Zebrane tu książki dla wieku 10, 11, 12 lat to ciekawe przygody i jednocześnie propozycje zgłoszone do plebiscytu Aktywne Czytanie WOW! 2023
Gotowa podpowiedź książkowa w tej kategorii wiekowej. Mam nadzieję, że uda się tu znaleźć coś dla młodych czytelników.
Książki dla 10, 11 i 12 latków
Ciekawa fabuła i bohaterowie
Dzieci w tym wieku są zainteresowane emocjonującymi i intrygującymi historiami. Książki powinny mieć interesującą fabułę, która trzyma czytelnika w napięciu oraz wyrazistych i różnorodnych bohaterów, z którymi dzieci mogą się utożsamiać lub których mogą podziwiać.
Tematyka odpowiadająca wiekowi czytelnika
Książki dla dzieci w wieku 10-12 lat powinny dotykać tematów, które są bliskie ich doświadczeniom i zainteresowaniom. Mogą to być przykłady z życia szkolnego, przyjaźni, rodzeństwa, pierwszych miłości, czy rozwiązywania problemów. Tematyka powinna być dostosowana do poziomu emocjonalnego i intelektualnego dzieci w tym wieku.
Elementy fantastyki i magii
10-12 latki często są zafascynowane światem fantastyki i magii. Książki dla nich mogą zawierać elementy takie jak magiczne stworzenia, tajemnicze moce, przygody w fantastycznych krainach itp. Dodanie tych elementów do fabuły może wzbogacić czytelnicze doświadczenie i zapewnić dzieciom emocjonującą podróż w wyobraźnię. Warto wybierać książki pokazujące równowagę między światem fantastycznym, a rozwojem postaci oraz wartościowymi przesłaniami, aby dzieci mogły czerpać z książek zarówno radość z odkrywania magii, jak i wiedzę i mądrość związane z rzeczywistością.
Wciągający styl narracji
Ważne jest, aby książki dla dzieci w wieku 10-12 lat miały wciągający styl narracji. Powinny być napisane w sposób, który zachęca do dalszego czytania i budzi ciekawość. Może obejmować dynamiczne opisy, dialogi między postaciami i spora dawkę humoru. Różne style narracji wzbogacają językowo.
Przystępność językowa
Książki skierowane do dzieci w wieku 10-12 lat powinny być napisane w sposób zrozumiały i przystępny dla ich umiejętności czytania. Lepiej sprawdzą się dialogi niż kwieciste opisy, choć wcale nie trzeba przy tym unikać skomplikowanych słów i konstrukcji zdania, bo to rozwija słownictwo i zdolności językowe dzieci.
Leo! Znowu ty? Byle do przodu
Ta książka zdobyła najwięcej Waszych głosów! Gratulacje dla wydawnictwa Lemoniada. 🙂
Leo nie przepada za szkołą. Uwielbia za to wakacje. Bo wakacje są ŚWIETNE! Można wtedy robić, co się chce i kiedy się chce. Można spać, ile się chce. Albo nie spać. Można WSZYSTKO!
Przede wszystkim nie trzeba się uczyć i tracić czasu na odrabianie lekcji. Wreszcie można pograć!
Jest jednak pewien problem. RODZICE. Nie pozwalają zbyt długo używać sprzętów elektronicznych, więc czasem się trzeba namęczyć, żeby przemycić laptopa na rodzinny wyjazd. Gorzej, jeśli potem nie da się z niego korzystać, bo wypasiony kamper okazuje się rzęchem, a wymarzone wakacje przeradzają się w podróż pełną tarapatów. Wtedy już nie ma czasu na granie. Trzeba walczyć o to, by choć trochę posuwać się do przodu…
UWAGA! Nie czytaj tej książki w szkole, by nie parsknąć na lekcji głośnym śmiechem!
Strażnicy Wrót. Jaga i stalowy chochoł
Zielona Sowa dla wieku 10, 11, 12 lat.
Dalszy ciąg przygód młodej czarownicy Jagi.
W pierwszym tomie, aby wyjść cało z opresji, wystarczyła tylko sprawna różdżka i grupka magicznych przyjaciół u boku. Tym razem to za mało, bo wróg czai się wewnątrz domu na orlich nogach. A może jest nim sam dom?
Tytułowa bohaterka książki, Jaga – córka uzdrowicielki i hodowcy chat na kurzych nogach – zostaje złotą rączką w Domu Niespokojnej Starości dla Magicznych Stworzeń prowadzonym przez słynnego czarnoksiężnika Twardowskiego.
