Zebrałam w jednym miejscu książki dla dzieci 10, 11, 12 latków. Takie, o których kiedyś mówiłam na blogu, pokazywałam na Instagramie Aktywne Czytanie oraz poleceń rodziców i dzieci z grupy książkowej Aktywne Czytanie – książki dla dzieci na FB.
Zazwyczaj jest tyle do wyboru w zestawieniach, że tak naprawdę trudno podjąć decyzję, literatura dla dzieci jest przebogata. Tuż po tytule dodaję krótki opis i link do recenzji na blogu. Mam nadzieję, że to pomoże wybrać książki dla 10-12 latka.
Nie przegap też dodatkowych zestawień na dole listy, tam też masa konkretnych inspiracji.
Julia i rekin
Odległa wyspa, stara latarnia morska i niezapomniana letnia wyprawa…
Wybierzcie się w niezwykłą podróż do najdalej wysuniętej na północ zamieszkanej części Wielkiej Brytanii, otulonej zimnym morzem i cudami natury! Poczujcie klimat małego nadmorskiego miasteczka, gdzie łodzie rybackie, mewy i sztormy to naturalny element codziennego krajobrazu.
Poznacie tam Julię, dziesięcioletnią dziewczynkę, która wraz z rodzicami przeprowadza się na odległą wyspę Unst (Wyspy Szetlandzkie, Szkocja), gdzie mają wspólnie spędzić całe lato. Ich nowym domem staje się stara, ponura latarnia morska. Miejsce idealne na wakacyjne przygody!
Tata dziewczynki ma tam pracować, a mama, która jest naukowczynią, a dokładnie biologiem morskim, próbuje znaleźć legendarnego grenlandzkiego rekina. Na wyspie jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Obsesja mamy Julii na punkcie wyjątkowego zwierzęcia zaczyna zagrażać całej rodzinie. Dziewczynka postanawia wyruszyć w podróż w najczarniejszą otchłań, którą rozświetli jedynie… latarnia morska. Wybierzecie się razem z nią? Kto wie, może to Wam uda się zobaczyć w zimnych morskich wodach słynnego grenlandzkiego rekina?
„Julia i rekin” to piękna, liryczna, podnosząca na duchu opowieść, która doda Wam otuchy każdego dnia. Kiran Millwood Hargrave, uznanej i nagradzanej brytyjskiej pisarce i poetce, po raz kolejny udało się stworzyć wciągającą historię dla młodych czytelników, w której zawarte jest wszystko, co najważniejsze w życiu: miłość, rodzina, przyjaźń, natura i nauka.
Książka wydana w twardej oprawie, bogato ilustrowana przez Toma de Frestona i uzupełniona prześwitującymi, pergaminowymi stronami. Całość tworzy idealny pomysł na prezent dla bliskiej osoby lub wyjątkowy podarunek od siebie… dla siebie.
Wydawnictwo Słowen Młode
Krótka historia selfie
Komiks dla 11 i 12-latków, w którym Kinia, pies Fafik i Robi badają temat. No bo skąd się wzięło to selfie? Co to za wymysł i czy aby na pewno wyłącznie współczesnych czasów?
Ludzie od zawsze uwieczniali siebie na… no nie na zdjęciach, bo kiedyś ich nie było.
- Na ścianach jaskiń, gdy malowali siebie, chwaląc się udanym polowaniem.
- Na obrazach – portretach i autoportretach.
- Na zwykłych zdjęciach, filmach… lubimy się uwieczniać i temu nikt nie zaprzeczy.
Skąd się wzięło selfie?
I choć słynny Narcyz wcale nie zapoczątkował epoki na selfiaczki, to nie mogło go w tej opowieści zabraknąć.
Z całą tą ekipą wędrujemy przez różne epoki, raczej może rzucani jesteśmy w konkretne miejsca. Poznajemy sławnych ludzi, nie tylko malarzy, ale też wynalazców, bo jakoś do tego telefonu komórkowe z możliwością robienia selfie trzeba w tej podróży dotrzeć.
Powiem Wam, że jak tak przeszłam przez te wszystkie epoki, wynalazki, do tego wymyślone krainy, bo wszystko tu jest mocno pomieszane, zaczęło mi się to układać z sensowną całość. Dzisiejsze selfie nie wzięło się znikąd, ma wielu mocnych przodków.
Charakterystyczna kreska i gdzieniegdzie elementy do uzupełnienia przez czytelników jak to przy Fafiku.
