„Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” to książka do aktywnego czytania, podróżowania, poznawania i odkrywania. Duża, cudownie wydana, zabawna, z masą ciekawych informacji ze świata przyrody.
Tym razem Aleksandra i Daniel Mizielińscy skupili się na komiksowym pokazaniu parków narodowych na różnych kontynentach. Zrobili to w sposób zabawny, przedstawiając czytelnikowi dwójkę bohaterów. I zrobili to brawurowo, bo książka zgarnia międzynarodowe nagrody. Nic dziwnego, że została nominowana do Nagrody Literackiej m. St. Warszawy 2021.
Dzika podróż po parkach narodowych
Jest dzika między innymi dlatego, że oprowadzają nas po nich dzikie zwierzęta. Człowiek się tam czasem pojawia, ale nie jest nikomu do niczego potrzebny. Nie tym razem.
Poznajemy więc nieco zamkniętego w sobie żubra Kubę, dla którego każda nowość jest wyzwaniem. Często na początku jest na „nie”, żeby potem cieszyć się z nowej przygody.
Na szczęście Kuba przyjaźni się z przebojową wiewiórką Ulą, dla której mieszkanie w Puszczy Białowieskiej jest cudownym doświadczeniem, ale nie ma się co oszukiwać – nosi ją. Chciałby poznać kawałek świata, dowiedzieć się, jak jest w innych parkach narodowych, spotkać inne zwierzęta.
Podróże po parkach
Tak się składa, że zwierzaki dostają bardzo tajemniczy list z Ameryki i wybieraj się w podróż przez osiem parków narodowych. To taka ogólna informacja, którą znajdziemy w każdym opisie i większości recenzji.
- Białowieski Park Narodowy (Polska)
- Park Narodowy Yellowstone (Stany Zjednoczone)
- Park Narodowy Manu (Peru)
- Park Narodowy Jiuzhaigou (Chiny)
- Park Narodowy Namib-Naukluft (Namibia)
- Park Narodowy Grenlandii (terytorium zależne Danii)
- Park Narodowy Komodo (Indonezja)
- park Narodowy Fiordland (Nowa Zelandia)
Komiks edukacyjny
Jednak magia tej książki to właśnie kunszt i poczucie humoru autorów, warto zwrócić uwagę na edukacyjne detale, jest ich tu cała masa.
Zaczynając już od spisu treści przedstawionego w formie mapy i cyferek (numery rozdziałów), dzięki czemu od razu wiadomo, jak wyglądała podróż przyjaciół i jakie zakątki świat zwiedzili, w której kolejności.
Są też portrety wszystkich bohaterów, każde zwierzę ma imię, a jak wczytamy się w komiks to się dowiemy, że ma też swoje sprawy, problemy, radości, upodobania i poczucie humoru.
Narodowa natura
Początek rozdziału to ogólna ilustracja pokazująca konkretny park. Od razu widać, jakie spotkamy tam zwierzęta (choć jeszcze ich nie znamy) i jak wygląda ich środowisko naturalne. Niektóre parki są bardzo zielone, inne (np. Park Narodowy w Namib-Naukluft) pustynne i niemal pozbawione roślin albo skute lodem (Park Narodowy Grenlandii).
Ważnym i naprawdę ciekawym pomysłem są rysunki porównujące niektóre zwierzęta, bo czasem zwyczajnie mylą nam się żubry z bizonami. Może znawcy przyrody nie mają z tym problemu, ale dziecko (i niejeden dorosły) może mieć problem ze wskazaniem różnic między tymi zwierzętami, prawda?
Notatnik wiewiórki Uli
Oprócz toczącej się akcji, ciągłych jej zwrotów i pomysłów naszej dwójki, a wiadomo, że w podróży różne rzeczy mogą się zdarzyć, autorzy zadbali o szczegółowe informacje przyrodnicze i tak np. obserwując martwy świerk, widzimy, jak wiele tu się dzieje, jakich ma mieszkańców, jaką funkcję spełnia w tym konkretnym środowisku martwe drzewo. Zaglądamy tam, gdzie tak naprawdę nie mamy szansy zerknąć podczas zwykłego spaceru.