Pradawna potężna siła budzi się i chce znów panować na Ziemi. Młoda czarownica wraz z grupą przyjaciół: Borowym, Kręćkiem i Nocnicą przemierzy zaułki grodu Kraka, zarówno tego dobrze nam znanego, jak i tego ukrytego przed naszymi oczami, oczami zwyklaków, by znaleźć sojuszników, odkryć tajemnice rodu smoków i ocalić świat.
Gra o spadek
Wydawnictwo Kropka dla wieku 10, 11, 12 lat.
Bestsellerowa klasyczna powieść Ellen Raskin, nagrodzona prestiżowym Medalem Newbery’ego, po raz pierwszy w Polsce!
Niezwykle pomysłowa tytułowa zagadka wciąga w swoją orbitę szesnaście osób, zaproszonych na odczyt testamentu Samuela W. Westinga. Mogą one zostać milionerami, o ile poradzą sobie z przebiegłą i niebezpieczną rozgrywką ekscentrycznego starszego pana, której towarzyszą burza śnieżna, włamania i podkładanie bomb…
Ellen Raskin uwikłała nadzwyczajny zestaw postaci w fabułę pełną łamigłówek, gry słów i humoru, intryg oraz napięcia.
Emilia Kiereś to pierwsza polska tłumaczka, która zmierzyła się z tym z pozoru nieprzetłumaczalnym tekstem, który od lat, nieprzerwanie, pojawia się we wszystkich znaczących zestawieniach najlepszych książek dla dzieci wszech czasów.
Opowieści z trzepaka. Krótka historia jednego zdjęcia
Wydawnictwo Znak dla wieku 10, 11, 12 lat.
Rodzinny wehikuł czasu.
Gdy obecni dorośli byli dziećmi, świat wyglądał zupełnie inaczej! Dziś trudno w ogóle wyobrazić sobie, jak 50 lat temu możliwe było życie bez telefonów, Internetu, drukarek i telewizji dostępnej przez całą dobę. Dlatego warto wspólnie wybrać się w fascynującą podróż do czasów, gdy ci, którzy dziś są dorośli, biegali w krótkich spodenkach i dyndali do góry nogami na trzepaku, a ich marzeniem było zdobyć oranżadę w proszku!
* Dlaczego godzina 19.00 była dla każdego dziecka najważniejszą porą dnia?
* Czy gumy Donald za trzy tysiące złotych to dobry interes?
* Po co spacerować po ulicy z papierem toaletowym na szyi?
* Dlaczego mandarynki jedliśmy tylko na święta?
Niezwykłe historie i ciekawostki z czasów, gdy rodzice i dziadkowie byli mali, inspirowane fanpage’em Krótka Historia Jednego Zdjęcia, który śledzi prawie 150 000 osób.
15 u(ważnych) opowieści. Disney
Wydawnictwo Olesiejuk dla wieku 10, 11, 12 lat.
Margaret Amaka Ohia-Nowak, Agnieszka Kossowska, Krzysztof Wiśniewski, Zuza Juzek Kopcińska, Przemek Staroń, Ifi Ude, Agnieszka Wielądek, Barbara Kosmowska, Monika Wrzosek, Rafał Witek, Dorota Kotas, Anna Alboth – co łączy te autorki i tych autorów? Każde z nich opowiada ukochane animacje Disneya i Pixara na swój wyjątkowy sposób.
Reinterpretując opowieści znane z filmów, przyglądają się bohaterom oraz ich losom z najbliższej im perspektywy. Jednocześnie zwracają uwagę na takie aspekty jak niedopasowanie, inność, uprzedzenia, samoświadomość, empatia, otwartość. Dzięki wrażliwości opowiadających czytelnik ma możliwość zobaczyć swoich ulubionych bohaterów z całkowicie innej strony.
Jak to jest ukrywać prawdę o sobie przed innymi? Być osobą z niepełnosprawnością? Wyglądać inaczej? Walczyć ze stereotypami na swój temat? Marzyć o czymś, co – wydaje się – jest niemożliwe do spełnienia? „15 (u)ważnych opowieści” uwypukla wyzwania, które są dla wielu z nas znane, wspólne, a jednak czasem ich nie zauważamy. Jak bardzo określa nas kultura, z której pochodzimy? Jak to jest mieć trudność z zadaniami, które nie sprawiają kłopotów koleżankom i kolegom?
W książce „15 (u)ważnych opowieści” znalazły się historie z następujących filmów: „Coco”, „Potwory i Spółka”, „Nowe szaty króla”, „Kraina Lodu”, „To nie wypanda”, „Zwierzogród”, „Ralph Demolka”, „Ratatuj”, „W głowie się nie mieści”, „Luca”, „Odlot”, „Gdzie jest Nemo”, „Loop”, „Mój brat niedźwiedź” oraz „Raya i ostatni smok”.
