowiem, co znajdziemy w serii, bo schemat poszczególnych rozdziałów jest podobny we wszystkich książkach. Różnią się grubością, autorami i ilością eksperymentów.
Pomysły na zabawy są bardzo dokładnie opisane. Łącznie z tym ile bałaganu się przy tym zrobi. 🙂
Zauważcie, że już przy czytaniu instrukcji zaczyna się świadome planowanie pracy (zabawy). Trzeba się na spokojnie zastanowić, co jest mi potrzebne, ale też na ile bałaganu akurat danego dnia mogę sobie pozwolić. Czasem na taki eksperyment mamy 3 godziny, innym razem 30 minut i to też może się udać. Umiejętność planowania jest częścią edukacji.
Zaplanowane eksperymenty
W każdej książce mamy też wyjaśnienia związane z tematem przewodnim, czyli chemią, inżynierią i nauką. Dzieci dowiedzą się, co kryje się pod tymi słowami, ale też czym konkretnie zajmują się chemicy, inżynierowie czy naukowcznie.
Najbardziej jednak podoba mi się skierowanie w stronę zabawy, zaciekawienie dzieci szukaniem odpowiedzi na konkretne pytania. Jest tu mnóstwa przykładów znanych z otoczenia, ale też wyraźne zaznaczono, jakie zainteresowania mogą się przydać w rozwijaniu pasji związanych z chemią czy choćby konstruowaniem.
Czasami przecież wpadamy w takie stereotypowe myślenie, że chodzi tu wyłącznie o nauki ścisłe, a zauważcie, że w koncepcji STEAM do gry wkraczają też: myślenie abstrakcyjne, kreatywność, wiele spraw związanych ze sztuką.
Edukacyjne książki dla dzieci
Nie wiem, czy muszę o tym mówić, ale zaznaczę krótko, że niewątpliwie takie zabawy, które z jednej strony są po prostu ciekawym spędzaniem czasu, z drugiej edukacją w czystej postaci, są zawsze dobrym pomysłem wspierającym rozwój dziecka.
Do eksperymentów potrzebne będą najczęściej rzeczy, które mamy pod ręką np. balony, jakieś jedzenie, karteczki samoprzylepne, nożyczki, wieszaki, kubeczki, patyczki itp.
Jedynie przy eksperymentach z NAUKI autorka zaznaczyła, że do niektórych pomysłów potrzebne będą specjalistyczne rzeczy. Oczywiście spokojnie można kupić.
W każdej książce są prawdziwe zdjęcia oraz dodatkowe pytania, pomysły na „utrudnienie” zabawy oraz tabelki wyjaśniające „Jak i dlaczego”.
Na końcu znajdziemy słowniczki przybliżające pojęcia związane z każdym tematem.
Autorka Christina Schul
W książce znajdują się 52 pomysły na konstrukcje.
Wiek czytelników: 5-10 lat
Zdjęcia bez filtrów.
Wspaniałe eksperymenty dla dzieci CHEMIA
Autor Adrian Dingle
W książce znajdziemy 40 ciekawych doświadczeń.
Wiek czytelników: 5-10 lat
Zdjęcia bez filtrów.
Wspaniałe eksperymenty dla dzieci NAUKA
Autorka Crystal Chatterton
W książce znajdziemy 105 zabawnych eksperymentów.
Wiek czytelników: 5-10 lat
Zdjęcia bez filtrów.
Swoją opinię o książce mogłam wyrazić dzięki komercyjnej współpracy z wydawnictwem i przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.