Tutu i Tajemnica Kocyka. Tym razem szykujcie się na totalne wzruszenie. W tej opowieści mamy cudowne, mądre, ciepłe pomysły na to, jak pomóc dziecku poradzić sobie z tęsknotą.
Temat tęsknoty dziecka za mamą lub ogólnie temat tęsknoty, to bardzo wrażliwa sprawa. Nie mogę wyjść z podziwu, jak oryginalnie i z troską podeszła do tego autorka.
To już piąta część przygód gromadki z Doliny Tumilu. Każda jest w zasadzie osobnym bytem i pomaga dzieciom przepracować konkretne emocje. To patronaty Aktywne Czytanie.
- Mimi i Czary na Odwagę >> opowiada o wstydzie, wycofaniu.
- Tutu i Najgorszy Dzień >> pomaga ogarnąć złość i frustrację.
- Lulu i Urodzinowa Katastrofa >> pokazuje, że nie zawsze dostajemy to, czego chcemy. Warto cieszyć się z drobnych spraw, które mamy na wyciągnięcie ręki. Jest też o radzeniu sobie z rozczarowaniem.
- Mimi i Wielka Wygrana >> opowiada o tym, że nie zawsze trzeba stać na podium, żeby się dobrze bawić. Jak sobie poradzić, gdy się przegrywa.
Od razu też widać zmienioną wyklejkę, na której mamy wszystkich przyjaciół z Doliny Tumilu. Hura!
Tutu tęskni za mamą
Teraz zaglądamy do Tutu, który żegna się z mamą na całe dwa dni. Maluch jest smutny, niespokojny, nie wie, jak ma wyglądać ten czas, bo mama przecież zawsze jest obok.
Na szczęście jest też tata, który nie zostawia synka ze smutkiem, razem szukają pomysłu na uporanie się z tęsknotą.
Dochodzą do wniosku, że zaproszenie przyjaciół jest tym, czego dzisiaj potrzeba Tutu. Przyjaciele podrzucają najróżniejsze sposoby na tęsknotę, bo przecież każdemu czasem przytrafia się to uczucie. Dzieci mają własne doświadczenia i dzielą się z przyjacielem. Tutu testuje wszystkie.
Tutu sobie radzi
Jest więc wspólna praca w ogrodzie, żeby sprawić mamie przyjemność, gdy wróci i zobaczy, jak się tam zrobiło pięknie.
Ktoś inny podpowiada płacz, bo przecież on pomaga w wielu sytuacjach. Mamy też pisanie (a właściwie rysowanie) listu do mamy i wiele innych ciepłych, dobrych spraw np. wierszyk.
Czuły tato
W tym wszystkim jest też bardzo zaangażowany tato, wysłuchuje syna, wspiera, podrzuca pomysły. Razem radzą sobie z tęsknotą i muszę przyznać, że to jest chyba najbardziej wzruszająca część ze wszystkich tumilowych opowieści.
Mama występuje tu na początku i na końcu, ale zdecydowanie JEST przez cały czas. Przecież synek o niej wciąż myśli, dla niej rysuje, pisze wiersz, przytula się do jej ubrań, ogląda zdjęcia. Ma też zrobiony przez mamę kocyk.
List od mamy
Jest także niespodzianka, którą Tutu znajduje pod poduszką, bo mama przecież dobrze wiedziała, że synkowi będzie trudno podczas jej nieobecności. Maluch dostaje list od mamy i robi mu się ciepło na sercu.
Mądre książki o emocjach
Oprócz wspaniale prowadzonej historii jest w tej książce cała masa smaczków. Na przykład kocyk, który na pierwszych ilustracjach jest szary i nabiera barw wraz z kolejnymi pomysłami związanymi z tęsknotą. Każdy z tych pomysłów jest też pokazaniem miłości dziecka do rodzica i odwrotnie.
Autorka zresztą zostawiła dzieciom na końcu wskazówkę, by po przeczytaniu książki prześledziły, co dzieje się z kocykiem na poszczególnych ilustracjach. Bystrzaki zauważą, że kolory kocyka pasują do podkreślanych słów lub zdań w tekście. To są konkretne wskazówki pozwalające uporać się z tęsknotą.
Są też niebieskie elementy symbolizujące miłość ukrytą w rzeczach otaczających Tutu.
Rodzicielska miłość
Tutu sprawdza wiele sposobów na tęsknotę, a to oznacza, że na kocyku pojawiają się wciąż nowe barwy. Jaki cudowny pomysł, żeby szarą, smutną tęsknotę ubarwić w tak ciepły i konkretny sposób.
Ta książka, zresztą cała seria, jest bardzo, ale to bardzo rodzinna. Pokazuje małe elementy budujące miłość dzieci i rodziców. Przecież miłość mamy znajdziemy nie tylko w przytulaniu, ale też we wszystkim tym, co nas otacza: obrazku, zapachu, ulubionej książce, wierszyku, piosence, w ogrodzie.
Tutu radzi sobie z tęsknotą
Podoba mi się moment, gdy mama wraca do domu. Jest radość, ale to jeszcze nie koniec książki. Wielki plus za pociągnięcie tematu rozpracowania tęsknoty trochę bardziej. Mama rozmawia z Tutu o tym, co czuł i wyjaśnia, czym dla niej jest tęsknota i dlaczego można się z niej cieszyć. Przecież nie zawsze wiąże się ze smutkiem, często z dumą (mam samodzielne dziecko), zdecydowanie najczęściej z miłością.
Tumilu to bajki od serca
Osobiście uważam, że jest to najbardziej dojrzała ze wszystkich części. Jednakowo pod względem ilustracji i tekstu. Genialnie widać bawiące się dzieci – Tutu zerkający z góry na przyjaciół, trochę inna perspektywa, dynamika, to nowości, które mnie zachwycają. Mogę się tylko domyślać, ile pracy włożono w te ilustracje.
Jest też rewelacyjnie doszlifowana pod kątem treści i tego połączenia tęsknoty z gorącą miłością, wrażliwością dziecka, zwątpieniem, ale też przyjaźnią. Nie wiem, jak będzie z Wami, ale mnie ta książka po prostu wzrusza.
Dodatki i niespodzianki
Jest też ostatnia strona z dodatkami i zagadkami do wyszukania w książce, super pomysł, by jeszcze trochę skupić się na emocji.
Tutu i Tajemnica Kocyka
Autorka Ewa Dahlig
Ilustracje Marta Dahlig
Wydawnictwo Tumilu
Okładka: twarda
Kartki: miękkie
Liczba stron: 32
Książka dla dzieci 2-5 lat.
Z hasłem AKTYWNETUMILU mamy 20% rabatu na wszystkie książki wydawnictwa TUMILU.
Do 17 kwietnia każde zamówienie ma urocze dodatki od autorek np. naklejki, wiersz.
Obserwuj Aktywne Czytanie, nie przegapisz żadnych wieści o nowościach, rabatach i niespodziankach.