#jojoijoga #joga #ksiazkidladzieci #wyciszenie
Jojo i joga od wydawnictwa Wilga to tytuł, na który długo czekałam. Książka objęta jest patronatem Aktywnego Czytania i przeznaczona dla czytelników w wieku 3+.
Opisana historia nie jest nowym tematem, bo mamy już całkiem sporo książek o jodze dla dzieci. Jest tu jednak pewien bonus – Jojo i joga jest przy okazji uroczą i jakże prawdziwą – choć króliczą – opowieścią o zaspokojeniu potrzeby ruchu. I rozumieniu swojego ciała.
Gdy dzieci lubią kicać
Jeśli macie dzieci, którym trudno usiedzieć na miejscu, to wspaniale! 🙂 Ruch jest jednym z najważniejszych elementów prawidłowego rozwoju.
Pisałam o tym więcej w artykule na blogu Nie tylko dla mam pt. Dlaczego czasami dzieci nie potrafią wysiedzieć spokojnie? >>
Bywają jednak sytuacje, kiedy dziecku potrzebna jest odrobina spokoju i wyciszenia. Jeśli wasze żywe srebra miewają problem z tym, by złapać oddech, skupić myśli i na chwilę przystanąć, z pewnością polubią się z króliczką Jojo.
Subskrybuj Aktywne Czytanie, nie przegapisz żadnej recenzji filmowej.
Nasza mała bohaterka jest właśnie takim żywym dzieckiem. I super, bo jej rodzina nie ma z tym najmniejszego problemu.
Jedynym momentem, kiedy przydałoby się wyciszenie, jest wieczór, bo Jojo miewa problemy z zaśnięciem.
Tu do akcji wkracza dziadek, który pokazuje Jojo i innym króliczkom kilka figur jogi. Nic trudnego, najmłodsze maluchy świetnie sobie z nimi poradzą, a przy okazji będzie okazja do aktywnego czytania.
Przecież ruchliwe dziecko nie wysiedzi, kiedy bohaterka ćwiczy. Chętnie do niej dołączy! 🙂
Trening wyobraźni
Oprócz tego, że to ćwiczenia pomagające się skupić i skoncentrować, angażują też wyobraźnię. Dzieci zamieniają się w górę, żabkę albo wyobrażają sobie, że płynie pod nimi strumyk i trzeba wtedy wysoko unieść biodra.
Zdecydowanie mocnymi stronami tej książki są prosta historia, rewelacyjne ilustracje, a z mojego punktu widzenia także pokazanie, jak zastosować wiedzę (i ćwiczenia) w praktyce.
Jojo idzie w las
W pewnym momencie Jojo nie wytrzymuje i biegnie do lasu. Tam trochę się gubi i mogłaby wpaść w panikę, ale przypomina sobie o oddechu, koncentracji i ćwiczeniach.
Udaje jej się przypomnieć i zrobić samodzielnie wszystkie ćwiczenia, a potem (już spokojna) bez trudu odnajduje drogę powrotną do dziadka i pozostałych króliczków.
Wie też, jak sobie pomóc w wieczornym wyciszeniu.
Tworzy to klamrę zamykającą historię, która staje się w ten sposób książką „na dobranoc”.
Na końcu mamy jeszcze narysowane i dokładnie opisane poszczególne figury jogi wykorzystane w książce.
Żaba, most, góra, drzewo, pozycja siedząca i wczołgaj się do norki.
Dla tych, którzy kochają króliki (i nie tylko)
Wiecie, co podoba mi się najbardziej? Że wszystkie te ćwiczenia i cała akcja dzieją się na powietrzu. Oprócz spania, oczywiście.
Wspaniale, że Jojo z rodzinką doceniają ruch i brykanie na dworze. To tylko podbija uroczy klimat całej opowieści, bo nauka oddychania wśród zieleni, motyli i kwiatów jak dla mnie ma najwięcej sensu.
Komu przyda się ta książka?
- Dzieciom, którym trudno się skoncentrować na zadaniach i wysiedzieć choć chwilę, kiedy sytuacja do tego zmusza.
- Wszystkim odrobinę zestresowanym, rozedrganym osobom, które muszą się wysilić, żeby zebrać myśli.
- Maluchom, które ciężko wyciągnąć na spacer. Ale też wszystkim uwielbiającym brykanie na świeżym powietrzu.
- To też dobra książka do porozmawiania z dziećmi, co zrobić, gdy człowiek się zgubi. Różnie bywa, czasem dziecko straci z oczu opiekunów, wtedy warto wiedzieć, jak uspokoić i zebrać myśli.
- I oczywiście miłośnikom królików, których wiem, że nie brakuje w grupie Aktywne Czytanie – książki dla dzieci na Facebooku.
Jojo i joga. Opowieść o emocjach, uważności i medytacji
Autorka Emily Ann Davison
Ilustracje Deborah Allwright
Wydawnictwo Wilga
Książki dla wieku 3-6 lat.
Zdjęcia bez filtrów. 🙂
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze