9 przygodowych książek, od których dzieci się nie oderwą to propozycja na aktywne czytanie dla czytelników w wieku 8-12 lat. Książki z półki mojej córki, które w jakiś sposób „zostały z nami, bo wracamy do pomysłów, które tam się pojawiają i głównych bohaterów.
Starałam się wybrać książki, w których „czai się przygoda”, czasami zaplanowana, innym razem przypadkowe tarapaty. Wśród tych przygodowych książek są oparte na faktach, ale też baśniowe, bo dzieci w tym wieku mają bardzo różne upodobania i super, że jest tak szeroki wybór.
W większości z nich ilustracje nie grają wielkiej roli, bo w książkach przygodowych dla starszych dzieci liczy się bardziej tekst. Jeśli jednak macie w domu dziecko, które niekoniecznie i nie zawsze sięga po książki, fajnie będzie podrzucić coś z choćby kilkoma obrazkami np. odrobinę komiksowo opracowane Dalej niż niebo.
Frida z butelki
Przygodowa książka wydawnictwa Dwukropek pod patronatem bloga Aktywne Czytanie.
Wyobraźcie sobie, że przyjeżdżacie do domku letniskowego nad morzem, z wielkimi planami na wakacje, o ten domek okazuje się… ruderą. Tak, tak, nazywajmy rzeczy po imieniu.
Cała rodzina Franki – mama, tata i starsza siostra są bardzo niezadowoleni z prezentu, którym obdarował ich wujek Harald, czyli właśnie wakacjami w tym domu. Franka również nie jest zbyt szczęśliwa, zwłaszcza że musi spać w graciarni, która kiedyś należała do wujka.
Wszystko jednak zmienia się w momencie, gdy okazuje się, że w tym zagraconym pokoju Franka nie mieszka sama. Najpierw słyszy tylko cienki głosik z upodobaniem rozprawiający o kanapce z serem. A potem odkrywa, że należy on do mieszkanki butelki znajdującej się pod łóżkiem.
Na blogu zostawiam dokładną recenzję także filmową: Frida z butelki >>
Wskazówki
To świetna propozycja dla dzieci, które już od dawna samodzielnie czytają, ale jeszcze nie są „nałogowymi czytaczami”, po prostu łatwo się to czyta. Bohaterem jest Maks, któremu zdarzyło się zagazować ze szkoły i właśnie przez to wpadł w tarapaty. Jest tu też magia, są świetne zwroty akcji (tytułowe wskazów to słowo klucz) za sprawą magicznego zegarka dziadka.
Autor Bartosz Szczygielski
Liczba stron 208
Klub odkrywców „Niedźwiedź polarny”
Jeśli chodzi o książki przygodowe, ta jest znakomia. Znajdziemy tu mnóstwo akcji oraz wyzwanie – tak trochę „pod prąd”, bo główna bohaterka musi zawalczyć i udowodnić, że zakazywanie dziewczynom wstępu do Klubu Odkrywców, jest po prostu śmieszne.
Autor Alex Bell
Liczba stron: 384
Dalej niż niebo
Propozycja oparta na faktach, autorem jest Dara Ó Briain, miałam okazję czytać jego ksiązki w języku angielskim. Dużo się tam dzieje także pod względem ilustracji, choć zdecydowanie tekst jest najważniejszy. Podczas czytania ma się wrażenie, że bawimy się ta podróż w kosmos, rozważamy różne pomysły i scenariusze, jak by się żyło poza Ziemią.
Autor Dara Ó Briain
Liczba stron: 304
Aż do chmur
jedna z ulubionych książek przygodowych, inspirowana faktami, a konkretnie, na pierwszym w historii locie balonem nad Paryżem. Główną bohaterką jest marząca o takim locie dziewczynka, której losy splatają się z Pierrem, ale też z całą masą niezbyt miłych postaci, które tez mają chrapkę zapisać się na kartach historii.
Autorka Emma Carroll
Liczba stron: 352
Mazurscy w podróży
Ta rodzina kocha podróżowanie, a my możemy śledzić ich przygody, które jednocześnie są edukacyjnymi ciekawostkami na temat różnych zakątków świata. W tomie trzecim (bo już są trzy!) to Europa, a jeśli tak, nie nie mogło zabraknąć odwiedzin londyńskiego metra, gdzie znajduje się tajemniczy peron, z którego można (jeśli wie się jak), dostać się do Hogwartu. Tak tylko mówię, gdyby jakiegoś czytelnika trzeba było dodatkowo zachęcić do czytania. To działa!
Autorka Agnieszka Stelmaszyk
Liczba stron: 248
Podniebna pieśń
Tym razem coś fantasy, wciągająca opowieść o lodowej krainie Erkenwald, gdzie ludzie zwaśnione plemiona muszą stawić czoło Królowej Lodu. Ona jest niebezpieczna i me jeden cel, by osiągnąć nieśmiertelność – pochłonąć głosy wszystkich ludzi. Robi wiele i bez litości, by to osiągnąć, ale na jej drodze staje dwójka przyjaciół, którzy spróbują przekonać ludzi, że ich los nie jest przesądzony, trzeba zawalczyć.
Autor: Abi Elphinstone
Liczba stron: 288
Blaszak
To jest naprawdę intrygujący scenariusz, w którym poznajemy osieroconego chłopaka, wychowującego się w przybranej rodzinie robotów. Do pewnego momentu bohater jest przekonany, że jest człowiekiem, ale okazuje się, że tytułowy Blaszak, nie jest tak do końca przypadkowym słowem. Losy ludzi i losy robotów, to wszystko fikcją, ale przygoda warta przemyślenia. To tez książka o przyjaźni, niezależnie od tego, czy jesteś człowiekiem, czy robotem.
Autor: Kenny Pdraig
Liczba stron: 360
Chłopiec z ostatniej ławki
Ośmioletni Ahmed jest uchodźcą i trafia do nowej szkoły. Ze świata dramatu wojny, biedy, prawdziwych bomb, nie tylko tych z komputerowych gier, do… życia. Inne dzieci nie bardzo go rozumieją, bo nie jest „jak wszyscy”. Znajduje się jednak paczka przyjaciół, dla których pokonanie tej bariery inności staje się ważne i roba wiele, by poznać nowego kolegę.
Autor Onjali Q. Rauf
Liczba stron 330