Zawsze z zaciekawieniem, ale też lekką obawą, sięgam po książki dla nastolatków. Tak było i tym razem, i od razu mogę powiedzieć, że jest świetnie. „Nastolatki też nie mają lekko” autorstwa Mai Szaneckej-Żołdak to książka, po którą warto sięgnąć.
Naszym przewodnikiem po świecie nastolatków jest Mikołaj, który ma 15 lat. Niedawno rozwiedli się jego rodzice, a on właśnie przeprowadza się do nowego mieszkania. Czy podoba mu się ta sytuacja? Zdecydowanie nie.
Mnie natomiast bardzo przypadło do gustu to, jak autorka realistycznie i prawdziwie ukazuje jego emocje. Bez przesady, bez wulgarnego języka, ale też bez ogólników.
Nastolatki i ich świat
Mikołaj ma lekką nadwagę i boryka się z problemami związanymi z odżywianiem. Często mówi się o zaburzeniach odżywiania w kontekście dziewczyn, ale chłopców również to dotyczy. Kiedy w domu dochodzi do kłótni, a dzieje się to często lub gdy w szkole coś nie wychodzi, Mikołaj pociesza się jedzeniem.
Jego mama, która ma nowego partnera, naciska, aby bardziej dbał o siebie. Nowy partner też próbuje zachęcić chłopaka do innego stylu życia.
Tylko czy Mikołaj jest na to gotowy? I czy powinien się tym zajmować akurat nowy partner mamy, kiedy jeszcze rany rozwodowe w dziecku są świeże?
Dorośli często działają w dobrej wierze, ale Mikołaj odbiera to jako atak, a na pewno jako czepianie się.
Sprawy pogarsza fakt, że ojciec Mikołaja mało się nim interesuje. Oboje rodzice mają nowych partnerów, którymi są mocno zaabsorbowani, co Mikołajowi się nie podoba. Chciałby spróbować mieszkać z tatą, ale ten nie wykazuje chęci, mimo pytania wprost ze strony syna.
W ogóle rodzice tu wydają się być mało dojrzali, chociaż próbują zapanować nad sytuacją. Hormony w piętnastoletnim ciele dodatkowo wszystko komplikują.
Jak się dogadać z nastolatkiem?
W szkole Mikołaj również nie ma łatwo. Z jednej strony jest jego nadwaga, z drugiej – ludzie, którzy lubią dokuczać innym. Szczególnie Artur, dla którego obrażanie Mikołaja jest codziennością.
Czy jest tu wątek pierwszych zauroczeń? Jest! Mikołajowi podoba się dziewczyna, o której wydaje się, że nawet nie powinien marzyć. Czy może coś się między nimi wydarzyć? Cała akcja toczy się mniej więcej w okresie przedświątecznym – jest wybieranie sekretnego Mikołaja, przygotowania, zamieszanie związane z kupowaniem prezentów.
I najważniejsze, Mikołaj poznaje Tamarę, która dojeżdża do szkoły pociągiem z tej samej miejscowości, do której on się właśnie przeprowadził. To z nią nawiązuje szczerą i realną nić porozumienia. Rozmawia z nią o kłopotach w domu, wyglądzie, kompleksach i problemach. Co wyniknie z tej znajomości?
Nastolatki okiem pedagoga
Jeśli szukasz książki, która realistycznie pokazuje, jak trudno bywa nastolatkowi porozumieć się ze światem, dogadać z przyjaciółmi i radzić sobie z emocjami, to ta książka jest dobrym wyborem. Nie ma tu cukierkowych wymysłów. To raczej polska, zwykła rzeczywistość dziecka z rozbitego domu.
Szkolne życie jest pokazane dokładnie tak, jak wygląda w rzeczywistości. Nie ma zawrotnych zwrotów akcji i to właśnie siła tej książki. To trochę pamiętnik, trochę opowieść o chłopcu, który do pewnego momentu czuł się bardzo samotny.
Cieszę się, że ta historia nie przypomina amerykańskich filmów, gdzie wszystko jest przerysowane. Jeśli masz w domu nastolatka, który lubi obyczajówki, myślę, że polubi się z Mikołajem.
Nastolatki też nie mają lekko
Autorka Maja Szanecka-Żołdak
Wydawnictwo Skrzat
Książka dla wieku 13-16 lat.
Potrzebujesz więcej inspiracji książkowych?
Już nie musisz szukać. Przygotowałam e-booka ze sprawdzonymi tytułami książek dla dzieci na ponad 40 ważnych tematów.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze