LEGO® Recreate. Zestaw: karty wyzwań i klocki. Lato. Kosmos. Zamek. Przygody Ninja. Zwierzęta. Wydawnictwo AMEET.
Macie w domu choć jeden zestaw klocków LEGO? Może się zastanawiacie, co te zestawy robią na Aktywnym Czytaniu? Otóż zachęcają do czytania tych najbardziej opornych, czyli dzieci, które na książki nawet nie chcą spojrzeć.
Jak to możliwe?
Mamy w tych niewielkich pudełkach karty z zadaniami i wyzwaniami, które dzieci muszą przeczytać, żeby wciągnąć się do zabawy. To takie aktywne czytanie bez książek, sprytnie, prawda? 🙂
Dokładnie 32 karty w każdym zestawie. Do tego dokładnie wyliczone klocki tematyczne (dokładnie 25 i ani jednego więcej).
Dodatkowy myk polega na tym, że te zestawy nie zawierają instrukcji układania, tylko właśnie te karty wyzwań. To oznacza, że trzeb użyć wyobraźni i wykazać się kreatywnością, ale wciąż podążając za poleceniem z kart.
Obejrzyj recenzję filmową, bo tu ze szczegółami pokazuję, na czym polega zabawa.
Kreatywna zabawa
Karty te nie narzucają konkretnego sposobu budowy, lecz inspirują do tworzenia własnych konstrukcji.
Na przykład, jedna z kart może zaprosić do zaprojektowania hełmu dla rycerza, a inna do zbudowania sceny dla wędrownego teatru.
Brak instrukcji zmusza do uruchomienia wyobraźni i kreatywności, co czyni z zabawy wyzwanie intelektualne. Nie wspominając o wprawce z czytania ze zrozumieniem.
Dzięki różnorodności zadań i wyzwań, dzieci ćwiczą podążanie za poleceniami. Przykładowo, w jednej z kart „Zamku”, dwie księżniczki pragną zmienić istniejący model, co wymaga modyfikacji już gotowego projektu.
Tego typu zadania pobudzają do myślenia twórczego i pokazują, że każda konstrukcja może być punktem wyjścia do nowych pomysłów i rozwiązań. To z kolei rozwija umiejętność tzw. problem-solvingu.
Dużo wyzwań
Każdy zestaw zawiera: 15 kart „Twórz”, 10 kart „Sprawdź się”, 5 kart „Zmieniaj” i dwie (moje ulubione) „Bonus”. Do tego oczywiście krótki opis, jak się bawić całym zestawem i opisem kategorii.
Tak sobie myślę, że te zestawy to świetna okazja do wspólnej zabawy w gronie rodzinnym. Rodzice mogą angażować się, losując karty dla siebie lub dzieci. Możecie dobierać klocki z zestawów, które już macie w domu, a nawet samodzielnie wymyślać wyzwania. I powiem wam, że mając tylko 25 klocków do dyspozycji, czasem trzeba się naprawdę nagłówkować.
Komu przydadzą się te zestawy LEGO?
Dzieciom, które lubią układać klocki, używać wyobraźni i nie boją się kreatywnych wyzwań.
Korzystajcie z nich także, jeśli chcecie (lub musicie) poćwiczyć czytanie, a z książkami wam nie po drodze.
Jak dla mnie to są też super „gadżety” na oryginalny prezent, którym tematycznie można wcelować w zainteresowania dziecka.
To co, czytamy i układamy?
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem oraz dzięki mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.