Bardzo podobają mi się rysunki roślin charakterystycznych dla danego parku i klimatu. To Ula prowadzi tego rodzaju notatki, świetny pomysł, choć ma ręce pełne roboty.
Historia zamknięta w parkach
Jeszcze jednym smaczkiem jest historia. Bardzo często przewijają się tu opowieści jak to było kiedyś, jak to miejsce wyglądało wiele lat temu i co się dzisiaj zmienić oraz dlaczego. To ważne pytania, nie tylko ze względu na wiedzę historyczną, ale może przede wszystkim na myślenie ekologiczne o tym, co, jak i dlaczego jest inaczej.
Oprócz roślin i zwierząt jest tu cała masa informacji ogólnych o środowisku np. wulkanach, czym jest gatunek, jak wykorzystywać zasoby naturalne (i to takie mniej oczywiste np. bambus albo jak wyglądają noce polarne.
Po tej wspaniałej przygodzie nadchodzi jednak moment, kiedy Uli wypisuje się flamaster (pamiętacie, że robiła masę notatek i rysunków?), a Kuba stwierdza, że tęskni za domem, czas kończyć opowieść. Jednak, jak z każdej cudownej podróży, zostaje im masa wspomnień i pamiątkowe zdjęcia.
Autorzy Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo Dwie Siostry
Oprawa twarda
Kartki miękkie
Liczba stron 125
Wiek czytelnika 7+.
Mapy – edukacyjna książka dla dzieci
Przy książkach Aleksandra i Daniel Mizielińscy nie można nie wspomnieć o „Mapach”, słynnych już w wielu krajach, bo doczekały się wydań w różnych językach.
Do fioletowych Map można zerknąć tutaj, bo jest to książka zgłoszona do plebiscytu Aktywne Czytanie WOW!
Mapy wyszły z książek i możemy je teraz układać także jako puzzle. Bardzo lubię, kiedy książki dostają kolejne i kolejne życie, często w postaci edukacyjnych zabawek. Są zestawy łatwiejsze (dla dzieci w wieku 4+) i trudniejsze (dla wieku 8+).
Zwierzęta na mapie. Puzzle
Zwierzęta – 170 elementów
Wielkość po ułożeniu: 100×60 cm
Wielkość puzzla 45 mm
Przeznaczone dla wieku 8+.
Wszystko na mapie. Puzzle
Mapa świata – 600 elementów
Wielkość po ułożeniu: 100×60 cm
Wielkość puzzla: 102 mm
Przeznaczone dla wieku 8+.
Recenzje książek Dwie Siostry
- Czujemisie >>
- Robimisie >>
- Rok na ulicy Czereśniowej >>
- Wiosna na ulicy Czereśniowej >>
- Przeplatalińscy >>
- Seria: To zależy, Co porabiasz? Jak zasypiasz? Co to za smutna mina? >>
- Rękawiczka >>
- Tippi i ja >>
- Awaria elektorwni >>
- Masło śpi >>
- Ala ma kota. A Ali? >>
- 8 + 2 Pierwsze święta >>
- Pierwsze obrazy >>
- Piekarz. Kominiarz >>
- Nie płacz, króliczku >>
- Śpij, króliczku >>
- Do kąpieli, króliczku >>
- Nowy >>
- Kupa siku >>
- Seria: Poka i Mina w muzeum, Poka i Mina Piłka nożna >>
- Seria: Trochę się zgubiłam, Ćśśś! Mamy plan, O nie, Dudusiu! >>
- Milion miliardów Świętych Mikołajów >>
- Turonie, żandary i herody. Wiejska maskarada >>
- Wielka Brytania dla dociekliwych >>
- Tosia i tajemnica geodety >>
- O tym można rozmawiać tylko z królikami >>