Choinka. Jestem, jaka jestem. Właśnie ta książka jest dla mnie odkryciem bożonarodzeniowym tego roku. Cudowne ilustracje, las, zwierzęta, zima i tekst, który idealnie buduje prawdziwy nastrój świąt.
Swoją historię opowiada nam tu iglak mieszkający w lesie. Żyje pośród wielu ogromnych, dumnych, wspaniałych drzewa. Sama jest malutka, chuda, nie prezentuje się (jak sama twierdzi) nieciekawie.
Obserwujemy las, w lesie ją, na przestrzeni pór roku. Rośnie, rośnie, ale odbiega od reszty, wciąż za mało.
Co czuje choinka?
Przychodzi zima i przychodzą ludzie po choinki do swoich domów. Ścinają najpiękniejsze drzewa, zostawiając naszą małą sama w lesie.
Teraz choinka jest smutna, bo czuje się samotna. Jest też przestraszona, że ludzie tak po prostu przyszli i wycieli się najpiękniejsze drzewa.
Nie pada to pytanie, ale pewnie wiele dzieci je zada. Skąd w ludziach poczucie, że mogą wejść do lasu i go po prostu zniszczyć? Nie pada pytanie, nie pada też odpowiedź, sami musimy jej poszukać.
Choinka i przyjaciele
O poranku przychodzą do choinki leśne zwierzęta i od razu robi się raźniej, są śmiechy, żarty, jest radość, bo są razem.
Zwierzaki udekorowały choinkę tym, co znalazły w lesie. Pięknie wygląda z żołędziami, suchymi liśćmi, jemiołą. O tego dnia choinka nie czuje się już samotna, bo wie, że ma przyjaciół.
To jest twój czas
A my obserwujemy, jak rośnie, swoim tempem, na miarę swoich możliwości. I już chyba nie żałuje, że nie od razu stała się dużym, pięknym drzewem. Dzięki temu, że „jest, jaka jest”, nie podzieliła losu pozostałych iglaków. Może się cieszyć domem, naturą i przyjaźnią.
A ludzie przychodzący do lasu mogą się cieszyć tym… że po prostu tam jest.
Wzruszające książki o zimie
Wszystko w tej książce układa się w piękną całość. Tekst współgra z ilustracjami i sama nie wiem, co bym wybrała, gdybym miała zdecydować, co ważniejsze. Jedno bez drugiego nie będzie tak wzruszające. Wielki szacunek dla tłumaczki, bo bez niej te treści nie chwytałyby tak za serce. A chwytają bardzo!
Jest też ważne przesłanie, właściciele ziela spraw do przemyślenia. Wizyta ludzi w lesie. Sposób myślenia o sobie. Porównywanie się z innymi. Kompleksy. Potrzeba bycia częścią wspólnoty. A to wszystko z naturą w tle, bo – jak się okazało – właśnie natura jest najmądrzejsza. Nie zastanawia się, w co wierzyć, czy wierzyć, kiedy iść do kościoła, jak zapakować prezenty i czy na pewno tych prezentów jest wystarczająco dużo.
Prawdziwy klimat refleksji
Dla mnie jednak najważniejsze jest to, że to piękna opowieść na Boże Narodzenie, choć nie skrzą się tu lampki, brokat na bombkach i nie wypadają stosy prezentów. Można zachęcić do refleksji w tak cichy, spokojny, delikatny, choć i momentami trudny (smutny), sposób.
Jest ktoś szuka książki na sto procent wprowadzające w nastrój refleksji, wdzięczności, to jest ta książka. Już wiem, że to propozycja na lata, bo w każdym wieku znajdziemy mniej uniwersalny przekaz i ten klimat, który czasem – paradoksalnie – kompletnie umyka w pogoni za świątecznym nastrojem.
Choinka. Jestem, jaka jestem
Autor Yuval Zommer
Tłumaczenie Katarzyna Biegańska
Wydawnictwo Dwukropek
Oprawa twarda, kartki miękkie.
32 strony
Wiek: 3-100 lat.
Zdjęcia bez filtrów.