Nowoczesna formuła książki pozwoli zaangażować młodego czytelnika na wiele sposobów. W trakcie lektury będzie mu towarzyszyła dwójka sympatycznych nastolatków – Han i Alex, którzy komentują opowiedziane historie filmowe. Książkę dopełniają ciekawostki oraz wyzwania przygotowane przez specjalistów, które otwierają czytających na doświadczanie różnorodności – zarówno własnej, jak i świata wokół.
Oprócz ilustracji Disneya w książce znalazły się także prace autorstwa Nikoli Kucharskiej.
Baśnie dla nieustraszonych dziewczynek
Wydawnictwo Dwukropek dla wieku 10, 11, 12 lat
Po „Baśniach, których nie czytano dziewczynkom” to kolejna propozycja autorki Myriam Sayalero która zawiera kompilację klasycznych historii o mocno feministycznym wydźwięku. Bohaterki „Baśni dla nieustraszonych dziewczynek” to kobiety, które ratują siebie, kobiety, które ratują swoich mężów, wojownicze królowe i mądre dziewczyny, które rozwiązują zagadki i dzielnie zmagają się z przeciwnościami losu.
W pięknym prezentowym, bogato ilustrowanym, wydaniu piętnaście bohaterek stawia czoła złodziejom, olbrzymom, klątwom i uprzedzeniom oraz przeżywa tysiące zaczarowanych przygód.
Gwiazdkowy Prosiaczek
Wydawnictwo Media Rodzina dla wieku 10, 11, 12 lat.
„Jack jest bardzo przywiązany do swojej przytulanki, Daj Prosia. DP jest z nim zawsze, na dobre i na złe. Nagle w Wigilię staje się coś strasznego – DP ginie. Na szczęście Wigilia to noc cudów i przegranych spraw. W tę noc życie wstępuje nawet w zabawki. Gwiazdkowy Prosiaczek, nowa przytulanka Jacka (beznadziejny zamiennik starej), ma śmiały plan: udadzą się razem w magiczną podróż, aby odnaleźć to, co utracone, i ocalić najlepszego przyjaciela, jakiego Jack kiedykolwiek miał…”
„Gwiazdkowy Prosiaczek” to emocjonująca i podnosząca na duchu powieść przygodowa o więzi chłopca i jego ukochanej przytulanki oraz o tym, na jak wiele potrafi się on zdobyć, by odzyskać swój skarb. To książka jednotomowa, niepowiązana z wcześniejszymi utworami J.K. Rowling, skierowana do dzieci w wieku 8+.
Tę powieść pióra autorki zaliczanej do największych pisarzy świata pokochają całe rodziny.
Wszystko dla lajków? Powiedz STOP fikcji w internecie.
Wydawnictwo Jedność dla wieku 10, 11, 12 lat.
Dorosłym się wydaje, że dzieciństwo to czas beztroskiej zabawy, dlatego czasami bagatelizują kłopoty swoich pociech, uważając, że „to nic takiego” – nie jest to jednak prawda, dzieci miewają rozterki, przeżywają porażki, a także prawdziwe dramaty…
Ta książka wychodzi naprzeciw jednemu z problemów współczesnych nastolatków, jakim jest chęć stworzenia idealnego zdjęcia na portale społecznościowe… Jej bohaterka stara się zrobić perfekcyjne selfie, ale wciąż jest niezadowolona z efektu końcowego! Brzmi znajomo? No właśnie, badania dowodzą, że już 10-letnie dzieci, głównie dziewczynki, używają filtrów, by poprawić swój wizerunek medialny! Powiedzmy STOP choremu perfekcjonizmowi!
Ta książka to absolutny niezbędnik każdego młodszego nastolatka! Jej żywy współczesny język i nowoczesne ilustracje zapraszają dzieci i ich opiekunów do ważnych rozmów o życiu, szczęściu i wartościach.
Tyle miłości nie może umrzeć
Wydawnictwo Zakamarki dla wieku 10, 11, 12 lat.
Opowieść o stracie mamy – smutna, ale też niosąca pocieszenie. Historia o życiu i przyjaźni, i takiej miłości, która nigdy nie umiera.
Lea i Noja były przyjaciółkami, odkąd pamiętają. Były, ale już nie są. Bo co to za przyjaciółka, która mówi, że twoja mama umrze? Lea wierzy, że tak długo, jak będzie nienawidzić Noi, tak długo mama będzie żyła.
