„Poradnik młodych górzystów” autorstwa Magdy Nowickiej Chełmskiej to książka dla dzieci, która sprawi, że same będą ciągnąć nas na szlaki i to z mapą w ręku, a nie jakąś tam apką!
Znacie ten moment, kiedy czytacie książkę i nagle czujecie zapach lasu, słyszycie szuranie butów na szlaku? Aż chce się natychmiast spakować plecak. Tak właśnie działa ten poradnik.
Autorka z niesamowitym entuzjazmem opowiada o tym, że góry to nie tylko szczyty, ale też miejsce, gdzie można poznać siebie, uczyć się współpracy, odwagi i uważności.
Co robić, gdy spotkasz dzika? Jak odczytać znaki na drzewach, żeby nie zaginąć w lesie? Właśnie tego uczą się młodzi górzyści i to z uśmiechem na ustach.
To książka pod patronatem bloga Aktywne Czytanie. Zaglądamy!
Ciekawostki dla młodych górzystów
Czy wiecie że w Górach Sowich można natknąć się na stare podziemia i legendy z dreszczykiem? Góry to przecież nie tylko wysokość, rośliny i fakty. Baśnie i opowieści, one też czekają w książce.
Oczywiście są tylko dodatkiem między rozdziałami o bezpieczeństwie, pakowaniu plecaka i dosłownie wszystkim, co warto wiedzieć o polskich górach.
Młodzi odkrywcy nauczą się rozpoznawać dzikie zwierzęta, dowiedzą się, jak zachować się w schronisku (tak, tam też są zasady), a nawet jak przewidzieć pogodę bez aplikacji w telefonie. Magia? Nie, to góry!
Anegdota z plecaka
Pamiętam, jak kiedyś na szlaku z dumą odczytaliśmy znaki prowadzące do wodospadu. Poszliśmy. Wodospadu nie było, bo pomyliliśmy ścieżki, ale za to trafiliśmy na małą jaskinię pełną nietoperzy i… znaleźliśmy drewniany kij, który przez resztę wyprawy był jego „kijem odkrywcy”. Od tamtej pory każda wyprawa zaczynała się od: „A wziąłeś kij?”
Ta książka robi dokładnie to samo, czyli otwiera dzieciom oczy na to, czego my, dorośli, już czasem nie widzimy.
Pomysłowy przewodnik na każdą pogodę
Co spakować na jesienną wędrówkę? Jak się ubrać zimą, żeby się nie zamienić w zamarznięty termos? Jakie gry można zagrać w schronisku, kiedy leje jak z cebra? Autorka ma na to wszystko odpowiedź i to w formie lekkich, ciekawych tekstów, które rozbroją nudę.
Gdzieniegdzie są jeszcze zadania dla dzieci, wszystko po to, żeby wyostrzyć zmysły i poćwiczyć umiejętności przydatne potem na trasie.
Gotowi na przygodę?
Nawet jeśli nie planujecie od razu zdobywać Rysów, „Poradnik młodych górzystów” może być początkiem wielkiej zmiany. Wstajemy z kanapy i cieszymy się przyrodą.
To co, czytamy?
Poradnik młodych górzystów
Autorka Magda Nowicka-Chomek
Ilustrator Michał Stachowiak
Media Rodzina
Książka dla dzieci 8-12 lat
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem oraz dzięki mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.