Przyjaciel z przyszłości
To bardzo pomysłowa książka wydawnictwa Lemoniada pod patronatem Aktywne Czytanie. Zamknijcie oczy, weźcie głęboki oddech, przenosimy się w czasie i to całkiem daleko, bo do roku 3020. Siup!
Jak otworzycie oczy, zauważcie natychmiast, że znajdujemy się w HauseUnicie, w którym mieszka 11-letnia Pip z rodziną. Przyszło jej żyć w bardzo nowoczesnym świecie, który naprawdę, ale to naprawdę znacznie różni się od tego, co dzisiaj dzieje się dookoła nas.
Zacznijmy od szkoły, bo to się jednak nie zmieniło, dzieci chodzą do szkoły także w przyszłości. Choć gdy mówię, chodzą, to trochę za dużo, dlatego że nikt w przyszłości nie wychodzi z domu. Igranie z klimatem skończyło się tak, jak wszyscy dzisiaj przewidują.
Nasza planeta za jakieś tysiąc lat, zdaniem autora, nie będzie miejscem do spacerowania. I już wiadomo, dlaczego podróż zaczynamy u kogoś w domu.
Ale nie dramatyzujmy tak od początku, bo z naszego punktu widzenia, Pip ma całkiem sporo fajnych gadżetów.
Samo ubieranie się to wielka frajda dla kogoś, kto ma wszczepiony w mózg mały bezprzewodowy chip. Dzięki niemu można sobie po prostu wyobrazić dowolną kreację i… nie robić nic więcej. Kombinezon sam natychmiast wylatuje z szafy, wystarczy wyciągnąć ręce. Dokładnie tak samo jest z butami i innymi rzeczami.
Chipy z przyszłości
Ten chip ma kluczowe znaczenie, bo daje dostęp do… w zasadzie do wszystkiego, całej gamy wirtualnych możliwości. Jednak pewnie też się domyślacie, że jest swego rodzaju „dowodem osobistym”, żeby nie powiedzieć smyczą. Nikt nie może tak do końca być anonimowy w 3020 roku, a coś takiego jak prywatność, nie do końca istnieje.
Ale nie zamartwiajmy się, bo dla Pip to jedyny świat, jaki zna, więc nie narzeka. Choć bywa, że staje czasem przy oknie i marzy o tym, by móc wyjść, spotkać się z kimś twarzą w twarz i użyć tych wszystkich świetnych gadżetów gdzieś poza domem.
Kolejna sprawa to jedzenie, oczywiście nie ma świeżych warzyw i owoców, ale jest CookingStation.
Jeśli chodzi o szkołę, nazywana jest Matrixem edukacyjnym i naprawdę nie trzeba do niej wychodzić. Uczniowie mogą przerabiać ulubione tematy ile razy chcą, aż zrozumieją. Oczywiście jest to szkoła online.
Książka podzielona jest na rozdziały, myślę, że świetnie sprawdzi się także dla samodzielnych czytelników. Choć ja zachęcam też do wspólnego czytania, ubawicie się, a i da trochę do myślenia.
Więcej opowiadam o niej w recenzji: Przyjaciel z przszyszłości >>
Książki dla dzieci 10, 11, 12 lat
Złodziej w Sokole Górskim
Gdy Harrison dowiedział się, że czeka go czterodniowa podróż „pociągiem dla arystokracji”, nie był szczególnie zadowolony. Zwłaszcza że jechał z hukiem, którego prawie nie znał. Okazało się jednak, że ta wycieczka była przygodą życia, podczas której miał okazję sprawdzić się w wielu trudnych sytuacjach, rozwiązywać zagadkę złodzieja klejnotów, poznać świetną dziewczynę i zaprzyjaźnić z wujkiem.
To książka pod patronatem Aktywne Czytanie, dlatego opowiedziałam o niej ze szczegółami w recenzji: Złodziej w Sokole Górskim >>
Seria Charlie zamienia się…
To przezabawna seria wydawnictwa Media Rodzina po patronatem Aktywne Czytanie. Opowieść o chłopcu, który pewnego dnia odkrywa, że potrafi zamieniać się w różne zwierzęta. Problem polega na tym, że nie zawsze i nie do końca wie, w jakie zwierzę tym razem się zamieni.
Do tych wszystkich sytuacji dochodzą problemy rodzinne, szkolne i sam autor, który lubi wtrącać swoje trzy grosze do książki. I może nie byłoby to dziwne, skoro sam ja napisał, jednak robi to tak śmiesznie, że aż odrobinę sam stał się jej bohaterem.