Jednak mama jest coraz słabsza i nie ma znaczenia, jak bardzo Lea nienawidzi Noi. Dobrze, że chociaż piegowaty Konrad chce się zadawać z Leą, pomimo że ta bije się ze wszystkimi naokoło, aż krew tryska. I dobrze, że jest starszy brat Lucas oraz że jest Abbe, z którym jedno oko Lei najwyraźniej flirtuje.
Moni Nilsson, znana polskim czytelnikom z książek o Tsatsikim oraz serii Przygody w Raju, jak mało kto potrafi pisać o trudnych sprawach w sposób niezwykle klarowny i bezpośredni, sięgać do najgłębszych pokładów emocji z empatią i ciepłem, ale bez sentymentalizmu.
Księgi mroku
Wydawnictwo Babaryba dla wieku 10, 11, 12 lat.
Wciągająca od pierwszych stron powieść pełna magii, grozy i zaskakujących zwrotów akcji!
Aleks to zafascynowany horrorami oraz powieściami grozy nastolatek, któremu ciąży własna odmienność i nieprzystosowanie do grupy. Bardzo chce być taki jak inni, ma dość bycia klasowym dziwakiem. Na swojej drodze do normalności spotyka niezwykłe postacie, które wciągają go do przedziwnego świata ukrytego za drzwiami zaklętego mieszkania…
Będzie nie tylko walczyć z magicznymi mocami, ale też musi wymyślać – niczym Szeherezada – straszne historie, żeby przeżyć. Czy odnajdzie w końcu bezcenną przyjaźń oraz czy odzyska wiarę w samego siebie?
Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny
Wydawnictwo Frajda dla wieku 10, 11, 12 lat.
Poznaj Tymka, który mieszka w Kamieńcu Ząbkowickim. Miejscowości uśpionych tajemnic, a może nawet klątwy! Pewnego dnia zaczynają dziać się dziwne i niepokojące rzeczy:
* Tuż przed domem Tymka, na błoniach pałacowych, pojawiają się tysiące kotów.
* Znika gosposia Michalina.
* Tymka śledzi tajemnicza postać z drewnianą laską.
* Pojawia się pewna zła kobieta.
Nic nie jest takie, jakim się wydaje!
Rozpoczynają się wakacje i do Kamieńca przyjeżdża Tosia. Aby zmienić bieg niebezpiecznych wydarzeń, Tymek i Tosia, a także pewien Kot, muszą cofnąć się w czasie – i to niemal o 150 lat – oraz znaleźć ukryte w Pałacu królewny Marianny Orańskiej stronice tajemniczej Księgi Wiedzy.
Seria „Czarny kot” to detektywistyczna podróż w świat zagadek i przygód. Słowiańska magia, niezwykłe legendy oraz fascynująca historia zabytków owianych tajemnicą – czekają na Ciebie!
Zapiski szczęściarza. Czytam, bo lubię
Wydawnictwo HarperKids dla wieku 10, 11, 12 lat.
Włodzio ma pecha – nie ma przyjaciół, mama ciągle pracuje i na dodatek zostaje posądzony o kradzież. Całe szczęście, że ma też rower, na którym jeździ po okolicy. Zawsze sam. Kiedy pewnego dnia niespodziewanie przyjeżdża w odwiedziny ukochany wujek, wszystko nagle się zmienia. Jak to możliwe? To musi być magia. Włodzio zaczyna szukać tej magicznej rzeczy, która sprawiła, że życie stało się piękne.
* ciepła i wzruszająca opowieść o prawdziwej magii, którą wprowadza w nasze życie przyjaźń
* bohater, z którym mogą utożsamiać się dzieci
* książka pełna wzruszeń i humoru – dająca nadzieję
Przyjaciele na śmierć i życie
Wydawnictwo Widnokrąg dla wieku 10, 11, 12 lat.
Wszystko może się zmienić, gdy spotka się osobę, przy której można być całkowicie sobą. Dla której nie jest się niewidzialnym…
Francis i Jessica przez długi czas czuli się niewidzialni i samotni, każde z innego powodu. Ich przypadkowe spotkanie na szkolnym boisku zapoczątkuje zaskakujący ciąg zdarzeń, który wywróci codzienność do góry nogami. Razem z Andi i Rolandem stworzą nierozłączną paczkę, a także podejmą się rozwiązania zagadki: jak umarła Jessica i dlaczego jej duch nadal kręci się wśród żywych?
