„Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy”. Książka komiksowo zabiera nas na wycieczkę przez wieki i przede wszystkim przemyślenia oraz różne koncepcje filozoficzne.
Ciekawa jestem, czy zdarzyło wam się usłyszeć od dorosłego: Nie filozofuj, dziecko! Konotacja jakby negatywna, przynajmniej w dyskusjach, które ja prowadziłam z dorosłymi będąc nastolatką.
A przecież o to chodzi, żeby dzieci filozofowały, bo to najlepszy sposób na zadawanie pytań, które „są niewygodne”.
I szukanie odpowiedzi nieoczywistych. To też sposób na obserwację świata, w dodatku bardzo wnikliwą.
Filozofowie, działajcie!
Domyślam się, że filozofia nie jest u was codziennym tematem rozmów przy kolacji. A może?
Coś na pozór bardzo abstrakcyjnego, jednak dotyczy każdej dziedziny życia. Choć oczywiście nie za każdym razem problemy rozwiązujemy, szukając wsparcia u znanych filozofów. Gwarantuję jednak, że w wielu przypadkach tak jest, tylko czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Jeśli doradzamy nastolatkom, by wybrały w życiu zawód, który jednocześnie będzie pracą sprawiającą przyjemność, podążamy za filozofią wschodnią i Konfucjuszem.
Gdy w trudniejszych chwilach podpowiadamy, by nie skupiać się na przeszłości czy przyszłości, a doceniać to, co mamy tu i teraz (bo w zasadzie tylko ten czas mamy), idziemy za myślą stoików.
Warto więc poczytać ten naukokomiks i po prostu uporządkować wiedzę na tematy, które przerabiamy codziennie.
W recenzji filmowej przeprowadzam was przez strukturę każdego rozdziału i ciekawostki.
Buntownicy i buntowniczki
Po świecie filozofów spacerujemy z różnymi buntownikami (lub buntowniczkami) swoich czasów. Poznajemy więc nazwiska ważnych filozofów.
Rozmawiają oni ze współczesnymi dziećmi i to dobry zabieg, bo zainteresuje młodzież.
Jest też linia czasu i rewelacyjne podsumowania (życiowe zasady).
Bardzo mnie zaciekawił ostatni rozdział, w którym zerkamy na „Filozofię nieludzką”. Badamy człowieka pośród zwierząt i maszyn. W kontekście tak głośnych dzisiaj rozważań o tym, co przyniesie rozwój sztucznej inteligencji. Nie można powiedzieć, że filozofia to nuda!
Filozofia stawia opór życiu bez pytań.
Pozwólmy więc, a nawet zachęcajmy młodych i starych ludzi do pytania i przede wszystkim szukania odpowiedzi.
Poznanie dziejów filozofii nie tylko poszerza naszą wiedzę, ale także rozwija jako myślące, refleksyjne jednostki.
Daje narzędzia do analizowania naszego świata, rozumienia różnych perspektyw i podejmowania bardziej świadomych decyzji.
A tu miejsce na filozofowanie czytelników.
5 powodów, by się buntować
Filozofia była i nadal jest jednym z głównych nurtów intelektualnych, które kształtują nasze przekonania, wartości i sposoby myślenia. Poznanie dziejów filozofii pozwala lepiej zrozumieć, skąd wzięły się różne idee, które obecnie wpływają na nasze życie.
Rozwinięcie krytycznego myślenia
Pomaga analizować, oceniać i weryfikować różne idee, które napotykamy w codzienności. To umiejętność rozważania różnych perspektyw i zadawania pytania, które prowadzą do głębszego zrozumienia i oceny rzeczywistości.
Etyczne wybory
Filozofia oferuje różnorodne koncepcje etyki, które mogą pomóc w podejmowaniu świadomych i odpowiedzialnych decyzji moralnych. Rozważanie filozoficznych teorii etycznych pozwala nam refleksyjnie spojrzeć na nasze postawy i wartości, a także lepiej zrozumieć konsekwencje naszych działań dla innych ludzi i środowiska naturalnego.
Odkrywanie sensu życia
Poznanie różnych filozoficznych koncepcji na ten temat może pomóc w poszukiwaniu własnej drogi i sensu w codziennym życiu. Filozofia zainspirowała wiele osób do refleksji nad własnymi wartościami, priorytetami i sposobami osiągnięcia pełni życia.
Rozwinięcie umiejętności komunikacyjnych
Poznanie historii filozofii rozwija nasze umiejętności komunikacyjne i argumentacyjne. Filozofia wymaga jasnego i logicznego wyrażania swoich myśli, a także słuchania i rozumienia argumentów innych ludzi. Te umiejętności są niezwykle ważne w dzisiejszym świecie, gdzie publiczny dialog i debata są nieodłącznymi elementami społecznej interakcji.
Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy
Autorka Chiara Pastorini
Ilustracje Perceval Barrier
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dla wieku 10+.
Zdjęcia bez filtrów.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.
Najnowsze komentarze