O wszystkich trzech częściach opowiedziałam w recenzji: Charlie przeobraża się w mamuta >>
Zacznijcie czytanie od tej żółtej: Charlie zamienia się w kurczaka.
Książki dla dzieci 10, 11, 12 lat
Potwór z Arktyki
Kolejna książka Davida Walliamsa w języku polskim pod patronatem Aktywne Czytanie. Dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, o co chodzi w książce, spieszę z informacją, że jest Elcia, sierota, która zwiała z sierocińca. Dobrze, że zwiała, bo było tam nieciekawie.
Jest mamut odnaleziony w bryle lodowej i powinien być całkowicie, absolutnie, niezaprzeczalnie martwy, bo przecież mamuty wyginęły. Jednak to jest książka autora, dla którego granice rozciągają się w wielu kwestiach: absurd, poczucie humoru, dobre maniery, śmiałe zamiary.
Jasne, że nie wszystko pójdzie po myśli strażników, dyrekcji muzeum, do którego mamuta przywieziono oraz jej królewskiej mości.
Opowiedziałam o niej więcej w recenzji: Potwór z Arktyki >>
Autor David Walliams
Wydawnictwo Mała Kurka
Boot. Wielka przygoda małego robota
Dająca do myślenia, ale też zabawna historia o robocie, który budzi się na wysypisku śmieci. Nie ma wspomnień, nie ma prawie nic w pamięci, tylko urywki filmów z pewną dziewczynką. Zaczyna wędrówkę, żeby odszukać tę dziewczynę i przy okazji dowiedzieć się, kim naprawdę jest.
Opowiedziałam o niej więcej w recenzji książek dla dzieci w wieku 10-12 lat: Boot. Wielka przygoda małego robota >>
Jeśli spodoba się Wam ta opowieść, dostępna jest też druga część: Boot. Na ratunek Rdzawemu >>
Wydawnictwo Wilga
Dwa słowa
Pełna językowego humoru opowieść, której bohaterami są dwa zaprzyjaźnione słowa mieszkające w starym słowniku: Człowiek i Bóg.
Pewnego dnia Boga zaczyna męczyć niepokojące uczucie: ma wrażenie, że zaczyna znikać. Na szczęście to chyba nieprawda – w internecie na hasło „Bóg” wciąż wyskakują miliony wyników.
A sam Bóg, by poczuć, że żyje, wybiera się z Człowiekiem na rowerową wyprawę. Po drodze spotkają wielu niezwykłych znajomych i nieznajomych: nieostrożną Miłość, siwą Śmierć umówioną na partyjkę warcabów z kolorowym Życiem, zdyszany Czas goniący za swoją rozbrykaną wnuczką Chwilą, Początek i Koniec – braci bliźniaków uwielbiających anegdoty, a nawet… brzydkie słowo zakłócające porządek na rynku.
Każde z tych spotkań będzie dla nich przygodą, a dla czytelników – okazją do uśmiechu oraz do namysłu o ważnych i mniej ważnych słowach – i o tym, co się za nimi kryje.
Dwie Siostry
I masz to pod kontrolą!
Świetny przewodnik po zdrowiu emocjonalnym i psychicznym, sporo też o rozwodzie rodziców. To książka napisana językiem dla nastolatków, wyjaśniająca wiele na temat emocji, komunikacji i relacji społecznych.
O tym bardzo ważnym tytule napisałam nieco więcej w recenzji: I masz to pod kontrolą! >>
Wydawnictwo Zielona Sowa
Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia
Edukacyjna, prawdziwa historia opisana i narysowana w pięknym wydaniu. Nie tylko dla 10-latka, dla starszych dzieci jak najbardziej też.
Poznajemy tu nie tylko zmagania śmiałków zdobywających ogromną górę, ale też przyrodę, kulurę ludzi żyjących w jej sąsiedztwie.
To też książka mogąca być inspiracją w tematach wytrwałości w spełnianiu swoich marzeń. A jeśli nawet nie marzeń, to wytycznonych celów.
Z radością zaglądałam do niej w wideorecenzji: Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia >>
Wydawnictwo Wilga
Klimatyczni
7 życiorysów ludzi, którzy świadomie poświęcili życie działając na rzecz innych, czyniąc dobro. To bardzo wyjątkowa książka o dbaniu o naszą planetę, ale na konkretnych przykładach. Pokazuje, że można to robić małymi krokami.
