Dzisiaj zajmiemy się tematem przyrody, czyli jednym z moich ulubionych w książkach dla dzieci. Pomogą nam w tym trzy książki z serii Sekretne życie wydawnictwa Jedność.
- Sekretne życie drzew
- Sekretne życie ptaków
- Sekretne życie pszczół
Oprócz serii „Sekretne życie” obejrzymy też filmowo i tu na zdjęciach kilka innych książek krążących wokół tematu przyrody, którymi pochwalić się może również wydawnictwo Jupi jo!
- Powiem wam, co natura daje nam (z okienkami)
- Leoś. Mały traktorek znajduje szczęście (seria Życie bez granic)
- Jak pszczółka mała miodek nam dała
- Cztery pory roku. Przyjaciele z lasu i łąki (seria Życie bez granic)
Nie ukrywam, że książki przyrodnicze, zwłaszcza te pokazujące dzieciom, jak dbać o naszą planetę, są czymś, na czym mi bardzo zależy.
Subskrybuj Aktywne Czytanie, nie przegapisz żadnej recenzji filmowej.
Sekretne życie drzew
To jest bardzo edukacyjna opowieść, bo dowiadujemy się wszystkiego, co można chcieć wiedzieć o drzewach.
Jak się rodzą, jak odżywiają, jak się komunikują między sobą przez system korzeni, jak wygląda las o każdej porze roku, co kryje w sobie pień drzewa.
W tej książce, jak w pozostałych z całej serii, występuje jeden główny bohater, który nas oprowadza po świecie przyrody.
Tu bohaterem jest Ryszard Dębowe Serce, który nas oprowadza po lesie i opowiada o swoim życiu.
Dowiadujemy się więc, jak powstał z żołędzia, który kiedyś zakopała mała myszka i o którym zapomniała. Na szczęście dla Ryszarda, bo z niego właśnie wyrósł przepiękny dąb.
Dowiadujemy się wiele o życiu drzewa, np. jak ono rośnie, jak długo żyje. Widzimy więc drzewo, które ma 6, 25 i 75 lat.
One się między sobą różnią, tak samo jak różnią się np. wyglądem ludzie, którzy najpierw są małymi dziećmi, a później zmieniają się w dorosłych.
Jakie jeszcze mamy informacje o drzewach?
Na przykład co kryje w sobie pień, kto może zaszkodzić drzewom i co się dzieje, kiedy właśnie takie zagrożenie się zbliża, jacy są sprzymierzeńcy drzew, kto w nich zamieszkuje.
Ale poznajemy też różne rekordy, co jest charakterystyczne dla książek w tej serii. Wszystkie te informacje są przeplatane baśniami i legendami z różnych stron świata.
Możemy np. przeczytać opowieść o drzewach ze Szkocji.
Zatem jak sięgacie po książkę Sekretne życie drzew, to oprócz solidnej dawki ciekawej wiedzy dostajecie też możliwość, by codziennie z dzieckiem przeczytać piękną baśń.
Autorka Moira Butterfield
Ilustracje Vivian Mineker
Dla wieku 4-8 lat.
Zdjęcia bez filtrów.
Sekretne życie pszczół
Ta część serii też robi ogromne wrażenie już samą okładką w pięknym żółtym kolorze, która przez to jest taka jasna i promienna.
Bardzo mi się podobają także tłoczenia liter i błyszcząca folia w grafice na okładce.
Na początku już przedstawia nam się główna bohaterka Sekretnego życia pszczół – Pszczółka Brzęczułka. Samo jej imię to świetne ćwiczenie logopedyczne.
Dowiadujemy się, jak się narodziła, jak wygląda jej codzienne życie, jak wygląda ul, w którym mieszka, co się tam dzieje – to zawsze jest fascynujące.
Poznajemy życie ula, przydział zadań dla pszczół, ich zwyczaje jak charakterystyczny efektowny taniec, który jest ich sposobem komunikacji.
Towarzyszymy pszczołom podczas ich pracy na łące i poznajemy zagrożenia, jakie czyhają na te małe owady.
Ale życie pszczół nie ogranicza się tylko do łąk i ula, wiele z nich żyje też w miastach i tam również mają skrzydła pełne roboty.
Te wszystkie informacje przeplatane są różnymi baśniami, mitami, które dają dodatkowe ciekawostki na temat życia pszczół.
Na przykład opowieść o greckim bogu Zeusie, który był zaprzyjaźniony z pszczołami.
Pszczółka Brzęczułka podpowiada nam, że podczas czytania i oglądania możemy bawić się z nią w znajdywanki.
Na różnych stronach ukryte są przedmioty i jej przyjaciele, np. wąsiasta myszka.
Zostawia więc nam takie zadania na spostrzegawczość, po to właśnie, żeby dzieci miały szansę jeszcze troszkę bliżej przyjrzeć się pszczołom i ich życiu, ale też światu, który je otacza.
Autorka Moira Butterfield
Ilustracje Vivian Mineker
Dla wieku 4-8 lat.
Zdjęcia bez filtrów.
Sekretne życie ptaków
Po tym świecie oprowadza nas Chyży Jerzyk, sympatyczny ptaszek.
Bardzo ciekawie i pięknie opowiada nam o życiu skrzydlatych stworzeń. Wiedziałam, że jerzyki, te ptaki, potrafią spać w locie, ale nie wiedziałam, że pisklęta jerzyków robią pompki na czubkach skrzydeł, by je wzmocnić przed pierwszym lotem. Naprawdę niezwykłe!
