Ktoś ostatnio pytał w grupie „Aktywne Czytanie” na Facebooku o zabawną książkę zimową. Pośród właśnie takich propozycji jest też Naprawdę widziałem mamuta!.
Prosta historia, z której pośmiejecie się razem. Spodoba się dzieciom w wieku 2-4 lata.
Wydawnictwo Frajda zaskoczyło mnie taką zimową opowiastką w tłumaczeniu Pawła Beręsewicza. Wszystko dzieje się na biegunie, gdzie działa ekspedycja naukowców.
Przyjechali odkryć, co tu jest, ale jest też pośród nich najmniejszy, ciekawski, ten w czerwonej czapce. Oczywiście, że to właśnie on spotkał przypadkiem mamuta.
Pech jednak chciał, że przy tym odkryciu nie było żadnych więcej świadków. Tylko on i co najmniej tak samo (jak nie bardziej) zdziwiony mamut.
Nasz gostek z pełnym entuzjazmem próbuje przekonać ekipę badaczy, że właśnie widział mamuta.
Jednak oni nie wierzą. Chyba mają go za takiego śmieszka, co to lubi pożartować. W każdym razie, nie traktują go poważnie.
Tych spotkań mamucich jest kilka w książce. Każde zabawne, bo mamut może się niektórym kojarzyć z tym, że, no… tylko stoi.
Ale ten nie, ten ma swoje zajawki, łącznie z okularami przeciwsłonecznymi na nosie.
Nikt nie wierzy w mamuta
Nawet po tych kilku spotkaniach nikt rewelacji typu: Widziałem mamuta!, nie bierze poważnie.
Gdy po wielu namowach w końcu udaje się zaciągnąć ekipę do TEGO miejsca…
A co robi teraz mamut?
Poszedł do swoich i wielce zdziwiony zakomunikował, że chyba widział człowieka.
I co dalej? Nie wiem, może akcja zacznie się od nowa, tylko teraz „z drugiej strony”. 🙂 Wiem tylko, że książki z poczuciem humoru są potrzebne dzieciom, jak słońce kwiatom.
Spodoba się maluchom lubiącym żarciki i różne „wpadki”. Do tego piękne ilustracje i zimowy krajobraz, jest wesoło.
Spotkanie mamuta książki okiem pedagoga
Książki z poczuciem humoru stanowią niezwykle istotny element rozwoju dzieci w wieku 2-5 lat.
W tym okresie, kiedy maluchy intensywnie zdobywają pierwsze doświadczenia językowe i kulturowe. Dlatego lekkie, zabawne historie pełne humoru stają się nie tylko atrakcyjnym narzędziem edukacyjnym, ale także budują pozytywne skojarzenia z czytaniem.
Humor w książkach pomaga dzieciom rozwijać zdolności rozumienia świata, kształtuje ich umiejętność przetwarzania informacji oraz wspomaga rozwój emocjonalny – salwy śmiechu mile widziane.
Książki z elementami humorystycznymi stają się nie tylko źródłem rozrywki, lecz także skutecznym narzędziem wspierającym rozwój językowy i społeczny najmłodszych czytelników. Łapiemy dystans. 🙂
Naprawdę widziałem mamuta!
Autor Alex Wilmore
Przekład Paweł Beręsewicz
Wydawnictwo Frajda
Książki dla wieku 2-5 lat.
Zdjęcia bez filtrów.
Swoją opinię o książce wyraziłam dzięki współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze