Muminki, stworzone przez Tove Jansson, są jednym z najbardziej ujmujących i niezwykłych fenomenów w literaturze dziecięcej. Te sympatyczne stworzenia, mieszkające w Dolinie Muminków, zdobyły serca czytelników na całym świecie swoim niepowtarzalnym urokiem i zaskakującą głębią.
Choć początkowo może się wydawać, że Muminki to jedynie postacie z uroczych opowieści dla dzieci, to jednak w rzeczywistości są one nośnikiem uniwersalnych wartości. Takich jak przyjaźń, tolerancja i otwartość na różnorodność.
Wśród malowniczych przygód Muminków kryją się subtelne przesłania, które uczą dzieci o życiu, emocjach i relacjach międzyludzkich.
„Nowe Opowieści z Doliny Muminków” to niezwykła podróż w świat tych właśnie bajkowych przygód. Te opowieści napisane są przez współczesnych twórców na podstawie oryginalnych historii.
Podobnie jak pierwsza część serii wydawnictwa HarperKids – „Opowieści z Doliny Muminków” .
Saga rodu Muminków
Bratanica autorki rozpoczyna książkę, przedstawiając nam niezwykłą tradycję sięgającą aż 75 lat wstecz.
Czytając Muminki, można przenieść się do świata, oplecionego tajemnicą i urokiem. Mimo że w dzieciństwie nie przepadałam za tą historią, teraz, czytając, czuję, że przechadzam się po krainie bajek.
Muminki, choć to bajka, nie są pozbawione głębi i nie są jedynie cukierkowymi opowieściami.
W Nowych opowieściach z Doliny Muminków skupiam się na jednym z czterech rozdziałów, a mianowicie na „Pierwszym Śniegu”.
W krainie trwa właśnie noc polarna, a Muminek, jako jedyny nieśpiący członek rodziny, odkrywa, że ta noc może być inna niż wszystkie. Właściwie odkrywa całą zimę.
Zima nie lubi Muminków?
Wychodzi przed dom i rusza na samotną wędrówkę po śniegu. Początkowo uważa, że nie przepada za zimą, ale to tylko dlatego, że jej nie zna.
W trakcie swoich przygód Muminek poznaje tajemniczego śniegowego konia, wpada w śnieżny dołek, spotyka starych znajomych z Doliny Muminków, na przykład Paszczaka i Małą Mi.
Niespodziewanie spotyka też Lodową Panią, która dotyka palcem małą wiewiórkę, po czym odchodzi, pozostawiając zwierzątko na śniegu. Ta scena, choć zaskakująca w opowieści dla dzieci, pokazuje skandynawskie podejście do życia, w którym śmierć jest naturalną częścią cyklu.
Dla dzieci może to być po prostu jednym z elementów opowieści, ale dla dorosłych staje się głębszym przemyśleniem.
Zima przynosi wiele wyzwań, ale również okazję do wzajemnej pomocy.
Pomoc i przyjaźń
Muminek dowiaduje się, że w zimie trzeba wspierać się nawzajem. Mimo różnorodności doświadczeń i nie zawsze wesołych zdarzeń, zima kończy się wiosną. A to Muminkowi bardzo odpowiada.
Czy wiewiórka dotknięta przez Lodową Panią, powraca? Tu będziecie mieli o czym rozmawiać z dziećmi.
W tej emocjonującej opowieści przewija się motyw życia, śmierci, przyjaźni i solidarności. Odkrywanie tajemnic Doliny Muminków i przeżywanie tych niezwykłych przygód sprawia, że zima, choć pełna trudności, staje się czasem, który warto polubić.
Ciekawa jestem Waszych doświadczeń z Muminkami.
W książce znalazły się cztery niepublikowane wcześniej w Polsce opowiadania:
- Morska wyprawa Muminka,
- Muminek i pierwszy śnieg,
- Muminek i ostatni smok oraz
- Topik i Topcia przybywają do Doliny Muminków.
Mama wszystkich Muminków
Tove Jansson, autorka Muminków, to niezwykła postać, której talent i wyjątkowa wrażliwość ukształtowały nie tylko świat Muminków, ale również wpłynęły na literaturę dziecięcą jako całość.
Urodzona w 1914 roku w Helsinkach, Jansson była multitalentem – malarką, rysowniczką, pisarką i ilustratorką.
Jej twórczość odznaczała się nie tylko głębokim spojrzeniem na ludzką psychikę, ale również zdolnością przekazywania skomplikowanych koncepcji w formie zrozumiałej dla najmłodszych czytelników.
Jansson wprowadziła do literatury dziecięcej nowatorskie podejście, tworząc opowieści, które poruszają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Muminkowy świat jest inspiracją dla kolejnych pokoleń pisarzy i artystów, a fenomen Muminków trwa, zachwycając czytelników na całym świecie.
Nowe opowieści z Doliny Muminków
Autorzy: Alex Haridi, Cecilia Davidson, Filippa Widlund
Wydawnictwo HarperKids
Książki dla wieku 4+.
Zdjęcia bez filtrów.
Zerknijmy też do poprzedniej części.
Opowieści z Doliny Muminków
W książce znajdują się następujące opowiadania: Droga do Doliny, Muminki i zaczarowany kapelusz, Muminki na wyspie Hatifnatów, Muminki i niewidzialny gość, Wigilia w Dolinie Muminków.
W opowiadaniu „Droga do Doliny” opisano, jak po długich poszukiwaniach Muminki znalazły swoje miejsce na ziemi i nazwały je Doliną Muminków.
W opowiadaniu „Muminki i zaczarowany kapelusz” Muminek przynosi do domu tajemniczy nakrycie głowy znalezione na plaży. To staje się początkiem nietypowych przygód, prowadząc do spotkania z niezwykłym czarodziejem.
„Muminki na wyspie Hatifnatów” – bohaterowie odwiedzają wyspę, na której corocznie spotykają się Hatifnatowie. Kim są te zagadkowe istoty?
Natomiast opowiadanie „Muminki i niewidzialny gość” to historia o dziewczynce, która stała się niewidzialna.
W ostatnim opowiadaniu, „Wigilia w Dolinie Muminków„, Muminki budzą się z zimowego snu. Do tej pory ten czas przesypiały, więc nie wiedzą, czym lub kim jest owa tajemnicza Wigilia oraz dlaczego wszyscy wokół z taką niecierpliwością szykują się na jej nadejście.
Swoją opinię o książce wyraziłam dzięki współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.