Dodatkowo zawiera świetny komiks, w którym nastolatki biorą sparwy w swoje ręce. Zamiast parkinku z betonu, powstaje skate park dla młodzieży.
Wydawnictwo Tekturka
Wojtek
Niezwykłe ilustracje (haftowane) i wzruszająca opowieść pewnej przemiany z perspektywy chłopca i bociana. To dość specyficzna książka, bo akcja toczy się w dawnej wsi. Chory ojciec podejmuje desperacją decyzję o odejści z domu, bo nie chce obciążać bliskich swoją chorobą.
Podążamy za losami jednego i drugiego bohatera, zataczając koło zgodnie z przylotami i odlotami bocianów z Polski.
O tej książce dla dzieci w wieku 10-13 lat opowiedziałam ze szczegółami w wideorecenzji: Wojtek >>
Wydawnictwo Agora dla Dzieci
Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe. 100 historii kobiet i mężczyzn, którzy wyrośli ponad przeciętność
Inspirujące życiorysy sławnych ludzi. To bardzo piękna i potrzeba seria, może być motywacją lub inspiracją.
Pokazuje, jak różni są ludzie, mają inne marzenia i potrzeby, pochodzą z różnych miejsc na świecie. Do celu dochodzą dzięki wytrwałości, pracy, czasem też pomocnej dłoni wyciągniętej w potrzebie.
Więcej o książce napisałam w recenzji: Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe. 100 historii kobiet i mężczyzn, którzy wyrośli ponad przeciętność >>
Siedmiodniowa kolekcja rzeczy ważnych
Cienka książka zwracająca uwagę na to, że małe rzeczy są w życiu ważne. Poznajemy w niej nastolatkę, która postanawia zbierać wspomnienia, drobiazgi, które składają się na jej codzienność. To książka dla 10-12 latków pokazująca, że warto doceniać to, co się ma.
Więcej na temat tej propozycji opowiedziałam w recenzji: Siodmiodniowa kolekcja rzeczy ważnych >>
Wydawnictwo Dziwny Pomysł
Nierozłączki. Lilka i Pestka
Seria wesołych książek o przyjaźni dwóch sąsiadek, które na początku sie nie lubią, a potem zostają przyjaciólkami-łobuziarami.
Więcej o tej serii opowiedziałam w recenzji: Nierozłączki. Lilka i Pestka >>
Klub Ochrony Oranguranów Majki
Prawdziwa historia dziewczynki, dla której ważna jest ochrona środowiska. Zdjęcia i opis jej działalności, do której zresztą można dołączyć w sieci.
Więcej o książce dla miłośników przyrody i ekologii opowiedziałam w recenzji: Klub Ochrony Oranguranów Majki >>
Ja, Kosmo
Wzruszająca historia o przyjaźni między starszym już, doświadczonym psem i chłopcem. Może pomóc dzieciom borykającym się z kłótniami rodziców, zahacza o rozwód, choć wszystko kończy się dobrze. Bardzo ciepła historia.
Opowiedziałam o niej w recenzji: Ja, Kosmo >>
Wojna, która ocaliła mi życie >> Rewelacyjna powieść o dorastaniu w czasach wojny, jednak tu nacisk jest położony na relacje rodzinne i społeczne, wojna jest tylko tłem. O przemianie głównej bohaterki z wycofanej, w odważną i pewną siebie.
Ekonomia, Polityka, Kosmos, Sztuczna Inteligencja, Mózg >> – edukacyjna seria tłumacząca konkretne zagadnienia.
Obiecanki >> Komiks pokazujący życie i rozterki nastolatki i jej rodziny, tuż po rozwodzie, kiedy ojciec wyprowadził się z domu.
Dorastanie >> Książka dobra na prezent, poetyckie spojrzenie na życie – od niemowlaka do dorosłego.
Tajemnica niebieskich drzwi >> Baśniowa opowieść o tym, że każde marzenie ma swoją cenę i warto brać odpowiedzialność za swoje decyzje.
Najgorsze dzieci świata >> Już dwa tomy zabawnych i charakternych dzieci, które w swoim nieco szalonym stylu opisuje David Walliams.
Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach >> Dwa tomy opowiadań pisanych przez polskich autorów, wszystkie na temat uniwersalnych wartości.
Co budują zwierzęta? >> Genialnie narysowana przez Emilię Dziubak opowieść o domach zwierząt, owadów, ptaków.
