„Kapibara Barbara” jest sobą, to pierwsze i najważniejsze, co możemy o niej powiedzieć. I za to pełen szacuneczek dla Elizy Piotrowskiej, kolorowej, energetycznej autorki dobrze znanych dzieciom książek na ciekawe tematy.
Tym razem jesteśmy w Brazylii, bo tam właśnie mieszka Kapibara Barbara. W tej historii pod patronatem Aktywnego Czytania znajdziemy kilka pomysłów na ważne rozmowy z dziećmi. Jednak całość oparta jest na przygodach w poszczególnych rozdziałach. Tak Kapibara Barbara odkrywa świat i swoje pasje.
Na przykład wpadło jej do głowy, by nauczyć się tańczyć, więc zapisała się na balet. Tylko że szybko dostała informację o tym, że nie pasuje do wizerunku baletnicy. Czy to ją zraża? Na szczęście nie, ale przyznacie, że wiele dzieci mogłoby pomyśleć, że nie pasują, prawda?
Kapibara Barbara odkrywa świat
Ma ochotę nauczyć się czytać, wiec zapisuje się do szkoły. Tu też jednak nie podąża utartą ścieżką, bo okazuje się, że niekoniecznie kapibary są mocne w czytaniu.
A wicie, dlaczego chciała się nauczyć czytać? Żeby wiedzieć, co jest napisane na jednej tabliczce blisko domu. Czy rozwiązała swój problem i się dowiedziała? Oczywiście, a przy okazji zrozumiała, że taka typowa szkoła nie jest dla niej.
Mam nadzieję, że już trochę rozumiecie, jak opowiedziana jest ta książka. Kapibara Barbara w każdym rozdziale udowadnia, jak ważne jest bycie sobą. A przyznać trzeba, że świat dość uparcie próbuje ją przekonać, że powinna się wpisywać w reguły. Ale nie z Barbarą takie numery!
Podoba mi się tej książce różnorodność przygód, niektóre dotyczą rozmyślań nad ludźmi, a konkretnie turystami. Inne są o poznawaniu talentów, przyjaźni, potrzebie samotności i wyciszenia. Jeszcze inne o rodzinie, z którą przecież Kapibara Barbara spędza tak dużo czasu.
Podążaj za pytaniami
Jeden z moich ulubionych rozdziałów wyjaśnia, dlaczego rodzina Barbary je trawę zawsze od lewej do prawej strony. Okazuje się, że to po prostu tradycja.
Skąd się to wzięło i czy stoją za tym jakieś duże sprawy? Zdarza się, że dzieci często patrzą na tradycje zupełnie świeżym okiem i dziwią się, że tak wiele osób za nimi podąża. I tu też otwiera się przestrzeń do rozmowy o tym, czy zawsze trzeba.
Komu przyda się ta książka
To pełna ciepła i humoru opowieść o odwadze w odkrywaniu własnej drogi, mimo że świat często próbuje narzucać nam schematy. Eliza Piotrowska w lekkim, ale jednocześnie mądrym stylu pokazuje, że nie zawsze musimy pasować do utartych norm. Czasem warto wydeptywać własne ścieżki.
Świetna książka do rodzinnych rozmów o pasjach, talentach, potrzebach, odwadze i różnorodności.
To co, czytamy?
Kapibara Barbara
Autorka Eliza Piotrowska
Wydawnictwo Agora dla dzieci
Książki dla dzieci 6-9 lat
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem oraz dzięki mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.