Chyży Jerzyk opowiada nam o tym, jak wyglądają ptaki i czym się między sobą mogą różnić, jakie mają przeróżne strategie przetrwania, bo i na sympatyczne ptaki czyhają zagrożenia.
Poznajemy również rodzaje ptasiego upierzenia, a przy okazji pojawia się wyjaśnienie, skąd pawie mają takie piękne i kolorowe pióra – o tym mówi nam hinduska baśń, która jest tu przytoczona.
Odkrywamy znaczenie ptasich dziobów, ponieważ każdy gatunek ma inny dziób, który może mieć różne funkcje. Poznajemy także nocne ptaki. Dlaczego są aktywne właśnie wtedy, co robią w dzień?
Jerzyk zdradza nam tajemnicę pracy ptaków w lesie, czym się zajmują, gdzie mieszkają, jak się porozumiewają między sobą, co to są ptasie trele.
Wyjaśniony jest też sekret ptasich wędrówek: po co odlatują do innych krajów, skąd wiedzą, gdzie wrócić, jak się przygotowują do dalekich lotów. Mamy także opowiedzianą prawdziwą historię o ptasim locie… balonem!
Cała seria Sekretne życie w przepiękny i niezwykle ciekawy sposób pokazuje nam świat przyrody, uczy jej mechanizmów i znaczenia dla człowieka, uczy patrzenia na naturę jak na fascynujący, pełen zagadek i pięknych rzeczy świat.
Autorka Moira Butterfield
Ilustracje Vivian Mineker
Dla wieku 4-8 lat.
Zdjęcia bez filtrów.
Jak pszczółka mała miodek nam dała
Witajcie w bzyczącym świecie pszczół! W uroczej książce autorstwa Marcina Brykczyńskiego z uroczymi ilustracjami Oli Makowskiej.
Wesoła pszczoła opowiada historie o ciężkiej pracy i słodkich owocach, żywych kwiatach i pysznym miodzie na chrupiących tostach. Dzięki zabawnym rymowankom i ilustracjom, w których się zakochałam, to historia wywoła uśmiech małych czytelników. Jestem pewna, że pomoże też poznać fascynujące życie pszczół.
To jedna z tych książek dla dzieci, które przybliżają przesłanie o życiu w radości i harmonii z naturą.
Sprawdzi się dla wieku 2-5 lat.
Wydawnictwo Jedność dla dzieci
Zdjęcia bez filtrów.
Cztery pory roku. Przyjaciele z lasu i łąki
W tej cudownie zilustrowanej książce poznajemy fascynujący i różnorodny świat przyrody, w którym rośliny i zwierzęta harmonijnie współpracują, tworząc piękne krajobrazy. Nasz świat.
Na każdej stronie dzieci mogą odkrywać zawiłe relacje między gatunkami, dowiedzieć się, jak jeden nie może istnieć bez drugiego. To poważny argument za tym, by szanować naturę. Niszcząc liście, mrowiska, czy rzucając śmieci do wody, uruchamiamy cały łańcuch zależności.
Odwiedzamy różne siedliska: drzewa, stawy, nawet zaglądamy pod ziemię. Dodatkowo wędrujemy po lesie wiosną, latem, jesienią i zimą.
Mam nadzieję, że dzięki takim książkom dzieci zaczną bardziej doceniać piękno wszystkich roślin i zwierząt oraz pielęgnować ducha pokojowego współistnienia z naturą.
Sprawdzi się dla wieku 4-8 lat.
Wydawnictwo Jedność dla dzieci.
Zdjęcia bez filtrów.
Leoś. Mały traktorek znajduje szczęście
Traktor Leoś mieszka na wsi z rodziną życzliwych rolników. Ciężko pracuje, aby pomóc im w codziennych zadaniach, od orki pola po przenoszenie ciężkich przedmiotów po gospodarstwie.
Ale pomimo swojej cennej pracy, Leoś czuje tęsknotę za czymś więcej – prawdziwą przygodą.
Pewnego dnia wyrusza więc na misję w poszukiwaniu DUŻYCH wrażeń. Szybko jednak zdaje sobie sprawę, że w domu najlepiej!
Po tej wyprawie Leoś zrozumiał, że jego życie na wsi jest największą przygodą. Ta książka przypomni czytelnikom, że szczęścia wcale nie musimy szukać daleko. Często mamy je na wyciągnięcie ręki, wystarczy docenić to, co najbliżej.
Sprawdzi się dla wieku 2-5 lat.
Wydawnictwo Jedność dla dzieci
Zdjęcia bez filtrów.
Powiem wam, co natura daje nam
Odkrywamy świat natury dzięki tej wciągającej książce z okienkami.
Mamy tu zabawne ilustracje na rozkładówkach. Właśnie tu są okienka, a pod nimi ukryte fakty na temat środowiska naturalnego.
Za co możemy podziękować drzewom? Skąd się bierze czekolada? A nasze ulubione bawełniane skarpetki?
Oprócz odkrywania okienek są tu świetnie rozpisane i narysowane rozdziały dokładniej opisujące, skąd się biorą rzeczy, za które powinniśmy kłaniać się naturze. Co wydobywamy spod ziemi? Co nam dają lasy, pola, a co zwierzęta? Właśnie te tematy znajdziemy omówione w książce.
Sprawdzi się dla wieku 3-6 lat.
Wydawnictwo Jupi jo!
Zdjęcia bez filtrów.
Swoją opinię o książce wyraziłam przy współpracy komercyjnej z wydawnictwem i mojej przemyślanej decyzji, że chcę się nią z Wami podzielić.