Wiecie, co jest najlepsze w tej książce? Trafne porównania. Mózg to jest jednak skomplikowany temat dla dzieci, więc wspaniale, że autor znowu wykorzystał skojarzenia do wyjaśnienia.
Mówię znowu, bo to już trzecia książka w tej edukacyjnej serii dla dzieci. Mamy jeszcze Zęby i Chorowanie. Znacie je?
Co to za skojarzenia?
Na przykład z komputerem, który zresztą jest tu narratorem i sypie ciekawostkami.
Albo kabelki, które są porównane do nerwów.
Podoba mi się też pokazanie (dosłownie na ilustracji) pamięci jako wielkiej biblioteki. Czasem odświeżamy nasze domowe biblioteczki, prawda?
Mózg robi to samo, o nie jest w stanie przechowywać wszystkich informacji. Zresztą nie są nam one wszystkie do życia potrzebne, a na życiu się przecież skupiamy. Na jego podtrzymaniu, napędzaniu i rozwijaniu.
Druga sprawa, którą bardzo tu cenię to odpowiedzi na dziecięce pytania. One płyną nieustannie z ust zaciekawionej tematem Zosi. Mama pozwoliła jej pogadać z komputerem właśnie o mózgu i ta rozmowa rozwinęła się na masę przykładów. Bo prawda jest taka, że przecież mózg działa 24 godziny na dobę, choć nie zawsze świadomie z niego korzystamy.
Mózg ma dużo spraw na głowie
Momentami do akcji wkracza nasza podświadomość i to może być zaskakujący dla dzieci temat. Jak się zastanowimy, to faktycznie nie wszystko kontrolujemy. Nie mamy wpływu na pracę serca, nie możemy mu nakazać, żeby sobie teraz odpoczęło dzień czy dwa. Podobnie z trawieniem i wieloma innymi sprawami.
Dlatego to takie ważne, żebyśmy o niego dbali i tu już naprawdę świadomie warto podejść do tematu. Tak też do niego podchodzi autor, kiedy zaczyna się rozmowa o nadmiarze informacji, słynnym przebodźcowaniu, którego doświadczamy we współczesnych czasach tak często.
To bardzo ważna część dbania o siebie, właśnie zrozumienie, że hałas, światło i informacje mogą nas przytłoczyć, a nawet osłabić na wielu polach.
Wszystkie bodźce
Jest też świetny wątek o dźwiękach, które wyłapujemy i które ignorujemy. Gdy ktoś rozbije szklankę, trudno zignorować, że coś się stało. To ważne, żeby wiedzieć, co dzieje się dookoła reagować, kiedy np. potrzebna jest pomoc lub wręcz trzeba się ratować.
Takimi sygnałami mózg nam pokazuje, że o nas dba, więc my też powinniśmy o niego dbać. Bo choć ta galaretowana masa jest szalenie mądra, musimy współpracować, żeby nasze ciało i nasza głowa działały prawidłowo.
Komu przyda się ta książka?
Ta książka to świetny wybór, jeśli szukacie czegoś edukacyjnego, ale z bardzo życiowymi przykładami.
Do tego duże, śliczne ilustracje, które pomagają zrozumieć skomplikowany temat.
Przyda się też, jeśli chcecie dzieci przekonać do odpoczynku, spacerowania, posiedzenia w ciszy. Wiecie, do zadbania o mózg i świadomego odpoczywania.
Z pewnością też będziecie mieli wiele radości z czytania o ciekawostkach i przede wszystkim odkrywania, w jak wielu sprawach mózg nas wspiera.
To co, czytamy?
Mózg
Autor Wojciech Grajkowski
Ilustracje Wojciech Stachyra
Wydawnictwo Dwukropek
Książki dla dzieci 3-6 lat.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.