Charlie zmienia się w kurczaka i Charlie przemienia się w T-Rexa >> Rewelacyjna seria o chłopcu, który w każdej chwili może się przemienić w przypadkowe zwierzę. To oczywiście stwarza masę zabawnych sytuacji.
DogMan >> Seria komiksów, które pozornie tylko pokazują absurd i śmieszki heheszki. Warto przeczytać w recenzji, kto stoi za tą serią.
Śmieci, woda, ocieplenie klimatu >> Trzy książki na temat ekologii i dbania o środowisko.
Dorastanie >> Książka dobra na prezent, poetyckie spojrzenie na życie – od niemowlaka do dorosłego.
Tajemnica niebieskich drzwi >> Baśniowa opowieść o tym, że każde marzenie ma swoją cenę i warto brać odpowiedzialność za swoje decyzje.
Najgorsze dzieci świata >> Już dwa tomy zabawnych i charakternych dzieci, które w swoim nieco szalonym stylu opisuje David Walliams.
Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach >> Dwa tomy opowiadań pisanych przez polskich autorów, wszystkie na temat uniwersalnych wartości.
Co budują zwierzęta? >> Genialnie narysowana przez Emilię Dziubak opowieść o domach zwierząt, owadów, ptaków.
Charlie zmienia się w kurczaka i Charlie przemienia się w T-Rexa >> Rewelacyjna seria o chłopcu, który w każdej chwili może się przemienić w przypadkowe zwierzę. To oczywiście stwarza masę zabawnych sytuacji.
DogMan >> Seria komiksów, które pozornie tylko pokazują absurd i śmieszki heheszki. Warto przeczytać w recenzji, kto stoi za tą serią.
Śmieci, woda, ocieplenie klimatu >> Trzy książki na temat ekologii i dbania o środowisko.
Bursztynowe śledzie. Mama w occie
Drugi tom niesamowitych przygód Estery. Tym razem nasza bohaterka wraz z niezłomną ekipą telewizyjną wyruszy do Pucka zgłębiać tajniki kuchni kaszubskiej oraz… nakłaniać Kaszubów do rezygnacji z łowienia ryb na rzecz wegańskich zamienników dorszy.
W wyniku zwariowanych zbiegów okoliczności Estera, Gacek i Mycha zostają wzięci przez przemytników bursztynu za łączników mafii i przypadkowo wchodzą w posiadanie trzech wielkich brył bursztynu wartych mnóstwo pieniędzy…
Czy uda im się wyplątać z tej skomplikowanej sytuacji? I czy zdołają nakręcić telewizyjne show, mając na karku policję oraz mafię?
Książka wypełniona zaskakującymi zwrotami akcji, dobrym humorem i intrygującą treścią.
Zerknij do pierwszej części i posłuchaj rozmowy z autorem: Mama w occie. Zbaójcze pierogi >>
Wydawnictwo Wilga
Trefny Tatuś >> O trudnych, ale też bardzo zabawnych relacjach między ojcem i synem. Konkretnie o naprawianiu tych relacji.
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii imigrantek, które zmieniły świat >> 100 historii o dzielnych kobietach z całego świata ilustrowane przez artystki z całego świata.
Warren XIII i Wszystkowidzące Oko >> Rewelacyjnie wydana, tajemnicza opowieść o odwadze, trudnej rodzinie i budowaniu zaufania. Baśniowa fikcja z magią w tle.
Gang Godziny Duchów >> Książka Davida Walliamsa o dzieciach w szpitalu, gdzie spełniają się marzenia, choć w kompletnie niemagiczny sposób.
Kot kameleon >> – opowieść o samotnej dziewczynce, jej ralacji z babcią i wyobraźni pozwalającej przetrwać trudne chwile. Z ilustracjami Emilii Dziubak.
Doktor Proktor – Jo Nesbø dla dzieci >> Zabawna i bardzo zwariowana seria z przemieszczaniem się w czasie i wielką przyjaźnią w tle.
Mury i Rewolucje >> Znakomicie zilustrowane i opowiedziane krótkimi tekstami historyczne i ważne społecznie treści.
Fajne poleciliście tu Książki. Jo nesbo czytało moje dziecko
Uwielbiam cała serie Magicznego Drzewa, jest ich jeśli dobrze pamietam 14. Rewelacja. Czytałam 6 latkowi i 9 latce. Wciągnęły nas, rodziców. Żal ze wszystko przeczytaliśmy. Polecamy gorąco!!
Polecam seria „wojownicy,,