Pluszowy zajączek to jedna z uroczych i wzruszających książek dla dzieci. Idealna na zimowe wieczory. Poznajemy w niej dzielnego zajączka, który trochę się pogubił w domysłach, ale z pomocą przyjaciół udaje mu się wszystko naprawić.
Wszystko w tej książce jest zimowe: ilustracje, klimat, akcja też dzieje się głównie na zaśnieżonym podwórku. Na początku zaglądamy do domu pewnej rodziny, gdzie starszy brat Jacek razem z młodszą siostrą Gabrysią, ubierają choinkę. Dla dziewczynki to pierwszy raz.
Pluszowy Zajączek szuka Mikołaja
Za oknem hula wiatr i szczypie mróz. Właśnie na ten mróz wymyka się z ciepłego domu Pluszowy Zajączek – maskotka Jacka. Jest zmartwiony i wyraźnie czegoś (lub kogoś) szuka. Okazuje się, że zajączek szuka Mikołaja, któremu chce wręczyć list.
Ten list został napisany przez Jacka i wykradziony przez Pluszowego Zajączka w nocy. Biedny pluszak zauważył w liście narysowaną maskotkę, bardzo podobną do niego, tylko nowszą. Doszedł do wniosku, że chłopiec chce poprosić Mikołaja o nową przytulankę.
List do Mikołaja
Do akcji „polowania” na Mikołaja, bo ten już śmiga saniami i rozwozi prezenty, włączają się: mróz, wrona i bałwanek. Nowi znajomi wspólnie rozszyfrowują, że wcale nie chodziło o nową przytulankę dla Jacka, tylko dla jego siostry. Zajączek wysnuł wnioski zbyt pochopnie, co nie znaczy, że tego błędu nie da się naprawić. W końcu to świąteczna opowieść!
Zdecydowanie jest to książka dla dzieci, którym zdarzyło się coś przeskrobać i… nie bardzo wiedziały, co z tym zrobić. Ukryć przed światem? Może jednak powiedzieć i poszukać pomocy? Właśnie szukanie pomocy jest tu kluczem, na którym chcę się skupić, a wstyd emocją, o której warto wiedzieć więcej.
Prośba o pomoc
Umiejętność przyznania się do błędu i poproszenia o pomoc jest jedną z najbardziej wartościowych (i przydanych) umiejętności społecznych, która zdecydowanie ułatwia życie. Niby wiemy, że każdy ma prawo do popełniania błędów, ale wielu dorosłym trudno się do nich przyznać. Dzieciom też trudno, bo to nic przyjemnego, zwłaszcza kiedy rodzice w zasadzie na popełnianie błędów nie pozwalają.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. Pozwól dziecku na te potknięcia. Nikomu korona z głowy nie spadnie >>
Króliczek nie bez trudu mówi o swoim pomyśle, występku i próbie naprawienia sytuacji. Wstyd jest emocją, o której niewiele rozmawiamy z dziećmi, choć (może nie do końca świadomie) wykorzystujemy na wielu rodzicielskich obszarach.
Na temat krzywdzącego wychowania przez wyśmiewanie znajdziesz więcej informacji na blogu Tylko dla Mam: Dlaczego moje dziecko wszystkiego się wstydzi? >>
Autorka Iwona Buczkowska
Ilustracje Katarzyna Bukiert
Wydawnictwo BIS
Książka dla 3-5 latków.
Lubię zaglądać do książek dla dzieci
Teraz razem możemy zajrzeć do środka. Weź pod uwagę, że recenzując książkę, czasem opowiadam całkiem sporo treści. Może być mały spoiler!