Są takie książki, po które sięga się z nadzieją: może tym razem uda się przemycić trochę dobrych nawyków bez wykładów i moralizowania? No i mamy coś takiego. Wierszyki ćwiczące nawyki są pod patronatem Aktywnego Czytania, bo to dokładnie ten rodzaj czytania, jaki bardzo lubię. Kolorowo, zabawnie i życiowo.
Napisali je: Agnieszka Frączek, Dorota Gellner, Dorota Głośnicka, Ala Hanna Murgrabia, Tomasz Plebański, Maria Szarf, Małgorzata Strzałkowska, Grzegorz Strzeboński.
To kartonówka, czyli twarde, nie do zdarcia, co jest plusem, jeśli w domu mamy malucha, który lubi „czytać z pasją”.
Ta książka jest zestawem rymowanek o codziennych sytuacjach. I nie chodzi tu o bajki o smoku, który jadł brukselkę, tylko o PRAWDZIWE tematy: poranne wstawanie, kąpiele, zachowanie przy stole czy uprzejmość wobec innych. Choć oprócz dzieci występują w nich też zwierzęta.
Zerknijmy razem do środka, bo tu opowiadam o wszystkich tematach poruszanych w wierszach.
W serii są jeszcze: Zasypianki, Klasyka dla smyka, Zwierzaki-wierszaki, Przytulanki, Zabawianki, Wyliczanki.
Wierszyki z życia wzięte
Zaczynamy od wiersza o porannym rozruchu. Znacie ten moment, kiedy dziecko niby już wstało, ale tak jakby jednak nie? Leży z otwartymi oczami i jakoś trzeba dobudzić?
Tu mamy rymowankę, która pokazuje poranek jako coś przyjemnego. Niekoniecznie wyścig z czasem i szukanie skarpetki, która na pewno była parą wczoraj.
Albo wiersz o myciu zębów, przy którym (miejmy nadzieję) wasze dzieci zaczną szczotkować zęby jakby był to sport olimpijski. Dlaczego? Bo „tak było w książce”.
Dobre nawyki
W jednej z wierszy trafiamy na pirata. Ale to nie takiego, co szuka skarbu. Ten próbuje nauczyć się dobrego zachowania.
Będziemy się też rozprawiać z dzieleniem się i krzykiem: „to moje!” na placu zabaw.
Do akcji wkroczą też słowa: „proszę” i „dziękuję” (czasem przez zęby, ale zawsze to coś).
Największy plus? Wierszyki są proste, rytmiczne i urocze. Niektóre zabawne, inne bardziej refleksyjne, jeszcze inne typowo moralizatorskie. Ale wszystkie dają punkt wyjścia do rozmowy.
To takie przymrużenie oka i pokazanie: hej, wiemy, że codzienność bywa chaotyczna, ale można przez to przejść z humorem.
Jeśli więc szukacie książek, które: pomogą dziecku złapać codzienne rytuały, będą zabawne (również dla dorosłych) i nie rozsypią się po trzech dniach, to sięgnijcie po Wierszyki ćwiczące nawyki.
To co, czytamy?
Wierszyki ćwiczące nawyki
Autorzy: opracowanie zbiorowe
Ilustracje Karolina Krakowiecka
Wydawnictwo Papilon
Dla wieku 2-5 lat
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem oraz dzięki mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.