
”Marcelinka i szkolna wycieczka” to kolejna książka pod patronatem Aktywnego Czytania wydawnictwa Frajda.
Katarzyna Kucewicz ponownie zaprasza nas do świata Marcelinki, która już zdążyła podbić serca dzieci i ich rodziców.
Ta seria rozwija się w najlepsze, bo Marcelinka ma też brata, Benia, a jego historie są ukłonem w stronę młodszych czytelników.
A jak przebiegnie szkolna wycieczka? Ta część przygód Marcelinki pokazuje, jak bardzo dziecięce emocje mogą być intensywne, szczególnie w nowej sytuacji.
Nasza bohaterka to dziecko bardzo wrażliwe, musi zmierzyć się z różnymi wyzwaniami: napięciami w grupie, własnymi myślami typu „powinnam być lepsza” i koniecznością stawania za sobą i innymi. Wszystko jednak opisane jest w sposób, który dzieci doskonale zrozumieją, bo Katarzyna Kucewicz ma wyjątkowy talent i jest psycholożką.
Zaglądamy!
Szkolna wycieczka w piekarni
W jednym z momentów książki dzieci biorą udział w warsztatach pieczenia babeczek. W teorii miało być przyjemnie – mąka, ciasto, zapach pieczywa. A w praktyce? Konflikt!
Dochodzi do nieprzyjemnej wymiany zdań, która pokazuje, że nawet najspokojniejsze dziecko potrafi zareagować impulsywnie. Marcelinka, zazwyczaj cicha i zrównoważona, staje w obronie przyjaciółki, rzucając tekstem, który zaskakuje wszystkich dookoła.
Ta scena to świetny punkt wyjścia do rozmowy z dziećmi o tym, jak wyrażać swoje emocje i kiedy powiedzieć „stop”. A także o tym, gdzie kończy się asertywność, a zaczyna agresja słowna.
Nauczycielka, zresztą bardzo surowa, musi się tu zmierzyć z nieoczekiwanym zachowaniem dziewczynki, co prowadzi do ważnych refleksji.
Stara szkoła w nowym świetle
Postać wychowawczyni zdecydowanie wyróżnia się na tle nauczycieli pokazywanych dzisiaj w książkach dla dzieci. To nauczycielka starej daty, która wymaga od uczniów posłuszeństwa.
Wydaje się to trochę nie na czasie, ale książka w mądry sposób pokazuje, że dzieci na swojej drodze spotykają różne osoby. Nie każda z nich będzie pełna empatii i otwarta na rozmowę o każdym jednym przeżyciu i to jest w porządku.
Ostatecznie zresztą okazuje się, że takie podejście do dzieci na wycieczce ma wiele plusów, które rodzice doceniają.
Nocna przygoda i odpowiedzialność
Jednym z ważnych wątków jest tajemnicza nocna eskapada Marcelinki i jej przyjaciół. Mimo zakazu nauczycielki, dzieci wymykają się z łóżek, by rozwikłać zagadkę tajemniczego zdjęcia.
To przygoda, która kończy się pouczającą lekcją: każda decyzja niesie konsekwencje. Marcelinka odkrywa, że potrafi być odważna, idzie za pomysłem kolegów. Ale też uczy się, że decyzja oznacza zmierzenie się z konsekwencjami, takimi jak gniew wychowawczyni. W końcu świadomie złamała zasady ustalone z nauczycielką.
Książka porusza również temat rodzicielskich obaw o samodzielność dzieci. Na etapie przygotowań do wycieczki pojawiają się pytania i lęki: czy dzieci poradzą sobie same? Czy będą za bardzo tęsknić?
Książka pokazuje, że dzieci potrzebują przestrzeni, by uczyć się życia na własnych zasadach, nawet jeśli czasami oznacza to drobne błędy i potknięcia. Owszem, są tu postacie, które bardzo tęsknią, ale też reszta kolegów pociesza je i dają sobie radę.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Powtarzam to już kolejny raz, że seria o Marcelince to nie tylko przyjemna historia, ale przede wszystkim okazja do pogadania o emocjach, przyjaźni i samoświadomości.
Katarzyna Kucewicz stworzyła opowieści, które są bliskie dzieciom i pokazują ich świat w sposób prawdziwy, pełen wyzwań, ale i radości.
To co, czytamy?
Marcelinka i szkolna wycieczka
Autorka Katarzyna Kucewicz
Ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo Frajda
Książka dla wieku 5-9 lat.
Zdjęcia bez filtrów.
Kategoria: książki dla dzieci o emocjach
Potrzebujesz więcej wsparcia? Przygotowałam webinar
Jak działać, gdy dziecko bije, gryzie, jest agresywne? Jak nauczyć dziecko bronic się, gdy ktos je atakuje?
Swoją opinię o książce mogłam wyrazić dzięki współpracy z wydawnictwem i przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.