Wzruszająca, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść o przygodach grupy nastolatków, o samotności, inności i przyjaźni sprawiającej, że chce się żyć! Książka została wydana w ramach projektu Książki do zadań specjalnych.
Wydanie książki jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, który powstał między innymi po to, żeby Europejczycy mogli poznawać pisarzy z innych krajów Unii Europejskiej i ich literaturę oraz kulturę.
Złodziej w Sokole Górskim
Wydawnictwo Tekturka dla wieku 10, 11, 12 lat.
Jedenastoletni Harrison Beck wraz ze swoim wujkiem Natem wyrusza w trasę Sokołem Górskim – królewskim pociągiem parowym. W czasie podróży dzieją się tajemnicze rzeczy: ginie drogocenna broszka jednej z pasażerek oraz naszyjnik księżnej. Wszyscy pasażerowie są podejrzani, a Harrison prowadzi własne śledztwo. Czy uda mu się odkryć, kto jest złodziejem?
„Złodziej w Sokole Górskim” to pierwsza książka z serii detektywistycznej Przygoda w Pociągu. Obsypana nagrodami i pozytywnymi recenzjami, została przetłumaczona na kilkanaście języków. Zdobyła też tytuł Książki Roku 2021 w prestiżowym konkursie The British Book Awards.
Szkoła Szpiegów
Wydawnictwo Agora dla dzieci dla wieku 10, 11, 12 lat.
Nowa zwariowana seria szpiegowska dla dzieci! Nazywa się Ripley, Benjamin Ripley. Ma 12 lat, i sprawi, że całe dowództwo CIA będzie wstrząśnięte i zmieszane.
Pewnego dnia spokojne życie Benjamina Ripleya nabiera szalonego rozpędu. Wszystko zaczyna się od wizyty tajemniczego mężczyzny. Benjamin – bądźmy szczerzy: nerd i kujon – niespodziewanie otrzymuje powołanie do Szkoły Szpiegów.
Tę tajną i elitarną placówkę prowadzi CIA, a uczą się w niej najzdolniejsi uczniowie – przyszli tajni agenci, gotowi do rozwiązywania najtrudniejszych zagadek oraz do udziału w niebezpiecznych misjach wywiadowczych. Początkowo Ben nie może uwierzyć w swoje szczęście, wkrótce jednak okazuje się, że wplątał się w aferę szpiegowską i że może to przypłacić życiem.
„Szkoła Szpiegów” to pierwsza z serii książek o zwariowanych przygodach młodego szpiega z przypadku oraz jego koleżanek i kolegów z Akademii Szpiegostwa. Pełna zwrotów akcji i humoru powieść przywodzi na myśl wybuchową mieszankę Jamesa Bonda, Harry’ego Pottera, Różowej Pantery i Jasia Fasoli. Nie tylko wciąga od pierwszego zdania, ale też przyprawia o ból brzucha ze śmiechu.
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek
Wydawnictwo Debit dla wieku 10, 11, 12 lat.
Specjalne wydanie bestsellerowej serii inspirującej dzieci na całym świecie!
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek to entuzjastycznie przyjmowana na całym świecie seria książek, przybliżająca dzieciom historie niezwykłych kobiet. Teraz do grona bohaterek dołącza 100 Polek!
Młodzi czytelnicy będą mieli okazję poznać Martynę Wojciechowską, Simonę Kossak, Aretę Szpurę, Izabelę Czartoryską i wiele innych kobiet. Od malarek, działaczek społecznych po neurobiolożki i youtuberki – każda historia pozwala uwierzyć, że wszystko jest możliwe.
Autorką tekstów jest Sylwia Chutnik, kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna i pisarka.
Nad portretami bohaterek pracowało ponad 30 ilustratorek z Polski: Aleksandra Artymowska, Małgorzata Bieroza, Sandra Brzęczek, Paulina Daniluk, Joanna Fidler-Wieruszewska, Basia Flores, Julia Gmaj, Joanna Gniady, Aleksandra Kastylijska, Sylwia Krachulec, Marta Krzywicka, Natalia Kubica, Natalia Kwiatkowska, Agata Lussa, Bogdana Maczyńska, Agnieszka Pacewicz, Dorota Piechocińska, Dobrosława Rafalska, Maria Regucka, Magdalena Rzepecka, Greta Samuel, Ola Skórka, Magdalena Starowicz, Ola Szpunar, Natalia Szwed, Maja Tywonek, Inna Vlasova, Aleksandra Waligóra, Martyna Wilner, Joanna Wójtowicz, Małgorzata Zyzik, Joanna Żybul.
https://youtu.be/ybG3jASbUlM