”Słoniku, gdzie jesteś? Małe historie o słoniku” to kartonowa książka dla wieku 2-5 lat, która zdecydowanie zasługuje na miano uroczej.
Nie tylko przez prostą opowieść o miłości do maskotki, ale też ilustracje. Aktywne Czytanie objęło patronatem małego słonika z wydawnictwa Dwukropek.
Jeśli macierz dziecko, dla którego ukochana przytulanka jest ważna, pewnie spodoba mu się ta książka. Jest w niej sporo empatii, codziennych sytuacji i pokazania, że razem jakoś tak raźniej.
Obserwuj Aktywne Czytanie na YouTube, nie przegapisz żadnej opowieści filmowej.
Barbara Wicher przedstawia nam dwoje bohaterów – chłopca i pluszowego słonia. Każdą przygodę oglądamy z perspektywy jednego i drugiego. Są momenty, gdy Leon i słonik bardzo się wspierają.
Co takiego jest w tym słoniku?
Dla wielu dzieci posiadanie przytulanki jest ważne, bo takie przywiązanie wspiera rozwój emocjonalny, daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Często to więcej niż tylko zabawka, a bardziej przyjaciel. Przecież towarzyszy dziecku w codziennych przeżyciach i emocjach, odgrywając ważną rolę w jego życiu.
Dokładnie tak jest tu w opowieści. Pewnego dnia jednak słonik gdzieś znika. Zaczynają się rodzinne poszukiwania, które nie przynoszą rezultatu. Leo jest bliski płaczu, jednak za każdym razem rodzice wkraczają do akcji i angażują się w poszukiwania.
Chłopiec z pomocą taty przypomina sobie, gdzie go ostatni raz widział maskotkę. Szybka rowerowa akcja i … nic! Nadal słonika nie ma, są za to smutek i rozczarowanie.
Jednak po chwili mamy też dobre wieści, sąsiadka odniosła maskotkę pod adres napisany na metce. Uuuffff, wszystko dobrze się skończyło. 🙂
Wyjątkowe pluszaki
To bardzo prosta historia pokazuje codzienność małego dziecka i tę właśnie miłość do słonika.
Jeśli po przeczytaniu dojdziecie do wniosku, że warto opisać choćby numerem telefonu ważne zabawki, to książka spełniła swoje zadanie.
Podobnie w przypadku, gdy macie ochotę porozmawiać z dziećmi o pilnowaniu swoich rzeczy i dbaniu o zabawki, to też się przyda.
I jeszcze dla wszystkich, którzy chcą nauczyć dziecko, że w sytuacji kryzysowej warto zastanowić się, nie poddawać panice i po prostu poszukać wsparcia u bliskich.
Historia o słoniku okiem pedagoga
Posiadanie przytulanki to nie tylko kwestia zabawy. Dla wielu dzieci przytulanka staje się nieodłącznym towarzyszem i ma istotny wpływ na rozwój emocjonalny. Dlaczego jest to tak ważne? Z kilku powodów.
Poczucie bezpieczeństwa i komfortu
Przytulanka zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w nowych lub stresujących sytuacjach. Dziecko, mając przy sobie ulubioną maskotkę, czuje się pewniej.
Rozwój emocjonalny
Dzieci często przywiązują do swoich przytulanek. To duże emocje, co pozwala na eksplorację własnych uczuć. Relacja z przytulanką ułatwia czasem wyrażanie emocji, takich jak radość, smutek czy złość.
Budowanie samodzielności
Przytulanka może być jednym z pierwszych „przyjaciół” dziecka, z którym nawiązuje relację. Uczy się też w ten sposób odpowiedzialności za ważne rzeczy.
Wzmacnianie więzi rodzinnych
Przytulanka często pełni rolę łącznika między dzieckiem a rodziną. Może nosić zapach rodziców, co sprawia, że dziecko czuje ich obecność, nawet gdy są fizycznie nieobecni.
To co, czytamy?
Słoniku, gdzie jesteś?
Autorka Barbara Wicher
Ilustracje Marianna Jagoda
Wydawnictwo Dwukropek
Książka dla wieku 2-5 lat.
Zdjęcia bez filtrów.
Najnowsze komentarze